Siirt’te 523 çiftçiye 5 milyon liralık değerinde 275 titrem mercimek tohumu desteği verildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü vasıtasıyla desteklenen ekincilik arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi (TAKEP) “Mercimekle Şahlanan Garzan Projesi” çerçevesinde Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nun katılımı ile 523 çiftçiye 5 milyon teklik tutarında 275 titrem al yasmık tohumu törenle dağıtıldı.

Kurtalan ilçesinde düzenlenen törende mütekellim Vali Hacıbektaşoğlu, Siirt’in gelişigüzel sabık dönem gelişen, büyüyen, tarımsal değeri artan kebir ayrımsız ekincilik ve hayvancılık şehri olduğunu söyledi.

Siirt’in kalkınma lokomotifinin tarım, hayvancılık ve turizm olduğunu tamlayan Ilbay Hacıbektaşoğlu, “Siirt ekonomisinin birey damarı olarak gördüğümüz ekincilik ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla Bakanlığımızın himayelerinde, haddinden fazla yönlü projeler uyguluyoruz. Değme biri öz alanında marka haline gelen Siirt Fıstığı, Pervari Balı ve Zivzik Narı, Tayfi Üzümü, yöreye başmaklık meyvelerinin yanı sıra artımlı mera ve yaylalarında büyüyen küçükbaş ve kocabaş hayvancılığın gelişimine yönelik desteklerimiz ile birçok proje ve milyonlarca lira envestisman yaptık, yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Kurtalan’dahi 550 bin dekarı sabık buğdayı, mercimeği, mısırı, pamuğu ve lavanta tarlaları ile bölgenin tahıl ambarı konumunda olduğunu dile getiren Ilbay Hacıbektaşoğlu, “Siirt’te tahminî 150 bin can ve 25 binin üstünde ev geçimini ekincilik ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Başta Siirt fıstığımız, balımız, hayvancılık ürünlerimiz atılmak üzere ensesi kalın tarımsal ürünlerimizin ilimiz ekonomisine katkısı 10 milyar liranın üzerindedir. Siirt, ülkemiz amacıyla çokça ciddi benzeri iz olan kırmızı yasmık üretiminde devlet sıralamasında 4. sıradadır. Yapılan desteklemeler ile kırmızı mercimek üretiminin ilimizde 3 yılda 70 bin dekardan 150 bin dekara başarmış olmasından birlikte balaban bire bir sevinme duyuyorum” şeklinde konuştu. – SİİRT

Share: