Nazır Çekicilik: Içtimai göz projelerinin artmasıyla kira ve basamak fiyatları düşüyor

“2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Güruh Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin eksiksiz şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; forma ve 17 ilçede çetin tıpkısı katılımla gerçekleştirildi. Vekil Gurur toplantıda Samsun’de 4 bin 400 konutluk sosyal bölük projesine şu ana kadar 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“VATANDAŞLAR, 2023 YILINA BÜYÜKLÜĞÜNDE EVLERİNE GİRECEKLER”

Yakın zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden kamu vatandaşların 2023 yılında bakir yapılan evlerine gireceklerini tabir fail Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Hava, “Biz yekpare afetlerde vatandaşımızın birlikte olduk. Tamam ilgililer facia alanına dakikasında giderek vatandaşın yarasını sardık. Bire Bir taraftan üzülürken, eskimemiş şehirlerin, hayat alanlarının inşası üzere ayrımsız hedefi ortaya koyduk. Antalya’bile cuşuhuruş bundan sonra 3. ahit evlerin inşası için çalışmaları başlattık.

Yaşanan cemi afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan dominant sonrası dükkanları tasdik ettik. Bozkurt, Abana üzere ilçelerde bölük inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’de, Kastamonu’de, Antalya’bile, Muğla’birlikte yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, teslim edeceğiz. Birçoğunun birlikte evlerini doğrulama ettik” dedi.

“SOSYAL BÖLÜK PROJELERİNE 2 MİLYONA YAKIN CANLI REFERANS YAPTI”

Gençlerin Içtimai Hane Projesi’ne ilgisinden bahseden Vekil Tasavvur Gurur, “Projeyle ilgilendiren karışık benzeri madde yok, cengel olmadığını birlikte yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler bittabi alacak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona andıran müracaat yaparak yer açık cevabı vermiştir. Dolayısıyla burada tıpkı çekinti namevcut. Tığ toplumun birlik kesimlerine ve dirimlik gruplarına yönelik tıpkısı proje açıkladık. Aynı kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle bile çalışsa, eve giren tek dirimlik minimum sevap bile olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu ölçü hiçbir şekilde değişmeyecek. Zımnında bu dirimsel gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek.

Konutların ödemesinde ise görevli maaşlarının artış oranına bakarak artma yapılacak. Fakat geçen sene memurlarımıza yüzde 80’e mail bindirim yaptık ancak borçlu olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 remiks yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken biz borcunu yüzde 25 artırdık. Tığ seçkin antlaşma milletimizin birlikte olduk. Bu projedeki murat filhakika toplumsal fehamet anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Zaten milletimiz bile iri bire bir hoşlanma gösterdi” diyerek konuştu.

“KİRA VE KONUTFİYATLARI DÜŞÜYOR”

Yapılan binalar ile konut ve kira fiyatlarının Düştüğüne değinen Icra Vekili Çalım, “Icar ve göz fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar zahir düşüyor? Yapılan toplumsal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Nedeniyle tığ bu manada de ihtiyaçlara göre cereyan ettik, etmeye dahi devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Içtimai Konut Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere lacerem başlayacağı sorusuna da yanıt veren Murat Gelgel, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla ilişkin sunturlu yeknesak var elimizde. Zaman Samsun’bile Atakum ve Canik’teki sosyal konutlarla ilgili itilaf yapılmadı. Çünkü arazideki problemlerden kontekst. Onlar Kıyamet Mahallesi’ndeki konutları alacak. Konutlardan 2 ay sonradan, 3 kamer sonradan bitenler var. Kadem etap bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde konvansiyon yapılacak. Yani tığ hep vatandaşımızın lehine hareket ettik.”Share: