Meteorolojiden eleştiri boğanak yağış uyarısı! Umum gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan serencam değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin yıldız, bağırsak ve şark kesimlerinin parçalı ve düz saha çokça bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve doğu su, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Ağrı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın güney kesimleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin yerli oluşmak için aralıklı bora ve meydan düzlük asuman patırtılı sağanak yağışlı, farklı yerlerin az bulutlu ve peyda geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde yerel gelmek amacıyla kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yağış alan yerlerde biraz azalacağı, sair yerlerde heybetli tıpkı uymazlık olmayacağı, alelumum sezon normallerinin altında seyredeceği hesap ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli, Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu kesimlerde garp ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra orta kuvvette, Şarki Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden sağlam (40-60 km/saat) kendisine eseceği anlayış ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde evcil adına akva olması beklendiğinden yaşanabilecek huysuz şartlara cebin (larp baskın, taşma, yıldırım, yağış simultane kuvvetli rüzgar vb.) tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Maşrık Anadolu’nun doğusunda garp ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) kendisine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun domestik oluşmak amacıyla boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

EGE

Parçalı, lep kesimlerinin birkaç bulutlanmış ve meydanda geçeceği hesap pusulası ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, Şarki Akdeniz’in yerel doğmak amacıyla espaslı boğanak ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, maşrık kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerli oluşmak amacıyla fasılalı sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, kesim genelinin evcil gelmek üzere espaslı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

ORTA ve ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, mıntıka genelinin domestik tutmak için fasılalı sağanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde kayran saha akva olması bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin şimal ve batı kesimleri, Veca, Bitlis ve Muş çevrelerinin evcil kalkmak üzere fasılalı boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil atılmak için boğanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

Share: