İzmit Belediyesi Kişi Destek Evi’nde İlk Hatim Sevinci

İzmit Belediyesi vasıtasıyla geçtiğimiz Antrakt ayında açılan Dirilik Bindi Evi (YADEV), ilk mezunlarını verdi.

İzmit Belediye Reisi Fatma Kaplan Hürriyet’in seçim vaatleri beyninde kayran düzlük ve geçtiğimiz sene Ara ayında özel gereksinimli bireyleri emanet karışma almak adına kurulan YADEV, önceki mezunlarını verdi. YADEV’den mezun olan ayrıntılar mezuniyet belgelerini  törene katılım sağlayıcı Başbuğ Hürriyet’in elinden aldı. Merasim, İzmit Belediyesi yöneticileri, STK temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri ve YADEV’den bakım düz çocukların ailelerininde katılımı ile gerçekleşti.

YADEV ikmal töreninde konuşan Başbuğ Hürriyet şu ifadeleri kullandı; “Yaşama Bindi Evi birlikte alelhusus engelli bireylere topluluk ailelerin bize olan taleplerinden yola çıkarak oluşturuldu. Aileler, çocuklarının günce becerilerinin gelişmesini istiyorlardı Çocuklarımızla ilgilenecek, onları sosyalleştirecek, daha aşkın üretecek yetişek alanlarına, toplumun içerisine kaynaşmasını sağlayacak programlara ihtiyacımız var demişlerdi. Alanında ehlihibre arkadaşlarımız, Içtimai Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz Yaşama destek Evi projesini düşündüler. Bütün himmet arkadaşlarım hesabına mutluyum, gururluyum. Bu projeyi hayata geçirirken, haddinden fazla balaban umutlarla, isteklerle, insanların hayatına bittabi henüz fazla dokunabiliriz, elbet tıpkı arada el birliği gösterebiliriz, özürlü kardeşlerimizin hayatını şüphesiz kolaylaştırabiliriz ve değerli ailelerin üstelik yaşadığı zorlukları bittabi hafifletebiliriz diye niteleyerek göreve geldiğimizden bu yana bütün buna mir yoruyoruz.”

“GÖSTERDİKLERİ GELİŞİM ÇOK DEĞERLİ”

Hürriyet, “Günce dirim becerisi kazanma konusunda uyguladığımız bu programımın ilk etabını bütünler altın kardeşlerimizi çıkışlı edeceğiz. Ahali sanatları etkinlikleri, dizem faaliyetleri, bostan uğraşları, çıkmaz oyunları kabilinden üstelik bu çocuklarımızın gelişimlerini desteklemek için bati benzeri program uyguluyoruz. Çocuklarımız nail oldukları bu becerileri mezun olduktan bilahare hayatlarına entegre etsinler. Ailelerini birlikte tekrar psikososyal açıdan desteklemiş olalım istedik. Kurulduğundan bu yana öğrencilerin burada aldıkları eğitimle gelişigüzel gözle görülür benzeri aksiyon çalmak bizim için haddinden fazla değerleri” dedi.

Ailelerden güzel geri bildrimler aldıklarını tamlayan Başkan Hürriyet, “Ailelerden güzelce ve müspet dönüşler alıyoruz. İnsanlara yemek çokça nadir. Tıpkı can de Allah razı olsun diyorsa bizim için çokça nadir. İyi kim YADEV’i açmışız. Hakeza adamakıllı ayrımsız çağ ile karşılaştığımızda yorgunluklarımız unutuluyor. 23 güç eskimemiş bire bir öğrenci grubumuzla YADEV, özel gereksinimli çocukların ve ailelerin yaşamlarını kolaylaştırmaya bitmeme edecek. Güç Bindi Evi’miz seçme dönme yeni hayatlara dokunarak faaliyetlerine bitmeme edecek” diye niteleyerek konuştu.

Share: