Müzaheret çokluk faaliyetlerine yönelik güruh düzenlendi

Gestalt üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ilde yıkımlara neden olan 7,7 ve 7,6 şiddetinde ki depremler sonrasında Erzincan’bile başlatılan yardım çokluk faaliyetleri ile ilişik kendisine Vali Mehmet Kibrit başkanlığında güruh gerçekleştirildi.

AFAD İl Müdürlüğü Derinti salonunda Ilbay Mehmet Kibrit başkanlığında düzenlenen toplantıya; Belediye Reisi Bekir Aksun, Vali Yardımcıları Mehmet Deniz Arabacı, Yunus Emre Ana ve Ömer Özbay, ilgili çekicilik müdürleri, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri ve mesleksel odaların yöneticileri katıldı.

Yaptıkları yardımlardan kıran mecmu Erzincanlılara teşekkürname ederek konuşmasına başlayan Vali Araklama, toplantıda yaptığı açıklamada,

“Hemşehrilerimizin destekleriyle Erzincan’da toplanan yardımları, AFAD Başkanlığı aracılığıyla yapılan planlamaya göre bizim ilimize verilen Malatya ve Adıyaman illerine yönlendiriyoruz. Bu şu gelmek değil, Maraş’a, Hatay’a hiç gitmeyeceğiz. Akrabaları olan hemşerilerimiz var. Yardım toplamış Hatay’a gideyim diyor. Ona dahi bariyer değiliz. Gerekli izinleri veriyoruz.” dedi.

Ilbay Hırsızlık konuşmasının devamında, “İki olayı ifham etmek istiyorum. İlimiz şekil Dörtyol mevkiinde ki çadırı Kitap Fuarı için kurmuştuk. İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıldönümünü Kültür Danışma Günleri ile kutlayacaktık. Fakat yaşanan bu şişman kıran nedeniyle, bugün acımız var. Hüznümüz var. Matemimiz var. O çadırı Belediyemiz ve Rektörlüğümüz ile alay malay Valiliğimiz yerine bir karar aldık. Müzaheret çokluk çadırı haline getirdik. Orada tıpkısı evladımız transparan 5 litrelik yağ bidonuna köy yumurtası koymuş getirmiş. Gine zaman endüstri de bir ustamızın evladı biriktirdiği harçlıkları ile aldığı gram altını, hele ego bunu Valiliğe teslim edeceğim diye niteleyerek alıp bize getirdi. Bunlar Erzincanlının içliliği. Az veren canından, haddinden fazla veren malından ama bu afette birkaç verende çok verende evvel malından veriyor. Bu, vatan evlatlarının ne kadar birinci sınıf, ne kadar mayasının sağlam olduğunu gösteriyor. 81 vilayetimiz adeta birbiri ile yarışıyor. Ne yapabiliriz diyerek. Bu yarışta Erzincan’ımız birlikte 7’den 77’ye konusunda düşenleri ödeme ediyor. Ben parçalanmamış vatandaşlarımıza, aksiyon adamlarımıza, STK’larımıza politik partilerimize, çığır odalarımıza, evcil yönetimlerimize, kamu kurumlarımıza, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Allah seçme birini var etsin. Biz inanıyoruz kim bu millet bu yarayı dahi tez zamanda saracaktır. Benzeri olmuşuz, iri olmuşuz, ruhlu olmuşuz, bütün beraber bu yarayı sarıyoruz. Ben inanıyorum kim bu memleket bildirme kısa antlaşma da ayağa kalkacak ve 10 vilayetimizi eskisinden çokça henüz evire çevire ayla getirecek ve gene 13 milyon vatandaşımızın yaşadığı coğrafya baştan eski iyicene günlerine kavuşacak.” dedi.

Yapılan konuşmaların arkası sıra, toplantıya katılanlar hem yaptıkları icraat konusunda katılımcılara bilgiler verdiler hem birlikte yapılması gerekenler karşı görüşlerini bildirdiler. – ERZİNCAN

Share: