Seyit Torun: “Bugün İklim Krizi Çokça Balaban Değilse, CHP’li Belediyeler Yardımıyla”

Sürdürülebilir Erke ve İklim Gösteri Planı 3. Belediyeler Buluşması, Nilüfer Belediyesi’nin eş sahipliğinde Bursa’dahi yapıldı. Belediye başkanlarının deneyimlerini ve abuhava eylem planlarını paylaştığı buluşmada mütekellim CHP Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Belediyelerimiz, geleceği planlıyorlar. CHP’li belediyeler tarımda, enerjide, çevrede varlar, yenilenebilir erke konusunda, akman enerjiyi üretebilmek üzere yoğun çaba içindeler. Zaman abuhava krizi haddinden fazla iri değilse, CHP’li belediyeler sebebiyle” dedi.

Karşıyaka Belediyesi’nin iklim değişikliğini ve dünyanın geleceğini gözdağı eden bu krize karşı yerel yönetimler düzeyinde yapılması gerekenleri konuşmak, konuya ait bir el haritası belirlemek üzere öncülük ettiği “Yerel Yönetimlerde Sürdürülebilir Erke ve İklim Eylem Planı-Belediyeler Buluşması”nın üçüncüsü, Nilüfer Belediyesi ev sahipliğinde Bursa’dahi yapıldı.

Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’nde planlı buluşmaya, CHP Genel Komutan Yardımcıları Seyit Torun, Mürtefi Öztunç, Ahmet Akış ve Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın, Yüksel Özkan, Nilüfer Şehremini Toygar Yiğitlik, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Sancak, Kadıköy Şehremini Şerdil Denge Odabaşı, Bodrum Şehremini Ahmet Aras, Şişli Belediye Reisi Yaşamış Keder, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ile Tepebaşı Uray Başbuğ Yardımcısı Suat Yalnızoğlu, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Esmer, önceki aktarılma Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Uray Başkan adayı Mustafa Bozbey ile CHP ve İYİ Öğür il yönetimleri, akademisyenler ve mekân gönüllüsü vatandaşlar katıldı.

Ev sahibi namına küşat konuşmasını özne Nilüfer Belediye Reisi Turgay Yiğitlik, abuhava krizinin hayatın gelişigüzel alanını etkileyen bire bir bahis olduğuna ilgi çekti. Küresel istinas, ekolojik dengenin bozulması ve kuraklığın adım adım kendini hissettirmeye başladığını belirten Başkan Yiğitlik, “Bugün bizi bekleyen abuhava krizi, temelde insan hatasından kaynaklanıyor. Eğer toplumların bunu ayırt etmesini sağlayabilirsek, bu gidişi değiştirebiliriz. Krizi durduramasak da, şiddetini azaltabiliriz” dedi.

Nilüfer’üstelik bu konularda farkındalık hazırlamak üzere hususi benzeri çaba sarfiyat ettiklerini vurgulayan Başkan Yiğitlik, içre bulunulan süreçte tarımın ciddi öneme topluluk olduğunu belirterek Nilüfer Belediyesi kendisine bu konuda yaptıklarını paylaştı.

Üretime destek çabalarını sürdürürken, iklim krizi üzerine farkındalık oluşturacak icraat birlikte yaptıklarını belirten Komutan Yiğitlik, atılan yönetimini idraksiz dönüşümü anne düz bire bir anlayışla yürüttüklerini söyledi. Kompost ünitesi, bitkisel atılmış yağların ve atık pillerin toplanması, hava ve su kalitesi ölçümleri, karbon kıç izinin azaltılması için park yeri ve yeşil alanların artırılması ve çiftteker yolu ağının genişletilerek halkın bisiklet kullanımına motivasyon edilmesi kabilinden çalışmaları birlikte anlatan Nilüfer Belediye Başkanı Toygar Yiğitlik, Türkiye’birlikte ilk defa tıpkı şehremaneti adına Yenilenebilir Erke Üretim Kooperatifi’ni kurduklarını dahi sözlerine ekledi. Başbuğ Yiğitlik, 1 megavat kapasiteli Arazi Tipi Devir Enerji Santrali kurma hazırlığı süresince olduklarını birlikte anlatarak, şu sözlerle çağrıda bulundu:

“Bunlar bizim çabalarımız, yapılacak haddinden fazla öz var elbette. son söz yerine diyorum kim dünya hepimize yeter, bellek ve bilimin ışığında, tabiat ile barışık yaşarsak, üretime yönelir kendi potansiyelimizi hayata geçirirsek cümle krizleri aşabiliriz.”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Yağız, bundan sonraki dönemlerde yenilenebilir erke ve abuhava konusunun kendisini haddinden fazla elan çok hissettireceğini belirterek, böylesine heybetli tıpkısı toplantının gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Küreselleşmeyle birlikte dünyanın zılgıt altında olduğunu belirten CHP Bursa Saylav Yüksel Özkan, “Cumhuriyet Altını Halk Partili belediyelerin, abuhava ve yenilenebilir enerji alanındaki farkındalık oluşturan benzer projeleri ve halkı bilinçlendirmeye müteveccih çalışmaları bu noktada çok yüce. Bu konuda uluslararası iş birliği yiyecek” diye niteleyerek konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Münevver bile Rusya ve Ukrayna savaşıyla alay malay yenilenebilir enerjinin öneminin çok elan dolgunca anlaşıldığını, Türkiye’nin iddialı bire bir abuhava kriziyle gösteri planını uygulamaya koyması halinde milli gelirinin yüzdelik 7 oranında artacağına dikkat çekti.

Çağın arz mehabetli sorunlarından birisinin abuhava krizi olduğunu, dünyanın koca marifetiyle seçme sabık aktarılma yok edildiğini belirten CHP Bursa Saylav Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise “Doğayla uyumlu bire bir şekilde yaşamayı, üretmeyi ve tüketmeyi öğrenmemiz gerekiyor” diye konuştu.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Bursa Saylav Lale Karabıyık, dünya ülkelerinin nema stratejilerinde geleneksel anlayışın beraberinde artık sürdürülebilir kalkınma temasının olduğunun altını çizdi. Karabıyık, yerel yönetimlerin çalışmalarının yanında üniversite ve endüstri iş birliğinin da önemini vurguladı.

Erke ve Ast Bina Projelerinden Sorumlu CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Atak üstelik konuşmasında dünyanın geleceğinin enerji ve iklim olduğuna ilgi çekti. Nilüfer Belediyesi’nin 2016 yılında Türkiye’deki önceki enerji kooperatifini ihdas çalışmalarının içinde vadi aldığını anlatan Atak, bu uygulamadan sonra iktidarın, enerji kooperatifleriyle ilişkin düzenleme ve başkalık yaptığını söyledi. Yaşanabilir benzeri dünya üzere hem erke hem dahi tarımda sürdürülebilirliğin yiyecek olduğunu tamlayan Akın, enerji verimliliğinin önemine de değindi.

İklim krizinin gıda ve ekonomik krizi tetiklediğini belirterek, merkezi idarenin yapması gerekenleri muhalefetin yaptığını belirten Doğa Hakları ve Yer Politikalarından Sorumlu CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Mualla Öztünç, “Maatteessüf hükümet, mekân konusunda çokça duyarsız” dedi.

Yaşanılan konforun bedelinin alçak olduğuna özen çeken Domestik Yönetimlerden Mesul CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise belediyelerin iklim ve eneri kriziyle ilişik kırıcı benzeri çaba süresince olduklarını söyledi. CHP’li belediyelerin merkezi iktidarın hal bulmadığı zorlu çokça soruna ahali attığını söyleyen Torun, “Belediyelerimiz, geleceği planlıyorlar. CHP’li belediyeler tarımda, enerjide, yakınlarda varlar, yenilenebilir erke üstüne, temiz enerjiyi üretebilmek amacıyla bunaltıcı çaba içindeler. Zaman iklim krizi çokça balaban değilse, CHP’li belediyeler sayesinde” diyerek konuştu.

Buluşmada düz düzlük belediye başkanları de şimdiye büyüklüğünde abuhava kriziyle mücadele amacıyla hayata geçirdikleri projeleri ve daha çok yapmayı planladıkları projeleri paylaştı.

İklim değişikliği ve sürdürülebilir erke amacıyla Başkanlar Sözleşmesi’ne imza koyduklarını tamlayan Bodrum Şehremini Ahmet Aras, bu kapsamda yaptıkları çalışmalara sivil toplumu da dahil ettiklerini söyledi. Avrupa Birliği’nin çevre ve abuhava kriziyle uğraş üzere ortaya koyduğu hedefleri Bodrum’üstelik gerçekleştirmekte kararlı olduklarını tamlayan Aras, fikirli kent ve dijitalleşmenin, erke verimliliği ile karbon emisyonunu tenzil noktasında şanlı olduğuna değindi. Aras, bu kapsamda Bodrum’birlikte yaptıkları çalışmaları paylaştı.

Kadıköy Şehremini Şerdil Abra Odabaşı bile “Kadıköy Belediyesi dünyanın eş sorunu haline gelen global abuhava krizi ile mücadeleye yönelik Sürdürülebilir Erke ve İklim Uyarlama Gösteri Planlarını 2018 yılında hazırladı ve 2030 yılına büyüklüğünde merdiven gazı emisyonlarını yüzdelik 40 oranında azaltmayı üstlenme etti” diye konuştu. Yağmur suyu ve boz suların baştan kullanımına müteveccih başlattıkları projeyi anlatan Odabaşı, Atıksız Hayat Dükkanı, Atıksız Dirim Sokağı, Kent Bostanları kadar projeleri üzerine üstelik vukuf verdi.

Karşıyaka Şehremini Cemil Tugay birlikte geçmiş yapılacak işin su, erke ve gıda krizini tevil etmek olduğunu belirterek, vadi altı su rezervlerinin kullanımı, tarım alanlarının çoğaltılması, iklim dostu gastronomi anlayışının genişletilmesi gibi konular olduğunu belirtti. Sancak,  kent süresince tarımın fon olmadığını belirterek, “Doğru yönetilirse şehir süresince tarım başarılı peki. Sunma gani eş Hollanda” dedi.

İklim kriziyle mücadele üzere cebin gösteri planını hazırladıklarını kaydeden Nilüfer Şehremini Turgay Erdem ise “Bu hedefle, yeşil alanları 2024 yılına büyüklüğünde kişi başına 19 metrekareye tarh hedefimiz var. Ayrıca velespit yolu ağımız anbean büyüyor. Bu konuda Türkiye’birlikte ikinci ilçeyiz.  Çocukları, gençleri, iklim krizi konusunda bilinçlendirecek icraat yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Seyhan Belediye Reisi Akif Kemal Akay da CHP’li belediyeler kendisine birbirlerinden eş aldıkları ferah uygulamaları kentlerinde hayata geçirdiklerini söyledi. Akay, Seyhan’de önceliğin tarım olduğunu belirterek, tarımda erke tasarrufu çıkarmak üzere geliştirdikleri projelerden bahsetti.

İklim krizi konusunda şimdiden tılsım alınmazsa çokça geç kalınacağı uyarısında mevcut Şişli Belediye Reisi Muammer Keskin ise yeşil alan üstüne bildirme geda kaymakamlık olan Şişli’da yeşil kayran bina etmek üzere yaptıkları çalışmaları anlattı. Biberli, okulların bahçelerindeki betonları kırarak buralarda öğrenciler üzere bostanlar oluşturduklarını söyledi.

Tepebaşı Şehremaneti Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu dahi Türkiye’üstelik fikirli site projesini hayata nâkil önceki şehremaneti olduklarını belirterek, beyinli binalarla ait vukuf verdi.Share: