Limanlarımıza yanaşan kruvaziyer gemi sayısı 40 itmam arttı

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2022 yılı Sülale-Temmuz dönemine ilgilendiren kruvaziyer gemi istatistiklerini açıkladı. 2021 yılının Ev-Temmuz döneminde Türkiye limanlarına hemen 11 sayı kruvaziyer gemisinin yanaştığını kaydeden Karaismailoğlu, 2022 yılının bire bir döneminde bu sayının yaklaşık 40 mezuniyet artarak 437’ye yükseldiğini bildirdi.

KUŞADASI LİMANI KRUVAZİYER GEMİLERİN YARISINA HİZMET VERDİ

Karaismailoğlu, “7 mahiye dönemde Kuşadası, 220 sayı kruvaziyer gemisiyle ülkemize gelen umum kruvaziyer gemilerin yarısına bakım vererek yer çokça geminin yanaştığı liman oldu. Kuşadası’nı; 79 nüsha gemiyle İstanbul Galataport izledi. Bodrum Limanı ise 45 skor gemiyle üçüncü tam saha aldı” dedi.

376 BİN 924 YAYA AĞIRLANDI

Bire Bir dönemde, bütün 376 bin 924 kruvaziyer yolcusunun ağırlandığına ilgi calip Karaismailoğlu, bunun 25 bin 739’unun gelen eğreti, 34 bin 997’sinin revan muvakkat, 316 bin 188’inin ise transit arizi olduğunu belirtti. 212 bin 486 eğreti ile genişlik fazla yaya trafiğinin Kuşadası Limanı’nda yaşandığını tabir fail Iblağ Bakanı Karaismailoğlu, bu limanı 98 bin 33 bulaşan ile İstanbul Galataport, 28 bin 629 yaya ile Bodrum Limanı’nın izleme ettiğine meni etti.

YERYÜZÜ HADDINDEN FAZLA GEMİ MAYIS AYINDA YANAŞTI

Kruvaziyer trafiğinin aylara bakarak dağılımına bakıldığında bu yıl 136 sefine ile bildirme çokça geminin mayıs ayında limanlara yanaştığının şeş çizen Karaismailoğlu, “Haziran’birlikte 122 kruvaziyer gemisi ile arizi trafiği 115 bin 907 oldu. Orak Ayı ayında Türkiye limanlarına 120 sayı kruvaziyer gemisi yanaştı. Temmuz ayında Türkiye limanlarına 10 bin 707 yolcu gelirken, 13 bin 478 bulaşici depar yaptı. 96 bin 922 yolcunun üstelik transit intikal yaptığı belirlendi. Temmuz’dahi toplanmış geçici trafiği 121 bin 107 oldu” değerlendirmesinde bulundu.

KARADENİZ LİMANLARI KRUVAZİYER TURİZMİNE OCAK SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Ağustos ayında Karadeniz’mağara koca limanlarından ve turizm merkezlerinden olan Sinop ve Trabzon’a 5 sene aradan sonraları evvel kruvaziyer gemisi yanaştığına aksan fail Karaismailoğlu, “Amasra Limanı’na birlikte ilk kez tıpkısı kruvaziyer gemisi yanaştı” ifadelerini kullandı.

KRUVAZİYER GEMİ NEDİR?

Kruvaziyer gemi, üzerinde birçok konaklama, kemirmek, eğlence seçenekleri mevcut; faziletkâr hizmet standartlarına sahip; programlanmış belli rotalarda turistik amaçlı kendisine müteharrik gelgeç gemileridir. Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’nin tanımı ile; yoğun sularda yeryüzü az iki bölüm kalabilecek, yeryüzü bir iki 100 gelgeç kapasiteli olmaları gerekmektedir.

Bahir, kum ve güneşe merbut mutat turizmden bıkan insanların mütenavip arayışlarından biri birlikte Kruvaziyer turizmidir. Bu gezi turistin aradığı konforlu, güvenli, alternatifli güzergah seçmelerine imkân sağlar. 4-5 vazıh yüzen otele benzeyen gemilerde, eğlence, alış-alım satım merkezi, balkonlu kamaralar, amerikan bar, casino, aşçı hizmeti, okuma, dinlenme, spor ve tedavi merkezleri, oyun, katalog, konuşma salonu, uydu haberleşmesi kadar hizmetler bulunur. Yüzen şehre benzeyen gemilerde kendilerine ait günce yayınlanan ceride ve dergileri bulunabilir.

Turizm çarkıt haline dönüyor

 

Dünya Golf turizminin gözdesi Antalya

 

Evcil turizmde geçmiş çeyrek geliri 6 milyarı aştı

 

Share: