Karabağ şehitlerinin hatırası Çorum’da yaşayacak

Çorum Belediyesi, Çorum ile Azerbaycan’ın Abes şehrinin kardeşliğine ithafen Çorum Şehitliği’nde Karabağ şehitleri anısına meşe ağacını toprakla buluşturdu.

Plakası 19 olan iki şehrin kardeşliğini pekiştirecek anlamlı etkinliğe Şehremini Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksek Osman Öztürk, DOĞRU Parti İl Başkanvekili Mürtefi Evlüce, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, şehit aileleri, gaziler, Çorum’üstelik eğitim gören Azerbaycanlı darülfünun öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Karabağ’ı şehitliğimizde yaşatacağız

Etkinlikte mütekellim Komutan Aşgın, “Karabağ’dan getirdiğimiz toprakla dikeceğimiz bu meşe ağacını, Ermeni zalimlerinin yakıp namevcut ettikleri ormanların namına abidevi yerine burada dikeceğiz, gözümüz kabil bakacağız ve Karabağ’ı şehitliğimizde yaşatacağız. Rabbim tamlık şehitlerimize yağmur etsin. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi sürekli etsin” dedi.

İlk el birliği protokolünü Çorum Belediyesi imzaladı

İlk nöbet Karabağ’üstelik kardeşlik protokolü imzalayan şehrin Çorum olduğuna hatırlatan Belediye Reisi Aşgın, “Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz sözünü bir öğün elan kanıtlamış olduk” diye konuştu.

Azerbaycan ziyareti sırasında Karabağ topraklarında tanık oldukları manzaraları birlikte paylaşan Komutan Aşgın, Ermenilerin zalimliğine tıpkısı kez henüz tandık olduk. Azerbaycan’ın tırnağına dokunsalar Türk milleti yerine tamam milli şuurumuzla, 7’den 70’e ecdadımızdan aldığımız emanetle hepimiz oradayız. Bunu bildikleri için Azerbaycan’bile bizlere yüksek aynı bandaj rağbet gösterdiler. Sizlerin selamını götürdük.” dedi.

En fazla martir Çorum’dan

Azerbaycan içerisindeki şehitlikte Çorumlu şehitlerin isimlerine birlikte gördüklerini tabir fail Komutan Aşgın, arz çokça şehidin Çorum’dan olduğunu dile getirdi. Başbuğ Aşgın “1918’birlikte Nuri ağırbaşlı himayesinde binlerce Türk’ün insanların oraya gittiğini, orada martir olduğunu gördük. Bu bayrı birliktelik yalnız Karabağ ile değil yüz yıl öncesinden bin yıl öncesinden. 1918’deki Nuri kâmil komutasındaki o birliğin içerisinde bildirme çokça Çorumlular vardı. Orada yeryüzü çokça ismi kayıtlı olan şehitler Çorumlu. Devletimize, milletimize Allah arıza vermesin” diye konuştu.

Başkan Aşgın’a teşekkürname ettiler

SELIM Fırka İl Başkanvekili Mualla Evlüce, Lüzumsuz ile ahi site olma gururunu Çorumlular yaşattığı üzere Belediye Reisi Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti. Evlüce, “Uray Başkanımızın orada yaşadıklarını anlatması, devletin, milletin, vatanın ne büyüklüğünde mehabetli olduğun aynı nöbet daha ortaya koydu. Allah devletimize, vatanımıza bozulma vermesin.” dedi.

MHP Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ise Türkiye ve Azerbaycan’ın iki izzet biricik millet olduğunu belirterek, “Bizler Azerbaycan’ın tamamen birlikte, benzeri ve bu arada olmaya bitmeme edeceğiz. Dünyada türe ile batılın savaşında baştan sona hakkı markajcı ermiş Türk milleti olarak kontak ve el birliği içerisinde olacağımızı baştan sona göstereceğiz. Bu manada Belediye Başkanımız öncülüğündeki heyetin ahi şehir Fuzuli’ye yaptıkları ziyaret medlul açısından bizleri hem gururlandırdı hem üstelik duygulandırdı. Teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çorum Şehit Aileleri Derneği Başkanı Gıyap Erkek dahi “Türk devletinin Azerbaycan halkının birlikte olmasından alım ve haysiyet duyuyorum. Türk milleti, hep Müslümanların umudu olmaya devam edecektir.” diye konuştu.

Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ihtiyaç Yeşildağ üstelik, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür ederek değme ant devletimizin milletimizin birlikte olmaya devam edeceklerini söyledi.

Çorum Muharip Gaziler Derneği Başkanı Muharrem Gül de bu anlamlı etkinliği düzenleyen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti. Gül, “Karabağ zaferi bizim zaferimizdir. Cemi şehitlerimizi minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

Ağabeyi cidal sırasında Abes’da gazi olan Azerbaycanlı darülfünun öğrencisi da, Azerbaycan halkı adına Türkiye Cumhuriyeti’hangi teşekkürname ederek “Bizleri unutmadığınız amacıyla abim, bütün şehitlerimiz ve gazilerimiz namına sizlere teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Kardeşlik hatırası levhası konuldu

Konuşmaların arkası sıra Karabağ şehitleri anısına hatırat yerine meşe ağacı toprakla buluşturuldu. Meşe ağacının önüne bile “Bu meşe ağacı Çorum Belediyesi ve Yararsız şehirlerinin kardeşliklerine ithafen Karabağ şehitleri anısına dikilmiştir.” bağlanmış beraberlik hatırası levhası konuldu.

Program sonunda katılımcılar martir mezarlarını ülfet ederek dua ettiler. – ÇORUM

Share: