Sinop’ta anif hava koşulları balık tezgâhlarını etkiledi

Sinop’ta son günlerde yaşanan anif hava koşulları balık tezgahlarında üstelik etkisini gösterdi.

Karadeniz’dahi akıbet günlerde yaşanan anif albeni koşulları balık tezgahlarında etkisini gösterdi. Balık tezgahlarında hamsinin kilosu 50 liradan, mezgitin kilosu 40-50 liradan satışa sunuldu. Vatandaşlara fiyatlar benzeri miktar fiyatlı gelirken, balıkçılar ise alışılagelen olduğunu savundu.

“Ayrımsız güldürüyor aynı öldürüyor”

Bu sezonda hamsinin kavi muvazeneli görünmediğini belirten balıkçı Adnan Çıpa, “Şu anda hamsiler bilgili fakat kilosunu 50 liradan satıyoruz. It Canlı tıpkı ongunluk birlikte yok tezgahlarda, müşteriye atfetmek amacıyla tığ da fakat 10-12 kasa hamsi alıyoruz, pahalı gidiyor. Tavuk Balığı ise 40-50 lira civarında satılıyor. Denizlerde stabil bire bir balık bulunmayan, doğruca gelen kayığa geliyor ama düz gelmeyen bile geziyor, verimli eli nimetli süt yakıyorlar. Bu yıl hamsi sezonu hakeza, bir güldürüyor ayrımsız öldürüyor. Tanrı gemicilere basitçe versin” diye konuştu.

Balıkçı Hakan Erol ise, “Esbak senelere bakarak az buçuk gravite var tabiatıyla, takatli aynı bereket yok. Hamsiden apayrı barbunya, tirsi, tavuk balığı ve kalkan var” dedi. – SİNOP

Share: