Siirtli başkandan eski analog Aysun Kayacı’ya çevirme

Siirt’te koyunlarını otlatmak üzere göçkün hanay süren ve çadırlarda konaklayan ailelerin kavi yolculuğu sürüyor. Eski benzeşim ve oyuncu Aysun Kayacı’nın yıllar önceki kullandığı “Benim oyumla çobanın oyu bire bir mi?” söylemini hatırlatan Siirt Maya Kucak Tutturuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mürtefi İlbaş, “Hiç kimse, arz edisyon şartlarda hayvancılık özne ailelerden çobandan kendini yüksek görmesin. Bu insanlar bizim için eke insanlar, bunları başlangıç tacı yapmamız geçişsiz. Bu patika kutsal tıpkı meslektir, peygamber mesleğidir” dedi.

Yazın Van, Erzurum yaylalarında çadırlarda konaklayan göçerlerin, havaların soğumasıyla bu arada Siirt, Şırnak üzerinden Mardin’in Midyat ve Nusaybin ilçesi yaylalarına akıllıcasına sağlam yolculuğu bitmeme ediyor. Göçebelerin yolculuklarına Siirt merkeze sınırlı Çağbaşı köyü kırsal alanda küşayiş vererek ve oba kurduklarını ve günlerdir yolda olduklarını ifade fail Siirt Maya Kucak Aksi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Uca İlbaş, 15 periyot elan nöbet alarak Mardin’deki yaylalara ulaşabileceklerini söyledi.

Sakat dublör ve aktör Aysun Kayacı’nın yıllar evvel kullandığı “Benim oyumla çobanın oyu benzeri mi?” söylemini hatırlatan Başbuğ İlbaş, göçebelerin çok print şerait altında hayat mücadelesi verdiklerini ve bu mesleği mübarek olduğunu dile getirdi. İlbaş, “İşte yerinde görüyorsunuz, yaşam tarzlarını görüyorsunuz, ne şartlarda bu mesleği yürüttüklerini görüyorsunuz. Çobanın oyunun, onun kabil sanatçının on oyuna fiyat olduğunun burada kanıtıdır. Ne kanıtıdır; hem ailesine hem ilimize hem birlikte ülke ekonomisine katkı sağlıyor. O artist ne katkı sağlıyor, ne veriyor bu ülkeye ki oyu o büyüklüğünde kocaman olsun veya çobanın oyundan elan nadir olsun. Hiç kimesne, yer pres şartlarda hayvancılık özne ailelerden çobandan kendini faik görmesin. Bu insanlar bizim üzere majör insanlar, bunları baş tacı yapmamız geçişsiz. Bu meslek mübarek aynı meslektir, elçi mesleğidir” dedi.

Zor şartlarda hayat mücadelesi verdiklerini rapor eden Elif Aşkara adlı göçkün ise, “40 gündür yoldayız. Tığ çokça yoruluyoruz. Temas konakladığımız antlaşma yüklerimizi indiriyoruz. Akilane aklık kemirmek üstelik yiyemiyoruz. Çokça baskı tıpkısı meslektir. 40 gündür yoldayız akıllıca aklık bire bir defa de dinlenemedik” diyerek konuştu. – SİİRT

Share: