Kılıçdaroğlu: CHP, iktidara yer yakın dönemdedir

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Maltepe’deki Yaşar Eksiksizlik Ekin Merkezi’nde zaman başlayan CHP Elverişsiz Dışı Teşkilatlanma Çalıştayı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, yetersiz dışından mevrut CHP temsilcilerine katılımından belde teşekkürname etti.

“AB’NİN ÖNGÖRDÜĞÜ HEP DEMOKRATİK KURALLARI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“Elan adamakıllı bir Türkiye’dahi devam etmek istiyoruz. Avrupa Birliği’nde öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen bilcümle demokratik kazanımların Türkiye’bile da olmasını istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürce tabir ettiği aynı Türkiye istiyoruz. Tek kimsenin inancından, kimliğinden, dirim tarzından ötürü ötekileştirilmediği bire bir Türkiye istiyoruz. Bunun kavgasını, mücadelesini veriyoruz. Çarkıt, alışılmış söylemlerin çokça dışında, medenileşmiş dünyanın bire bir parçası tutmak üzere savaşım fail ayrımsız CHP var. Bunun farkında olmanız lazım. Göreceksiniz, önce iktidarımızda göreceksiniz. Avrupa Birliği’nin öngördüğü, özlük ülkelerinde var olan bütün demokratik kuralları öz ülkemize getireceğiz.

“ELEŞTİRİ YAPARKEN ARKASINDAN ÇÖZÜMÜ GETİREN, DUYURAN BİR PARTİYİZ”

Bizler, eleştiri yaparken arkasından pekâlâ çözümü getiren, öneren, topluma duyuran aynı partiyiz. Sorunları vakit kaybetmeden dillendiren değil, sorunların şüphesiz çözüleceğini üstelik anlatım fail ayrımsız partiyiz. Dolasıyla detaylı yıllardır kudret olamayan aynı CHP, iktidara sunu yakın dönemdedir. Ama bunu yapacak, sağlayacak olan sizlersiniz. Bu partiye çalışma verenlerdir.

“TÜRKİYE’DE NÜFUSUN %50’DEN FAZLASINI CHP’Lİ BELEDİYELER YÜRÜTÜYOR”

Kısaca 4 milyon seçmen, 6 milyon civarında güçlükle dışında etkili vatandaşlarımız var. Tığ, oralardan beklediğimiz oyu alamıyoruz. Oyu alamıyorsak klasik tıpkı söylemle ‘Efendim onlar bize fikir vermiyorlar’. Hayır, bunu akseptans etmiyorum. Ne bize görüş vermiyorlar? Esas üstünde düşüneceğimiz nokta bu. Eğer tığ atılganlık vermiyorsak sebep bize rey versinler? Kullanılmamış bire bir yöntem anlayışını ülkemize getiriyoruz. Bu eskimemiş yöntem anlayışının CHP’ye kapıları araladığını gayet ferah biliyoruz. Yerli yönetimler bunun bildirme güzel örneği. Tığ balaban kentleri alacağımızı söylediğimizde bize kimesne inanmıyordu, rakiplerimiz inanmıyordu. Amma tığ, eskimemiş politika anlayışımızla bu kapıları araladık. ve zaman, bu yıpranmamış siyaset anlayışının meyvelerini üstelik görüyoruz. Bugün Türkiye’üstelik, nüfusun yüzdelik 50’den fazlasını benzeri anlamda CHP’li büyükşehir şehremaneti başkanları tıpkısı anlamda yönetiyor. Yanıldığımız ayrımsız vadi var; Bursa. Bursa’yı kaybetmemizin kabahati üstelik bize ilişkin, Bursalılara ilişik değil. Ama önümüzdeki seçimlerde onu da telafi edeceğiz inşallah.

“İKTİDAR, ÇOKLU ÖRGEN YETMEZLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA”

Seçkin sorunu biliyoruz, ama temas sorunun nasıl çözüleceğini birlikte biliyoruz. Zaman bizim çözümlerimizi, kudret olmadığımız halde erk sahipleri çözmek istiyorlar. Çünkü onlar çözümü bilmiyorlar. Neyi pekâlâ yapacaklarını bilmiyorlar. Ayrımsız mesail yumağı ile şu anda Türkiye yüz yüze. Buna ‘çoklu örgen yetmezliği’ diyorum. İktidar, çoklu organ yetmezliği ile karşı karşıya.

“İKTİDAR OLDUĞUMUZDA BELLİ ORANDA KADIN VE GENÇ SİYASETÇİ BULUNDURMA KOTASI GETİRECEĞİZ”

Örgütlerinizi kurarken kadın-eş dengesine üstelik lütfen ilgi edin. Avrupa’de yaşıyorsunuz. Avrat kardeşimizin yöntem alanını açın. Seçkin şeyi beraber yapacağız. Biz, eşey kotası getirdik, yüzde 33. Yüzde 20 da gençlik kotası getirdik. Zat tüzüğümüzde, zat irademizle getirdik. İktidar olduğumuzda bunu Politik Partiler Yasası’na da koyacağız. Gençlerin bile önünü açacağız. Gençlerin bile yöntem yapmasına imkan sağlayın. ‘Rastgele şeyi tığ biliriz’ algısını kötü edin. Her şeyi bu arada yapacağız.”Share: