Niğde Elması Dar Dışına İhraç Ediliyor

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

Elma üretiminde en şişman paya sahip kentlerden Niğde’da, hasadı yapılan elmalar yetersiz dışına ihraç ediliyor. Niğde Elma Üreticileri Bağlanak Başkanı Atilla Kaplan, “İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Gündüz Feneri ülkelerinin yanında Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, kalite ve aroma anlamında iddialı benzeri iliz Türkiye genelinde” dedi.

Elma üretiminin önemli merkezlerinden Niğde’dahi elma hasadı başladı. Niğde Elma Üreticileri Irtibat Başkanı Atilla Kaplan, ağustos ayı içerisinde başlayan elma hasadının ilk teşrin ayının sonuna kadar bitmeme edeceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Niğde bölgesinde artık Ön Gösterim, Golden, Skarlet kabil elma çeşitlerimiz bulunmakta. Türkiye, dünyada elma üretiminde 4 milyon 500 bin ton üretimle 3’üncü sırada meydan alıyor. Niğde ise elma fidanı itibarıyla Türkiye’dahi birinci, üretimde Türkiye’de ikinci tam” dedi.

“TÜRKİYE ELMA ÜRETİMDE 3’ÜNCÜ SIRADA”

Büyüklük yerine yaklaşık 4 milyon 500 bin ton elma üretimi yapıyoruz. Çin, ABD, Türkiye, Polonya, İtalya ve Hindistan kadar ülkeler ayrımsız üretimine eş. Mutluluk olarak ürettiğimiz 4 milyon 500 bin titrem elma üretiminin içerisinde ihracatımız çok fazla değil. Niğde’dahi elma üretimimiz yıpranmamış bahçelerin kurulmasıyla artıyor, sabık yıl 552 bin titrem TÜİK verilerine göre. Amma bu yıl rekolte beklentimiz 600 bin ton civarında. Devletimizin bahçe kurulumu tesislerine verdiği destekler var amma üretimimiz üstelik arttı ve bunu ihraç etmemiz lazım ve bunun içinde ihracatın desteklenmesini bekliyoruz. Ülkemizde elma üretiminde Niğde ongun sayısına baktığımız da evvel tam kayran alırken, üretimde ise Isparta ilinden sonraları ikinci sırada vadi alıyor.  Dış pazarın istediği elmaları tığ Niğde’dahi kaliteli bire bir şekilde üretmeye bitmeme ediyoruz. Bunun tanıtımını mebzul yapıp bunun desteğini iyi yapılırsa hem devletimizin kazanması açısından hem dahi tığ üreticilerin kazanması açısından sonuç adım yetişkin bizim amacıyla.

“NİĞDE ELMASI YETERSIZ DIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR”

İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Gündüz Feneri ülkelerinin yanında Ortadoğu ülkelerine, Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, kalite ve hoş koku anlamında iddialı ayrımsız iliz Türkiye genelinde. İlimizde üretilen elmalar sınırlı dışına gönderiliyor. Faziletkâr nitelikli elma üretimi yapmamızdan kıran ilimizde üretilen elmaların çoğunluğu ancak dışına farklı noktalara ilimizdeki elmaları pazarlıyoruz.”

Niğde’nin Borak ilçesine vabeste Çukurkuyu kasabasında 2 bin 200 dekarlık alanda elma üretimi fail SAS Ekincilik İşletme Müdürü Muhammet Kodo bile “Elma bahçemizde 4 zümre elma bulunmakta. Şu anda al Skarlet ve Golden elma çeşitlerimizin hasadını yapıyoruz. Bu yıl 2 bin 200 dekar elma bahçemizde kestirmece 8 bin ile 10 bin titrem arasında rekolte bekliyoruz. Ürettiğimiz elmalar Hindistan, Irak, Suriye ve Fellah ülkelerine ihraç ediyoruz. Elma bahçemizde kısaca 500 iştirakçi çalışmakta olup elma hasadımız ilk teşrin ayının sonuna kadar bitmeme ediyor” dedi.Share: