Isparta marifet | Isparta elmasının ihracat pazarı artırılacak

Isparta Tecim ve Sanayi Odası (ITSO) ile Isparta Ticaret Borsasının (ITB) yönetimleri, Senirce kasabasındaki hasat çalışmaları devam eden elma bahçelerini konuşma etti.

Bu yıl elma hasadından ümitli olduklarını belirten ITB Başkanı Hüdai Delimsirek, “Isparta’bile elma sezonu devam ediyor. Bu sene elmalarımız elan kaliteli yetişti. İhracatımız şu dakika 150 bin titrem civarında. Ticaret ve Sanayi Odamız ile halk ele vererek ihracatımızı daha de arttıracağız. Böylelikle hem üreticimiz hem de Isparta’mız kazanacaktır.” dedi.

Isparta elmasının pazarlanması noktasında cesim icraat yapacaklarını tamlayan ITSO Başkanı Mukavim Polat üstelik elmanın Isparta ekonomisine büyük ulama sunduğunu ifade etti.

Çelik, şunları kaydetti:

“Elma, Isparta ekonomisi üzere çokça yüce Isparta ekonomisinde ihracat sıralamamız da bizim dördüncü kalemizde düz alıyor. Yemiş sektörü olaraktan çok iyicene benzeri yerdeyiz. Yaklaşık Türkiye’da üretilen 3 elmanın 1 tanesi Isparta’dan gidiyor. Üreticimiz sağlıklı olsun iri çabalarla elmasını üretiyor amma burada pazarlama üzerine eksiklerimiz var. İhracat üzerine inşallah borsamızda alay malay iyice çalışmalar yapacağız. Elmamızın eklenmiş değerini artırarak Isparta’mıza iyice şeyler hizmetler yapacağımız.”

Share: