Karaca aldırış etmeden Elevit Yaylası’nda buz kabil suda yüzdü

Kara aldırış etmeden Elevit Yaylası’nda buz kadar suda yüzdü

RİZE Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin bin 800 rakımdaki Elevit Yaylası’na giden nefer buz kabilinden dere suyuna girdi.

Rize’de aktif Hasan Önder, seçme yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği ‘karda yüzme’ etkinliğini bu sene birlikte gerçekleştirdi. Çamlıhemşin ilçesi bin 800 rakımdaki Elevit Yaylası’na çıkan Alemdar, temas sene olduğu kabil bu yılda kar ve soğuğa aldırmadan adeta buz tutan dereye girerek yüzdü.

“Yüzme şenliklerine bir alıştırma yapmış oldum”

Yaptıkları Yüzme Şenliklerine tıpkı antrenman olsun diye buz kabil suya girdiğini ifade fail Hasan Alemdar, “Yaptığımız rastgele etkinlik kesim turizmine, bölgenin ekonomisine yardım yapsın diye yapıyoruz. Zira Rize ve ya Şark Karadeniz yaz turizmi ile anılsın istemiyoruz. Gün Doğusu Karadeniz ve Rize’de doğa sporları haddinden fazla geniş. Yaptığımız aktivite şita turizmin ihya etmek için yapılan tıpkısı husus. Antrparantez tığ karlı havada yüzmeyi alay haline getirdik. Kış yüzme şenliğini Dünya’birlikte 2 bin 500 metrenin üstünde özne biricik bölgeyiz. Bire Bir amacımız dahi şu, Rize çayına ilgi dercetmek üzere kış yüzmeyle birleştirdik. Bizim sloganımız filhakika, “buz gibi suda yüzdüler, çayla ısındılar” şeklindedir. Bu sloganıda yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Gençlerimiz kafe köşelerinde telefon ve bilgisayarlarda zaman geçirsin istemiyoruz. Gençlerimizin kendilerini doğaya bırakmalarını istiyoruz. Tıpkı etkinlik üzere farkındalık olsun diye bizde yüzüyoruz. Haddizatında dizge suyun nakıs derecelerde olduğunu düşünüyor amma akarsu eksiye düşerse donar. Suyun derecesi 4-5 aşama civarlarındadır. Buz kabilinden sulara kendimizi attık. Yüzme şenliklerine bire bir alıştırma yapmış oldum. Aile yahut Küçük Ay aylarında tekrardan bire bir Yüzme şenliği yapacağız amma bu kez uluslararası boyutta planlıyoruz. İnşallah andıran zamanda tekrardan buz markajcı derelerimizde, göllerimizde bu aktiviteyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Alemdar geçtiğimiz Küçük Ay ayında 7.’si gerçekleşen ‘Kış Yüzme Şenlikleri’ etkinliğine önderlik etmiş ve karaca aldırış etmeden Sıkıntı Deresi’nin buz üzere suyuna girmişti.

Share: