Reisicumhur Erdoğan, Sakarya’da dolgun açılış töreninde konuştu (4) Açıklaması

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye’üstelik şu anda köprülerimiz gürültüyle evelallah, vesait gidiyor geliyor. Hani ya gelişigüzel yan ekonomide çökmüştü, batmıştı. Ego demincek helikopterden o yolları gördüm, vesait, otomobiller, otobüsler, kamyonlar, tırlar, evelallah tıklım tıklım yollar meşbu. Bu tıpkısı şeyi gösteriyor, neyi gösteriyor? Ekonomik canlılığı gösteriyor ama gözü olan görür, dili olan hakkı konuşur, kulağı olan da duygun. Bunlarda hiçbiri bulunmayan.” dedi.

Erdoğan, Sakarya Demokratlık Meydanı’nda düzenlenen “Sakarya Acil Genişlik Hastanesi, Büyükşehir Yatırımları ve Eğitim Bilimi Yatırımları ile Yapımı Tamamlanan Gayrı Projelerin Şişko Açılış Töreni”nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl yetişek tedrisat yılı açılış törenini İstanbul Sancaktepe’üstelik Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer ve milletvekillerinin dahi katılımıyla yaptığını hatırlatarak, “Rabb’ime hamdediyorum. Sıraların üstünde kitaplar, koruyucu ibret kitapları… Bunlar ücretsiz yerine yavrularımıza arz edildi. Nereden nereye. Sınıfta kaç öğrenci var biliyor musunuz? 20 öğrenci. Ama tığ okurken o sınıflarda 70-80 öğrenci vardı. Nerelerden nerelere geldik. Küresel krizlerin yoğun geldiği çekişmeli süreçten Türkiye’yi bunlar sağ selamet çıkarabilir miydi?” diye konuştu.

Yola çıkarken “Türkiye’yi 4 temel üzerinde yükselteceklerini” söylediklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Yetişek, keyif, adalet, güven ve daha sonra hangi dedik? Bunlara arttırma muvasala, tarım, demokratlık. Yetmez. Ne dedik? Dış siyaset. İşte bu dış politikanın de en üst tırmandığı bekçi neresi? İşte gördünüz. Mürekkep Milel Umumi Kurulunda dünyaya hitap ettik mi? Seslenme ettik. Konfedere Uluslar binasının karşısına Türkevi’ni diktik mi? Allah’a hamdolsun. Imdi Birleşmiş Milel binasının süratle karşısında bizim binamız var. Hep imdi çalışmalarımızı oradan yürütüyoruz. Ilgi ederseniz bunların ülkenin ve milletin değme sıkıntısının çözümüne dayalı tek projesini, vaadini duyamazsınız. Teklifini duyamazsınız. Zira hem öyle aynı dertleri namevcut hem anca tıpkı kapasiteleri namevcut hem anca aynı hazırlıkları bulunmayan. Bilcümle umutlarını global krizin ekonomimizdeki etkilerine ve uzunca aynı süredir aldırmayarak yürüttükleri iftira kampanyalarına bağlamış durumdalar. Ülkemizin ve milletimizin sıkıntılarından medet umacak kadar muvazeneyi yitirmiş vaziyetteler.”

“Umum atına binen çabuk iner.” atasözünü da hatırlatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Öz emeği, kişi gayreti, kişi cebin teri sıfır işlere işaret bağlayarak iktidar rüyası görenleri, sandıkta sizlerin ayrımsız öğün daha uyandıracağına inanıyorum. Bu 6’lı masayı gerektiği şekilde kavim kendisine devirmeye hazır mısınız? Bunu doğrusu Sakarya söylüyor. Şu anda bu düzlük söylüyor. 2023’e giden yolda anca eskisi üzere siyasal ve sosyete mühendisliği ürünü oyunlarla istikameti belirlenecek benzeri mevki olmadığını bunlara bütün gelişigüzel göstereceğiz. Ülkemizin akıbet 8-9 yıldır yaşadığı selis saldırıların sebebi sadece DOĞRU Öğür’yi, vakit kaybetmeden Cumhur İttifakını, çabucak Tayyip Erdoğan’ı iktidardan düşürmek değildir. Temel gaye, Türkiye’yi baştan siyasetiyle, ekonomisiyle, dış politikasıyla, seçme şeyiyle, güvenliğiyle bilindik yerlere, bilindik ağır sıklet odaklarına gine bağımlı ayla getirmektir. Bunların rahatsızlığı bizden değil, Türkiye’nin özgürcesine zat politikasını belirliyor, onurluca vakfe sergiliyor, üretiyor, büyüyor, gelişiyor olmasındandır. Anca kim Seyahat Olayları’ndan FETÖ’nün önce balaban hamlesi olan 17-25 Fasıla emniyet, etki, darbe girişimine, PKK’nın oyuntu eylemlerinden DEAŞ saldırılarıyla sınırlarımızın tacizine, hele istikbalimizi gaye kayran 15 Orak Ayı darbe teşebbüsünden ekonomimizi kahır tehditlerine büyüklüğünde son dönemde önümüze konan faturanın gerisinde işte bu misyon vardır.”

“Tıklım tıklım yollar meşgul”

Cumhur Reisi Erdoğan, Sakarya’ya gelirken helikopterden köprüleri gördüğünü belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Allah’a hamdolsun Osman Gazi Köprüsü’nden, bunun yanında Güç Odalık Namuslu Köprüsü’nden, öteki taraftan elhamdülillah İGA’dan uçan geçici sayısı, Sabiha Gökçen’den uçan geçici sayısı… Bakıyorsunuz İGA’dan uçar palyatif sayısı 235 bin, öbür tarafta bakıyorsunuz Sabiha Gökçen’den 100 bin. Dünyada havalimanları sınırlı, uçuşları doğru dürüst yapamıyorlar amma Türkiye’de şu anda köprülerimiz gürültüyle evelallah, araçlar gidiyor geliyor. Hani evet her taraf ekonomide çökmüştü, batmıştı. Ben demin helikopterden o yolları gördüm, araçlar, otomobiller, otobüsler, kamyonlar, tırlar, evelallah tıklım tıklım yollar kırcı. Bu tıpkı şeyi gösteriyor, neyi gösteriyor? Konuşu canlılığı gösteriyor ama gözü olan görür, dili olan hakkı konuşur, kulağı olan bile duygulu. Bunlarda hiçbiri namevcut.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını Rusya- Ukrayna savaşı dizge üzere bizim ekonomimizde üstelik tabii ki dalgalanmalara yol açtı ama biz Turkovac’ı çıkardık, öz aşımızı çıkardık. Hemen kendimiz kullanmadık, yoksul derviş, acayip gureba ülkelere de bu aşıdan gönderdik. Mütekâmil ülkeler üstelik bu safiha karşısında hasis şaşkına döndüler. Ne yapacağını bilemez halde sağa sola savrulurken biz etkili altyapımız ve civar kamera politikalarımızla kendimizi krizlerden müspet yönden ayrıştırmayı başardık. Elan düne kadar birileri bizi ‘Bu kadar yolu, köprüyü, tüneli, havalimanını, hastaneyi, okulu, defans endüstri projesini, altyapı yatırımını hangi yapacaksınız?’ diye öz aklınca itham ediyordu. Demincek ayrımsız kesimler ülkemizin bu sayede hem krizlerin üstesinden başarıyla geldiğini hem de daim murat büyüterek yoluna devam ettiğini görünce ‘Niye henüz aşkın yapmadınız?’ bunu sormaya başladılar.”

“5 başlıkta yolumuza devam ediyoruz”

“Yatırım, istihdam, istihsal, ihracat ve cari aşkın. İşte bu 5 başlıkla biz yolumuza bitmeme ediyoruz.” diyen Erdoğan, “İktidar heveslerini, programları, eserleri, vizyonlarıyla milletin gönlüne girerek gerçekleştirmeye çalışmak yerine ülkenin felaketinde arayanlardan kimseye müfit gelmez. Varsın onlar karınlarında 40 tilkiyi kuyruklarını birbirine değdirmeden dolaştırmaya çalışmakla ilk kânun kaybetsin. Tığ işimize bakacağız. Ülkemize kazandıracak imdi eserimiz var, yapacak artık işimiz var. Demincek burada Sakarya Demokrasi Meydanı’ndan öyle bire bir curcunalı verin ki karınlarındaki tilkilerle, kafalarındaki sinsi hesaplarla beraber duymayan kalmasın.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan vatandaşlara şöyle seslendi:

“Sakarya 2023’te tercihini balaban ve cıvıl cıvıl Türkiye’den yana yapmaya hazır mısın? Maşallah. Sakarya, evlatlarımıza bırakacağımız sunma koskocaman miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkacak mısın? Sakarya, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize boyun eğdirmenin peşinde olanların heveslerini bire bir kez elan kursaklarında bırakmaya var mısın? Sakarya, bu mutlu mücadelede yanımızda mısın? Şimdi, mebzul seda ile biricik budun, tek sembol, tek vatan, bir tane izzet. Aynı olacağız, anaç olacağız, etkili olacağız, ahi olacağız, bilcümle gelişigüzel Türkiye olacağız. Maşallah Sakarya 2023 üzere kararını şimdiden vermiş. Sakarya bizimle gelişigüzel berenarı Allah’ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz maslahat yoktur. Açılışını yaptığımız kitap ve hizmetlerin şehrimize körpe olmasını diliyor, bunların hayata geçirilmesinde emeği geçenleri gine kutlama ediyorum.”

“Erkek Kemal herhalde sen birlikte bu yoldan geçersin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından deli dolu bağlantıyla Fon-Glokom- Kocaali yolu amacıyla yapılan açılış törenine bağlandı.

Erdoğan, “Şu yolun güzelliğine benzeri bakın. Tünellere bakın. Erkek Kemal, herhalde sen da bu yoldan geçersin. Güzel değil mi?” dedi.

Tören alanında mevcut Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Memba-Glokom-Kocaali yolunun Karadeniz Kıyı Yolu’nun cesim tıpkı parçası olduğunu belirterek, bugün 49 kilometresini hizmete açtıklarını dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, tünelleriyle, arka geçitleriyle, yeşil çevresiyle Sakarya’evet da bunun yakışacağını belirterek, kurdele kesimini yapacak Karaismailoğlu’na “Adaletli As, hırsızlık sizde, kurdele sizde. Bugünün hatırasına makasları de siz alabilirsiniz.” dedi.

Törende, daha sonradan Sakarya Ivedi Durum Hastanesi, büyükşehir yatırımları ve terbiye yatırımları ile yapımı tamamlanan diğer projelerin dolgun açılış töreni gerçekleştirildi.

Dolgun açım törenine, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, AK Tümen Umumi Başbuğ yardımcıları Erkan Kandemir, Şanlı İhsan Yavuz, Vedat Demiröz, Mahmur Çiçeği Karaaslan, milletvekilleri ve uray başkanları ile partililer katıldı.

Törenin gerçekleştirildiği El Erki Meydanı’nın çevresine Türk bayraklarının birlikte Atatürk ve Erdoğan’ın posterleri asıldı. Meydanı gören binalara ise “Sen yürüyeceksin Sakarya yürüyecek arkası sıra”, “İlk günkü heyecanla ve aşkla Sakarya sizinle”, “Acun 5’ten büyüktür diyen şef Sakarya’ya doğru geldiniz” kayıtlı pankartlar asıldı.

(Bitti)

Share: