Kadına yönelik şiddete ‘dur’ geçmek için yürüdüler

Çankırı’bile yüzlerce vatandaş, kadına yönelik şiddetin önlenmesi üstüne farkındalık kurmak için açtıkları pankartlarla yürüdü.

Çankırı’dahi, Kadına Yönelik Şiddete Cebin Arsıulusal Uğraş Günü’nde farkındalık oluşturmak üzere yürüyüş yapıldı. İl merkezinde planlı yürüyüşte kadınlar açtıkları, ‘kadına hız insanlığa ihanettir’ yazılı pankartla caddelerde tabanvay farkındalık oluşturdu. Yürüyüşe Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, İl Inanma Müdürü Yılmayan Delen, Cingöz Komutanı Albay Yusuf Mutlu Tendürüst, Cumhuriyet Altını Savcısı Oğuz Şükrü Ener kat ve gelgel amirleri, siyasal parti temsilcileri, STK temsilcileri, dirayetli, öğretmen, mektepli ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşün peşi sıra, vatandaşlar Ahmet Yesevi Camii bahçesinde kurulan stantlarda bilgilendirildi.

Yürüyüşün peşi sıra konuşan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Elbette özünde hüküm ama özelinde kadına yönelik şiddet genişlik koskocaman ruzname maddelerimizden birisi. Maalesef az buçuk evvel arkadaşlarımızın üstelik söylediği kabilinden serencam yıllarda bu konuda on paralık istemediğimiz, yutmak istemediğimiz aynı artışı görmekteyiz. Ancak başta Sülale, Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız kalkmak için mecmu alım ve kuruluşlarımızla şiddetin ortaya çıkmaması üzere yasaklayıcı hususlar tartışıyor, görüşüyor. Sonrasında birlikte bir gösteri planı şeklinde ilimizde aplikasyon gayreti içerisinde oluyoruz. Tabiatıyla istemediğimiz tıpkısı şekilde momentum ortaya çıkarsa bile gine emniyetimiz, jandarmamız adliyemiz, baromuz tarafından gereken hem hukuki desteğin sağlanması hem bile gayret mağduru olmuş olan bireylere, gereken desteğin, müstelzim korumanın verilmesi hizmetlerimiz bitmeme etmekte. Amma dediğim kabil usta yerine benim şahsımda ve bu arada düzentileme arkadaşlarımla bu arada gördüğüm esas sorumluluk, gerçekli kim bu şiddetin ortaya çıkmadan engellenmesi. Dediğim gibi parçalanmamış paydaşlarımızla bu arada inşallah ilimiz genelinde yeni vakaların ortaya çıkmaması için elimizden mevrut mecmu desteği ve çabayı göstermeye bitmeme edeceğiz” dedi. – ÇANKIRI

Share: