Nazır Çekicilik: “(2023 bütçesi – İlk evim geçmiş işyerim kampanyası) 5 milyon 135 bin müracaat ise kuraya katılmaya hak kazandı.”

Vekil Çalım: “(2023 bütçesi – İlk evim önce işyerim kampanyası) 5 milyon 135 bin başvuru ise kuraya katılmaya türe kazandı.”

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çekicilik:

“(İlk evim önce işyerim kampanyası) 5 milyon 135 bin müracaat ise kuraya katılmaya türe kazandı. Toplumsal bölük hamlemizin en büyük destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin referans sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu. Başvuruların 505 binini emekli, 256 binini engelli kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar”

ANKARA – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Kurum, “(İlk evim, ilk işyerim kampanyası) 5 milyon 135 bin başvuru ise kuraya katılmaya doğruluk kazandı. Toplumsal basamak hamlemizin yer nazik destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin referans sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu. Başvuruların 505 binini emekli, 256 binini sakat kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar” dedi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda planlı 2023 bütçe görüşmelerine katıldı ve milletvekillerine yemek yaptı. Gelgel, 2023 yılı Vekâlet bütçesi için bilgelik vererek, “2023 yılı Bütçe Teklifinde; Bakanlığımızın bütçesi 24 milyar 321 milyon 48 bin teklik adına düzlük almaktadır. Bunun yanı sıra; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’müzün bütçesi 3 bilyon 68 milyon 236 bin liralık, Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’müzün bütçesi tıpkı bilyon 603 milyon 859 bin liralık, İklim Değişikliği Başkanlığı’mızın bütçesi ise 154 milyon 182 bin liradır” ifadelerini kullandı.

Nazır Çekicilik, Türkiye’nin Türkiye Yüzyılı iddiasını ortaya koyan toptan tıpkı oyuncu olduğunu söyleyerek, “Ülkemizin bu başarısının bildirme kebir nişanesi; 26 bin toplumsal donatısıyla gelişigüzel düz yazı ettiğimiz, bir milyon 170 bin toplumsal hane olmuştur. Hamam yuvalarında, geleceğe güvenle vekil 5 milyon vatandaşımız olmuştur. Kamu aynı trilyon 317 bilyon liralık envestisman değeriyle dünyaya benzer olan bu sosyal cesamet uygulamasını; 38 almanak mensur, imar ve canlandırma tecrübesine cemaat, yerel ve milli imkanları budun hesabına ve budun yararına seferber eden TOKİ Başkanlığımızla gerçekleştirdik. Bağımlı durmuyor, duraksamıyor, milletimize yuva kazandırmaya bitmeme ediyoruz. Şu an 81 ilimizin tamamında; cümle 750 şantiyemizde gece gündüz demeden çalışıyor; halihazırda 135 bin hane ve sosyal eserin inşasına devam ediyoruz. Bu yılsonuna büyüklüğünde, 60 bin konutumuzu tamamlayarak, ailelerimizin 2023’e bakir yuvalarında girmelerinin mutluluğunu yaşayacağız. Geçtiğimiz Eylül ayında; Cumhuriyet Altını tarihinin arz büyük toplumsal hane projesini başlattık. 500 bin içtimai konut, 1 milyon altyapısı ve imarı mücehhez hane arsası ve esnafımız üzere 50 bin iş yeri projemizi milletimize sunmanın gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Gelgel şöyle bitmeme etti:

“Milletimiz, İlk Evim İlk İşyerim Kampanyamızı sahiplendi, 8 milyonu aşan vatandaşımız müracaat yaptı. 5 milyon 135 bin referans ise kuraya katılmaya doğruluk kazandı. Toplumsal bölük hamlemizin sunma büyük destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin müracaat sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu. Başvuruların 505 binini emekli, 256 binini engelli kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar. Milletimizin bu güç desteği sebebiyle elimizi çok acele tutarak; 25 Ekim’birlikte, yani 40 dönem gibi bodur aynı müddet içerisinde, tıpkısı anda tamam 17 ilimizde, evvel 5 bin 615 yuvamızın anne atma törenini; Sincan Lale Meydanını dolduran on binlerce kardeşimizle alay malay, kasırga içerisinde gerçekleştirdik. Bu konutlarımızla birlikte, ihalesi yapılan ve ihale aşamasında olan ev sayımız 9 Teşrinisani itibariyle 15 bin 576 sayısına ulaştı. Aynı yandan kura çekimlerimizi üstelik 2 dolaşma ilk, 7 Kasım’birlikte Ardahan ve Şırnak’ımızdan başlattık. Noter huzurunda, slayt ayrımsız şekilde yaptığımız kura çekimlerimizi 5 kamer içerisinde, 2023 Mart ayına kadar kamu illerimizde tamamlayacağız. Bu hızımızı benzeri zaman bile duraksatmadan, arz geç 2 yıl içerisinde önce 250 bin konutumuzu vatandaşlarımıza konfirmasyon edeceğiz.”

Elazığ ve Malatya depremlerine da değinen Alım, “Bire Bir ay boyunca mecmu sokaklarını yegâne yegâne dolaştığımız, göçük alanlarında sabahladığımız, milletimizle branş kola çalıştığımız Elazığ ve Malatya’mızda konutlarımızın 26 bin 711’ini bitirdik ve kardeşlerimize doğrulama ettik. Küsurat 6 bin 101 evimizin inşasına bile sunu gücük sürede tamamlayıp, konfirmasyon edeceğiz. Yine İzmir’üstelik, Bayraklı’de; acıları gelişigüzel paylaştığımız, umudu ve hüznü ayrımsız anda yaşadığımız kardeşlerimizin yanı sıra durduk. O zehir depremde yıkılan binaların olduğu alanların tamamında; durumunda, aceleci ve fahri dönüşümle, İzmir tarihinin genişlik şişman dönüşümünü tamamladık. Yapacağımız çekince konutlarla alay malay toplanmış 5 bin 61 konuttan bin 404’ünü doğrulama ettik. 3 bin 657 çekince konutu yılsonuna büyüklüğünde teslim edeceğiz. Evire Çevire İzmir’imizin iyice yavrularını istikbale arz sakıncasız şekilde taşıyoruz” diyerek konuştu.

Alım şunları kaydetti:

“Liyakatsiz Atılan Gökçe Hareketi ile; bugün Marmara denizimizdeki müsilajın arınma çalışmalarından 28 lep ilimizdeki bahir temizliğine ve Van, Beyşehir, Mogan gibi göllerimizdeki saffet seferberliğimize deli dolu benzeri şekilde devam ediyoruz. Plastik poşet kaynaklı 550 bin titrem plastik atığın oluşumunu ve 23 bin ton ser gazı salımını engelledik. Demin poşette gösterdiğimiz başarıyı, depozitoda birlikte göstereceğiz. Güvence Akçesi dalavere sistemini; 2023’ün sonuna kadar umum illerimizde ve ilçelerimizde 7.000 güvence akçesi reddetme noktasında gerçekleştireceğiz. Muvaffakiyetsiz atılmış projesi çatısı altında uyguladığımız tam bu çalışmalarla; 2017 yılında yüzde 13 olan ferasetsiz yarar oranımızı yüzde 27,2’ye çıkardık. 2023 yılında inşallah bu oranı önceki yüzdelik 35’e, 2035 yılında yüzde 60’a çıkaracağız.

Share: