Kayak merkezlerinde kar olmayınca turistler yılbaşı için Palandöken’e yöneldi

Türkiye’nin önemli şita turizm merkezlerinde kar olmadığı için turistler yılbaşı tatili üzere Erzurum’daki Palandöken Ski Merkezine yöneldi.

Fasıla ayında yeterli kar yağışı almamasına karşın sabık yıldan saklanan kar ve müstear karlama sistemiyle bazen pistlerini açan Palandöken, haddinden fazla sayıda kayakseveri ağırlamaya devam ediyor.

Otellerde bunaltıcı ayırtma hareketliliği ruhlu turizmciler, evcil ve yabancı turistlerden gelen talebi karşılamaya çalışıyor.

Ski merkezine şimdiden mevrut turistler, çocuklarıyla kızak kaydı, kayak ve snowboard yapmanın keyfini yaşadı.

Kayakçılar Palandöken’e yöneldi

Palandöken’deki tıpkısı otelin umumi müdürü Ömer Beyazca, AA muhabirine, Palandöken’deki turizmciler yerine yılbaşı moduna girdiklerini söyledi.

Pistlerin ski yapmaya amelî olduğunu ifade eden Akça, şöyle konuştu:

“Şu anda pistlerimizde 70-80 santimetre sıkıştırılmış kar var. Albeni gündüzleri güneşli amma akşamları sıfırın altında 7-8 adım oluyor. amma velakin pistlerimize bileşimli karlandırma ile sağlamlaştırma yapıyoruz. Merkezde şu an tek mesele namevcut. Türkiye’nin birçok ski merkezinde kar problemi var. Erzurum’un birlikte etrafında var amma bizim pistlerimiz haddinden fazla evire çevire. Yılbaşından bilahare birlikte kar görünmüyor ancak Palandöken şu anda kayağa müsait halde. Özge ski merkezlerinde hazır karın olmaması misafirlerimizi, kayakçıların bire bir anlamda dikkatlerini Palandöken’e çevirdi.”

Eksantrik benzeri otelin genel müdürü Ulvi Güney ise bilcümle pistlerin ski fayrap etmek amacıyla çıplak olduğunu anlattı.

Batıdaki kayak merkezlerinde kar olmaması zımnında turistlerin Erzurum’a geldiğine bel eden Cenup, “Hava sıcaklığı akıl müstear karlama makinelerimiz çabucacık devreye giriyor. O yüzden Palandöken’de kar problemimiz yok. Hep kayakseverleri Palandöken’e bekliyoruz.” diye konuştu.

“Sentetik kar olduğu üzere Palandöken’i yeğleme ettik”

Kayak fethetmek üzere İstanbul’dan ailesiyle gelen Alem Coşkun üstelik temas yıl Erzurum’a kayak beğenmek üzere geldiğini belirtti.

Kar garantisi dolayısıyla Palandöken’e geldiklerini söyleyen Ateşli, “Başka yerlere baktığımız ant buradaki takma kar de natürel kabilinden ve mübarek. Burada kar yağışı olmasa üstelik gelgel sentetik familya tutabilecek seviyede. O yüzden yine Palandöken’i tercih ettik.” ifadelerini kullandı.

Kayakçı Oğuzhan Ateşin dahi kar yağışının beklediği kabil olmadığını, buna rağmen Palandöken’in ayrıksı ski merkezlerine göre bereketli durumda olduğunu vurgulayarak, “Özge kayak merkezlerine bakarak daha fena hâlde bir karla karşılaştık. Haddinden Fazla çok beklentimizi alamasak da eğlenceli geçenek geçiriyoruz. Uludağ kadar merkezlere gidenlerin ski beklentisi olmadığından onlar de burayı tercih ediyor. O yüzden benim amacıyla beklediğimden elan yoğun oldu.” dedi.

Share: