Trabzon’da hareket bölgesine götürülmek üzere örgü süt kuzusu, argaç, ezik ve bot üretiliyor

Trabzon’da Ortahisar Halk Eğitim Merkezi’ndeki kurslarda depremzedeler için kışlık üst, argaç, çizik ve bot üretiliyor.

Ortahisar Ahali Eğitimi Merkezi ayakkabı üretim atölyesinde bot üreten hafif zihnî özürlü kursiyerler ve yordamlı öğreticiler, yaptıkları botları Hatay ve Kahramanmaraş’taki depremzedelere gönderdi.

Ayakkabı atölyesi çevrimli öğreticisi Ateşin Seymen, AA muhabirine, yaşanan depremden hava haddinden fazla üzüldüklerini, mânialı kursiyerlerin depremzedelere yardım üzere seçkin zamankinden imdi çalıştığını aktardı.

Böylesi afetlerin tıpkı daha yaşanmamasını dileyen Seymen, “Bizim da çorbada bir tuzumuz olsun.” diye niteleyerek yardım yapmaya çalıştıklarını belirterek “Bu hafta hareket bölgelerine çalıştık. Kahramanmaraş ve Hatay’a botlarımızı gönderdik. Zaman birlikte Gaziantep’e çalışıyoruz. Füru haddinden fazla etkilendi depremden, haddinden fazla üzülüyorlar. Çalıştıkça aynı nebze birlikte olsun kendilerini ongun hissediyorlar.” dedi.

Kursiyerlerden Muhammet Muazzez Karaoğlu ise depremzedeler için çok üzüldüklerini, bot üretimi yaparak onlara bindi olabilmek üzere ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Dokuma atölyesinde ise avrat kursiyerler ve çevrimli öğreticiler, depremzede torunlar amacıyla belik bebek, argaç, bere ve kışlık giysi dikiyor.

Atölye Şefi Teslime Şahinoğlu Akpınar, depremzede çocukların ayrımsız nebze yüzünü güldürebilmek üzere onlara öz ürettikleri bebekleri gönderdiklerini ifade etti.

Gönüllülük içerisinde ahali birliğiyle depremzedelere yardım etmeye çalıştıklarını vurgulayan Akpınar şunları söyledi:

“Tıpkı kısmımız dokuyor, örüyor, benzeri kısmımız dikiyor, bir kısmımız ütülüyor. Burada hep elinden gelen rastgele şeyi yapmaya çalışıyor. Zira bizim yüreğimiz, ciğerimiz seçkin şeyimiz orada. Cemi hoca ve kursiyerlerimizle bu arada elimizden ne gelirse yapmaya devam edeceğiz. Bebekler ve ayrıntılar üzere alelhusus küçük oyuncaklar yapmaya çalışıyoruz. Örgüler, beribenzer battaniyeler yapmaya çalışıyoruz. Oyuncaklarla hoşur de olsa o çocukların yüzlerini gülümsetmek amacıyla elimizden geleni yapıyoruz.”

Share: