Icra Vekili Aristokrat: “Türkiye öz yerel ve milli pasaportunu bu akşam itibarıyla basmaya başlıyor”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye öz yerel ve milli pasaportunu bu akşam itibarıyla basmaya başlıyor” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Yerli ve Milli Pasaportların Üretimine” ilgili basın toplantısı düzenledi. Eş ve Yurttaşlık İşleri Umumi Müdürlüğü’nde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Soylu, 2018 den bu yana 77 milyon çipli etiket verdiklerini belirterek, “2022 Ocak’tan bu yana 6.7 milyon etiket verdik. Hazırlıklarımızı yapıyoruz, kartlarımızı hazırlıyoruz, darphane ile çalışıyoruz. Çipin ve kartın depolanmasını biz yapıyoruz. Ocaktan bu yana 1 milyon 600 bin pasaport pestil. Geçen sene aynı tarihte bu kopya 1 milyon 150 bin. Güzeşte yıla kıyasla 500 bine mümasil aşkın pasaport bastık. Acun 1.5-2 yıldır pasaport basma sorunu yaşıyordu ancak tığ vatandaşımıza yansıtmadık. 1 milyon 600 bin basmış olduk ama zaman basılanlarla yerli taleplerin 20-22 çağ gerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Ocaktan bu yana 1 milyon 600 bin pasaport pestil, bunların %58’i yurtdışına çıkmadı”

Tahminî 112 bin yeşil pasaport talebi olduğunu nâkil Soylu, “Yılbaşından itibaren 1 milyon 600 bin pasaport verdik ve bunların %58’i yurtdışına çıkmadı. Icabında acillerde günce pasaport veriyoruz. Bu imkanı bile ortaya koyduk ama bunu birlikte manipüle ettiler. Ince kuyruklar oluşuyor dediler. 112 bin yeşil pasaportun 57 bini temdit. Tığ üstelik Mayıs ayında karar aldık, yeşil pasaport süresi 5 yıldı, 10 yıla çıkarttık. Demincek 5 almanak olanları veya daha beş altı süreyle pasaport sahibi olanların 10 yıla uzatmalarına imkan sağladık. Faziletkâr istek var. Ortalama günlük istek 7-8 bin. Garip tıpkı husus oldu. Son 4-5 aydır irade 10-15 bin beyninde gidip geliyor. Mal ödemeden 5 yahut 3 almanak süresi dolan pasaportları 10 yıla çıkartabilecekler. Bu bizim hem tedbir hem temkinimiz. Bunu dünyaya dahi bildirdik” diye niteleyerek konuştu.

” Macaristan’ın almanak 250 bin pasaportunu basacağız. Onlar birlikte bizim 250 bin pasaportumuzu basacak”

Pasaport çiplerini haricen aldıklarını ifade eden Aristokrat, “Macaristan ile anlaşma yaptık. Anlaşmaya bakarak tığ Macaristan’ın 250 bin pasaportunu basacağız, onlar üstelik bizim 250 bin pasaportumuzu basacak. her natürel afetten kaynaklı sorun olursa pasaport ihtiyaçlarını tıpkı talih ötekisi namına karşılamış olacak. İhtiyacı bastırmak üzere gelişigüzel şeyi yaptık. Bundan sonraki nısıf mamuller amacıyla Macaristan ile anlaştık. Macaristan’bile basacağız. 2. evlat pasaportun darphanede üretilmesini aksatmayacağız. Fransa’dan mevrut ikinci nesil pasaportları orada basacağız. Önümüzdeki ay sonuna kadar 170 bin pasaportu basmış olacağız. Daha bilahare 250 bin, henüz sonraları 300 bin, daha bilahare terfian bitmeme edecek. Yonga Türkiye’bile da üretilmeye başladığı andan itibaren ayrıksı safhaya geçişimiz demektir” dedi.

“Türkiye öz yerli ve milli pasaportunu bu akşam ezanı itibarıyla basmaya başlıyor”

Yerel ve milli pasaportun içeriğini ve detaylarını anlatan Soylu, “Burada bakir pasaportun kendine ilgilendiren özellikleri var. TC ve gine altında İngilizce “Türkiye” yazıyor. Lale motifi var. Esbak pasaportun 27 güvenlik öğesi var. Bakir pasaportun + 36 öğesi henüz var. Nitelik kendisine bile farkı çiplerin ayrıntı ve kalınlık farkı var. Bakir pasaport henüz birinci sınıf, elan çağdaş. Pasaportun tüm ortasında Ayasofya var. Esasen eserlerimizden Çanakkale Köprüsü, Çamlıca Camiisi, İshak Vakarlı Sarayı, İkinci Meclis, Amasya Evleri, Erzurum Tekme Minare ve Mevlana var. Türkiye öz yerel ve milli pasaportunu bu geceleyin bakımından basmaya başlıyor” açıklamasında bulundu. – ANKARA

Share: