Türkiye’nin önce uçak fabrikasını kurmuştu, hatıraları bu konakta yaşatılıyor

Türkiye’nin geçmiş tayyare fabrikasını kurmuştu, hatıraları bu konakta yaşatılıyor

Türkiye’nin önceki uçak fabrikasını kuran ve celal demiryolları inşaatının evvel müteahhitlerinden olan Nuri Demirağ’ın hatıraları yaşadığı konakta sergileniyor

SİVAS – Türkiye’nin önceki tayyare fabrikasını kuran ve büyüklük demiryolları inşaatının evvel müteahhitlerinden olan Nuri Demirağ’ın hatıraları yaşadığı konakta sergileniyor.

Sivas’ın Divriği İlçesinde bulunan Nuri Demirağ’ın yaşadığı Mühürdarzade konağı “Nuri Demirağ Firez ve Müzakere Evi” kendisine bakım veriyor. Sanat evinin içerisinde Nuri Demirağ’ın silikondan heykeli, Sivas’tan Erzurum’a uzanan el çizimi demiryolu ağı haritası, Demirağ’ın madalyaları ve fotoğrafları ile muhtelif projeleri meydan alıyor. Konağın halk oymacılığıyla yapılan ahşap tavanı bile görenleri sarhoş ediyor.

“Nuri Demirağ’ın çocukluğu ve gençliği 18 yaşına kadar bu konakta geçti”

Mühürdarzade konağı işletme sorumlusu Hülya Katışıksız, Nuri Demirağ’ın gençliğinin bu konakta geçtiğini söyleyerek, ” Mühürdarzade Konağı 1841 tarihli Nuri Demirağ’ın amcası Ömer Mühürdarzade’nin konağıdır. Nuri Demirağ 3 yaşındayken babasının ölüm etmesinin ardından amcası tarafından ailesi ile birlikte yanına alıyor. Nuri Demirağ’ın çocukluğu ve gençliği 18 yaşına kadar bu konakta geçmiştir. Konağın selamlık kısmında büyüklü küçüklü 6 pasaj odamız var. Bunlardan bire bir tanesi ağanın iş odasını Nuri Demirağ’a iş odası adına tahsis ettik. Bu odamızın genişlik büyük özelliği tavan süslemelerinin haddinden fazla ağırbaşlı olmasıdır. Tavanın cümlesi işleme ahşap oymacılıkla kaplanmıştır. Bu odanın ayrımsız bambaşka özelliği ise konu boyu konakta kim ayrıksı odaların kapılarına göre elan kısa olmasıdır. Bunu sebebi ise ağanın odasına girerken ağaya saygıda eksiklik edilmesinin önüne geçmektir” dedi.

“Konağımız Türkiye’nin dört bir yanından misafir ağırlamaktadır”

Arı, konağı görmeye Türkiye’nin ciharıyek yanından gelenlerin olduğunu söyleyerek, “Bu han Nuri Demirağ’ın muammer olduğu eğlek olma cihetiyle kayırıcı katında ayrımsız müzemizde mevcuttur. Misafirlerimiz müzemizi gezerek Nuri Demirağ’ı tanımış oluyorlar. Konağımız Türkiye’nin dört bir yanından mihman ağırlamaktadır. Bir haddinden fazla turizm acentesi rehberler aracılığı ile musahabe programına almış ve ülfet güzergahında bulunmaktadır. Mevrut misafirlerimiz konağımızı gezip, Nuri Demirağ ile tanışıklık fırsatını buluyorlar” şeklinde konuştu.

Share: