TAZELENME ÜNİVERSİTESİNDE DUYGULANDIRAN İLK MEZUNİYET

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi evvel çevrim öğrencilerinin tekmil töreni gerçekleştirildi. 167 tazelenme öğrencisi 60 yaşından sonradan çıkışlı olma heyecanı yaşadı. Hayatını kaybeden öğrencilerin sükse belgeleri yakınlarına sunma edilirken salonda kalp yoğun anlar yaşandı.

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi I. Dönme Ikmal Töreni ve I. Uluslararası 60+ Tazelenme Üniversitesi ve Gerontoloji Bölümü Öğrenci Kongresi gerçekleştirildi. Atatürk Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen törene Afiyet Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygen Yılmayan, Yetersizlik Çalışmaları Araştırı ve Uygulama Eşkal Müdürü (YAÇUMER) ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Yaşlı Hizmetleri Bölüm Müdürü Etem Sardoğan, Karı ve Toplumsal Hizmetler İl Müdür Muavini Eşref Yazar Ekmen, Akdeniz Üniversitesi tedris üyeleri ve tazelenme öğrencilerinin yanı sıra Eskişehir Rum Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tazelenme öğrencileri ve koordinatörleri katıldı.Yapılan törenle 167 tazelenme öğrencisi çıkışlı oldu.

ÖĞRENMENİN YAŞI OLMADIĞINI GÖSTERDİLER

Tören konuşmalarını fethetmek üzere YAÇUMER Müdürü ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, eğitimin sermaye boyu devam ettiği anlayışıyla 2016 yılında çıktıkları 60+ Tazelenme Üniversitesinin geçmiş poyra mezunlarını verdiğini söyledi. Prof. Dr. Tufan, 2016 yılında başlayıp 2020 yılında çıkışlı olan öğrenciler amacıyla hatim törenini pandemi cihetiyle gecikmeli kendisine zaman düzenlediklerini belirtti. Mezun olan öğrencileri tebrik eden Prof. Dr. İsmail Tufan ‘İlk kuşak mezunlarımız öğrenmenin yaşı olmadığını, mal boyu devam ettiğini gençlere anlatırken bunun deneyimini şahsen işleyen geçmiş nesil olduğunu da giderek gururla anlatacaklar dedi.

TÜRKİYE’YE DENK OLDU

Tazelenme Üniversitesinin içtimai yüklülük projesi olarak başlayıp daha bilahare celal eliyle üstlenen bir tane proje olduğunu anlatım fail Prof. Dr. İsmail Tufan, ‘Tazelenme Üniversitesini 2020 yılında Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na devrettikten bilahare 7 üniversitede henüz Tazelenme Üniversitesi ofisleri kuruldu. Fahri öğüt veren hocalarımız ve benim üzere bundan elan sunturlu tıpkısı öz olamazdı. Azim ve fedakarlıkla sulayıp yeşerttiğimiz bu fidana devletimizin ehil çıkması bizim üzere sunu iri ödüldür diye niteleyerek konuştu.

NORVEÇ’TEN GÖNÜLLÜ ÖĞRETİM ÜYESİ

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümüne Norveçli misafir akademisyen adına gelen Prof. Dr. Anne Sofie Helvik, 60+ neslin bir temsilcisi yerine bu etkinlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Akdeniz Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ile tanışmış olmaktan ve programa katılmaktan belde ak yazılı hissettiğini belirten Profesör Helvik, dirim boyu öğrenmenin ve kendini geliştirmenin kocaman olduğuna değinerek mezunları kutlama etti.

KEPLERİNİ FIRLATTILAR

Açılış konuşmalarının ardından ikmal törenine geçildi. Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi sunma çokça gözyaşı almış bir numara mektepli İzzettin Gökalp’a başarı belgesi Prof. Dr. Aygen Yılmaz vasıtasıyla, sunu çok yaş almış ikinci mektepli Hamdi Oktay Tutçuoğlu’na başarı belgesi Prof. Dr. İsmail Tufan vasıtasıyla, yeryüzü çok yaş almış üçüncü mektepli Mine Vural’a ise muvaffakiyet belgesi Esenlik Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nilüfer Korkmaz Yaylagül eliyle sunma edildi. Yekpare tazelenme öğrencileri başarı belgelerini aldıktan sonradan bütün birlikte sahnede keplerini havaya fırlatarak mezuniyeti kutladı.

DUYGULANDIRAN ANLAR

Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi 2016-2020 yılı çevrim öğrencileri ortada hayatını kaybeden öğrenciler dahi anıldı. Prof. Dr. İsmail Tufan, kaybettikleri öğrencilerin sükse belgelerini yakınlarına arz ederken salonda his yoğun anlar yaşandı. Prof. Dr. Tufan, kaybettikleri öğrencilerinin eren hatıralarını sonsuza kadar yaşatacaklarının sözünü verdi.

Törende antrparantez Antalya Izzet Konservatuvarı saz bölümü öğrencileri Miyat Nurbergen flüt ve Dameli Nurbergen piyano ile dinleyenlere enstrüman ziyafeti sundu.Share: