Kuraklık sarrafiye gösterdi, çiftçilere ‘yağmur duası’ çağrısında bulundu

Susuzluk kelle gösterdi, çiftçilere ‘baran duası’ çağrısında bulundu

Çiftçilerin uykusunu kaçıran kuraklık mir gösterdi

SİİRT – Siirt site genelinde beklenen yağışların bir türlü gelmemesi, üreticileri gergin ediyor. Yaşanan susuzluk riskinin artması konusunda Siirt Ekincilik Odası Hüseyin Günbat, bölgedeki çiftçilere yağmur duasına çıkılması çağrısında bulundu.

Beklenen yağışların olmaması nedeniyle yağışsızlık tehlikesiyle yüz yüze mevcut Siirt’te, geçimini ekincilik ve hayvancılıkla sağlayan üreticiler üzere yağmur duasına çıkmalarını talep eden Hüseyin Günbat, yağışların gelmemesiyle kuraklıkla yüz yüze kaldıklarını söyledi.

Çiftçilere yağmur duasına çıkmaları talebinde bulunan Günbat, “İlimizde yağmurlar yağmadı nazik aynı kuraklıkla alın karşıyayız. Ekinlerimizin hepsini ekmişiz bu süreçte da baran bekliyoruz, baran yağmasa çokça güçlük yaşayacağız; özellikle üretim, hububat üstüne. Ektiğimiz hububatlar şu anda ot kabil görünüyor ama bugünden sonradan çabucak yağmura ihtiyaç vardır ve meteorolojiye baktığımızda 10 güne kadar bu bölgede baran görünmüyor bu nedenle biz baskı durumdayız, uykularımız kaçıyor, şeb uyuyamıyoruz. Bilcümle çiftçilerimizden, hep Müslümanlardan baran yağması için yakarış etmelerini, icabında hocalarla baran duasına çıkmalarını tavsiye ediyorum. İlimizde, bölgemizde ve ülkemizde yağmurların yağması amacıyla yakarış etmelerini istiyorum ve rica ediyorum” dedi.

Share: