Sinoplu Balıkçı: “Vatandaş Cüzdanından Çıkartırken 1 Lirayı Sayıyor, ‘Bu de Bizden Olsun’ Diyoruz”

MUSTAFA USTA

Sinoplu balıkçı İsmail Değer, “Günde 6,7 kilogram, 10 kilogram yardım niyetine balık verdiğimiz insanlar var. Vatandaş söz temsili 2.5 lirayı sayıyor. Cüzdanından çıkartırken 1 lirayı sayıyor. Hakeza gördüğümüz zaman diyoruz ki münteha bu birlikte bizden olsun” dedi.

Sinoplu balıkçılar artan ekonomik şartlardan ekolojik ortam balık satışlarında düşüş yaşadıklarını ve balıkçı tezgahına gelen müşterilerin gelgel güçlerinin çokça düştüğünü belirtti.

“TEZGAHA 10 KASA BALIK GELSE 3 KASASINI SATAMAZSAK BİZ DE O PERIYOT İFLASTAYIZ”

Sinoplu balıkçı İsmail Derece şunları söyledi:

“Balıkçılar açısından bakarsak bu zamana büyüklüğünde tek böyle tıpkı öz olmamıştı. Elhak balıkçının temel ana temel maddesi süt. Benzeri gırgır kayığını düşünün ayrımsız şeb yaktığı süt 125 bin teklik. Bunun tayfası hariç. Kayıkta 30 gönül çalışıyor. Kumanyası var. Köpük desen bugün 23, 24 teklik. Yani beribenzer bu yıl biraz zorlandık. Zorlanmaya dahi devam ediyoruz. Sonuç 1 haftadan beri Sinop gırgır balıkçıları karar aldılar. Hamsi çokça detaylı denize çıkmayalım diyerek. Bugün saat 15.00’üstelik sona eriyor o üstelik. İnşallah hamsiler irileşir bile hem vatandaşın açısından hem tutanlar açısından temas iki taraf da kar paha diyerek düşünüyoruz. Şuan da Samsun ve Ordu’dan gelen hamsilerimiz var. Tezgahtaki fiyatı 40 liralık. Arada Bir şuna tanık oluyorum. Günde 6,7 kilogram, 10 kilo arkalama niyetine balık verdiğimiz insanlar var. Vatandaş temsil 2.5 lirayı sayıyor. Cüzdanından çıkartırken 1 lirayı sayıyor. Hakeza gördüğümüz ahit diyoruz ki tamam bu bile bizden olsun. O kadar havalı insanlar kim onu birlikte kabul etmiyorlar. Bizim verdiğimiz bağışı da kabul etmiyorlar. İnsan üzülüyor. Hepimiz bire bir durumdayız. Biz bile farklı değiliz. Tezgaha 10 sandik balık gelse 3 kasasını satamazsak tığ birlikte o çağ iflastayız. Biz üstelik iflasa gidiyoruz. Gurur gücü de namevcut. As da yok. Rastgele şey pahalı. Biz balıkçılar adına inşallah sonumuz hayır tamam diye niteleyerek düşünüyoruz.”

“HANAY ŞARTLARI İNSANLARI ZORLUYOR”

Sinoplu balıkçı İsmail Coşkunarslan ise, “İnsanlar 2 kilo balık alacağına 1 kilo alıyor. Herhangi Bir şeyden artırım etmeye çalışıyor. Tığ balıkçılar namına balık değişik ürünlere bakaraktan elan uygun. 1 kilo hamsi ile 3 birey karnını doyuruyor. Ama bire bir restorana ve ya lokantaya gittiğin ant tabi ki birlikte imkanı namevcut. O paralara us hırslı. Biz Sinoplu olarak sakametli balık yemeye alışkınız. Ama bağımlı ki da yaşam koşulları insanları zorluyor. Temas husus pahalandı. Bu de ne oluyor? Balığa yansıyor. günden güne kötüye gidiyor” dedi.

Görüntü dökümü:

*İsmail Ayar

*İbrahim Coşkunarslan

*Muhabbet Köse

*Detay görüntüler

Share: