İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ait videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Modern tıpkısı kıyamet yönetiminden ne olması gerekiyorsa bugün Türkiye’bile var. Size zelzele yahut dominant olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, ama bire bir daha kimsenin ‘Nerede bu cesamet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Aristokrat, sosyal medya hesabından, İçişleri Bakanlığı Facia ve Ivedi Format Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünyada afet riski en faziletli coğrafyalardan birinde yaşadıklarını tamlayan Aristokrat, ruz süresince depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve çokça iri teessürat yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan seçme afette vatandaşlarımız hakikat ve tıpkı o kadar bile ızdırap tıpkı soru sordu, nerede bu kerem?” ifadesini kullanan Aristokrat, şöyle devam etti:

“Bu soru, kıran yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin afet geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun hâkim felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin baskın afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın başat afeti, Adana, Mersin Ağacı, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu sene yaşanan orman yangınları, hepsinde mehabet oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bilcümle kurumları ve kuruluşları, tekmil bakanlıklar, sivil sosyete kuruluşları, Kızılay, polis, jandarma, Fehamet Su İşleri, karayolları, Yer Kentçilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Periferi Asayiş Komutanlığı, İl Hususi İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, tek karambol ve tek teehhür yaşanmadan heybet oradaydı.”

2020 Elazığ depremine çabucak 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini aktaran Aristokrat, “35 bine mail deri gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini aşkın personel, 1500’e mümasil araçla bütün gelişigüzel oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Sazak yangınına 726 personel, bir zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik”

Garp Karadeniz yeğin felaketine 1500’e mümasil kurgu, 12 bine yakın personel, 26 helikopter, korvet, 14 kenar güvenlik botuyla müdahale edildiğini hatırlatan Soylu, Adana orman yangınında ise hemen 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, hareket makineleri tekrar 10 bine mümasil personel, bine mümasil açar ve itfaiye aracı araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın yanında oldu” bilgisini birlikte paylaşan Nazır Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize başat afetinde 568 vatandaşımızı boşaltma ettik. Yeniden binlerce personel yine 1500’e mail araçla afete müdahale ettik. Bütün bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 kere yunak yemek çıkarmaya büyüklüğünde dokuz canlı haddinden fazla canlılık yaparken tek karışıklık, fehamet adına hiçbir ürkü yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi eğer bire bir köy yerleşme yerinde canlılık yoksa oraya helikopterle jeneratör indirdik, günce çare, aldatmak, gıda getirdik. Yeri geldi yaka düzenlilik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi çerge hangi battaniye ne soba hangi SERPMEK hangi ruba, vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği tek afette Allah’a çokça şükür ‘Nerede bu azamet?’ cümlesini tek duymadık. Onun adına biricik bire bir bütün duyduk, Tanrı devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya bittabi geldik?”

“Evet bu noktaya şüphesiz geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Soylu, 2009’de Cumhur Reisi Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, facia yönetiminde şok aynı izleme oluşturduklarını vurgulayan Aristokrat, “Yemeden Içmeden enkazdan hanay idare etmek değil, afet öncesi, kıran hatıra ve kıran sonrası iyileştirme yerine totaliter tıpkı kıyamet yönetimi oluşturduk.” dedi.

Facia öncesi hazırlık üzere etken kampanyalar yaptıklarını belirten Aristokrat, 2020’nin afet hazırlık yılı olduğunu hatırlattı.

Aristokrat, sabık yılı da facia yetişek yılı zar ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye kıran farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı olarak zar ettiklerini bildiren Icra Vekili Aristokrat, 51 bini meslek tatbikatı oluşmak için 57 bin 400 tatbikat yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Kış Tatbikatı, Trabzon’de sel ve ötede tatbikatı, Antalya’de orman yangını tatbikatı, Kütahya’üstelik maden tatbikatı, İstanbul Kağıthane’üstelik hareket tatbikatı ve birçok kullanılmamış tatbikatı bu sene içinde gerçekleştirdiklerini nâkil Nazır Soylu, teşrinisani ayı için dahi “Türkiye Deprem Ajanda Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında haddinden fazla hususi aynı akademik say gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, 81 ilin yekpare risklerini gözeterek, herhangi bir ilde risk tenzil planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu vasıtasıyla uygulayıcılarla, üniversitelerle ve yerel yönetimlerle bütün gelişigüzel gerçekleştirdiklerinin altını çizen Soylu, şimdi üstelik bu planların strateji ve değerlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Mavera yandan facia müdahale kapsamında da makro çalışmaları olduğunu belirten Soylu, seçkin şeyden önceki Türkiye Kıyamet Müdahale Planı’nı oluşturduklarını ve bunu daim yerine güncellediklerini vurguladı.

Akıbet 3 yıldaki tam afetlere bu plan çerçevesinde engelleme ettiklerini ve hiçbir dava yaşamadıklarını tabir fail Soylu, Türkiye Afet Müdahale Planıyla amme ve sivil toplumun bilcümle gücünün, kıran takkadak tek bir cisim kabil uyum içre çalıştığını söyledi.

“Gönüllü sayısı 562 bine ulaştı”

Mavera yandan, AFAD Gönüllülük sistemini kurduklarını ve fahri sayısının 562 bine ulaştığını söyleyen Soylu, “Ayrımsız apayrı yeniliğimiz arama istirdat ekipleri ile ilişkin. Bu ekiplere eğitim verilip AFAD çatısı altında seçkin biri akredite edildi. Halen Türkiye’üstelik akreditasyon almış taharri kurtarma ekibi sayısı 61. Polisimizin NEZIH kontrol istirdat, jandarmamızın Açıkgöz Arama Istirdat timleri var.” diye niteleyerek konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 il müdürlüğünde 27 geri hizmet, 54 de bindi deposu bulunduğunun altını çizen Nazır Soylu, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde hisse senedi makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda hiçbir eksiğimiz olmadığı kadar buralardaki malzemeleri anlaşılan periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü olarak de afet sonrası ıslah çalışmalarımız var. Artık konteynırlar, deri kentler anında onların yerini alan afetzedelere bir numara yılında evlerini doğrulama etmeye başlıyoruz. Afetlerin lahzada peşi sıra nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri tehirsiz gerçekleştiriliyor. Sonuç 3 yıldaki hararet ve sellerden etraf bütün 617 milyon teklik hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi yardım, yıkım ve kriz kaldırma için 98 milyon ve mukavemet duvarları üzere filhakika majör harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 skor kıyamet konutunun inşaatına başladık. Kasaba ve Şehircilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun hak sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına devam ediliyor. Türkiye Afet Risk Azaltma Planı (TARAP), Türkiye Kıyamet Engelleme Planı (TAMP) ve Türkiye Kıran Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 plan çerçevesinde atıyoruz ve akıbet alıyoruz. Bunun yanı sıra vatandaşlarımıza dokunan AFAD devingen kabilinden uygulamalarımız, afet yönetimini kolaylaştıran AYDES gibi dijital madun yapılarımız var. Gündeş tıpkı kıran yönetiminden hangi olması gerekiyorsa zaman Türkiye’de var. Size zelzele yahut başat olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, amma bire bir elan kimsenin ‘Nerede bu heybet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: