KASTAMONU – Haber Şenliği’nde öğrenciler muzun DNA’sını inceledi

TÜBİTAK 4007 Haber Şenlikleri kapsamında “Kastamonu Haber Şenliği”nde öğrenciler DNA’nın yapısını görme fırsatı yakaladı.

Kastamonu İl Milli Terbiye Müdürlüğünce, gurur binasının bahçesinde planlı şenliği ziyarete gelenler, teknolojiden sanata haddinden fazla sayıda projeyi yakından inceleme fırsatı yakaladı.

Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi tedris üyeleri marifetiyle açılan stanttaki DNA yalıtım atölyesinde bir muzun, parçalandıktan sonradan deterjan ve etil alkolle seyreltilip tıpkısı gayda süresince DNA’sı ortaya çıkartıldı.

Orman Fakültesi Dr. Akademisyen Esra Nurten Vadi Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, DNA izolasyonunu öğrenciler için görsel ağıl getirdiklerini belirterek, “Öğrencilerimizle meyveden DNA izolasyonunu elde ettik. Biliyoruz kim hücrelerimiz içinde var olan çekirdekte bizim irs birimimizi oluşturan DNA’mız saha almaktadır. DNA hücrelerini öğrencilerimizle alay malay ipliksi yapıyı gösterecek şekilde tecrübe tüplerinde elde ediyoruz ve bu şekilde dörtköşe tıpkısı işlik çalışması gerçekleştiriyoruz.” diyerek konuştu.

Standı ziyaret edenlere DNA’nın nasıl elde edildiğini bile öğrettiklerini anlatım eden Polat, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz DNA’yı gördüklerinde burada beceriksiz tıpkı şeklide yanımıza gelip bakıyorlar. “Bizler bunu bittabi yapacağız, elbet gerçekleştireceğiz?” diye niteleyerek soruyorlar. Bizler üstelik onlara bu yapının elde edilmesinde lazım olan şartları anlatıyoruz. Örneğin biz burada arıtıcı kullanıyoruz. Arıtıcı burada hücrede var olan fosforik tabakasını ayrıştırarak yağları çözüyor ve tuz kullanarak sodyum ve klor iyonlarının ayrıştırılması sağlanıyor. Buradaki çözeltimizi mütecanis bire bir şekilde parçalayarak elde ettiğimiz ekstraksiyon çözeltisi ile öğrencilerimizin birleştirmesini istiyoruz. Sonrasında bunu süzerek en son DNA’yı görebileceğimiz faz ayrımını gerçekleştirebileceğimiz etil alkolü kullanıyoruz. Ortaya çıkan ipliksi aynı bina içerisindeki DNA’yı görüyoruz. DNA tek başına görünmez ama bir araya geldiğinde ipliksi tıpkısı yapıya bürünerek görülebilir ayla geliyor.”

Deneyleri izleyenlerden Şerife Abla Ortaokul öğrencisi İrem Subaşı hayatında ilk kez DNA’yı gördüğünü söyledi, “Bugün ilk defa DNA testi yaptık ve çokça güzeldi, hayatımda on paralık yapmamıştım. Gayet kudretli oldu, herkese teşekkür ediyorum. DNA’yı hayatımda bilcümle zül etmişimdir, burada rüyet imkanı buldum, bence gayet da iyicene oldu.” ifadelerini kullandı.

Share: