Tunç Soyer: Seferberlik Ruhuyla Kentsel Tahavvül Yapıyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin familya sahipliğinde, İZFAŞ ve Nobel Expo Fuarcılık yoluyla düzenlenecek İnşaat ve Kentsel Tahavvül Fuarı-Rescon Expo amacıyla ansız sayım başladı. 22-25 Çatlak 2022 tarihlerinde yapılacak fuarda, İzmir’in yerinde inkılap ve yüzde 100 uzlaşma esasıyla hayata geçirdiği kentsel tahavvül modelini anlatacaklarını belirten İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, “Göreve dirimlik gelmez kentsel inkılap çalışmalarına yordam verdik. Seferberlik ruhuyla 6 bölgede çalışmalarımız sürüyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, inşaat ve kentsel tahavvül fuarı düzenliyor. 22-25 Meyan 2022 tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi eş sahipliğinde, İZFAŞ ve Nobel Expo Fuarcılık gelişim birliğiyle yapılacak Yurt, İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı-Rescon Expo, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda planlı toplantıda tanıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer’in familya sahipliğindeki toplantıya, Han Belediye Reisi Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ; gayrimenkul, inşaat ve kentsel tahavvül sektörlerinin, odaların, derneklerin ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

“6 BÖLGEDE 248 HEKTARLIK ALANDA KENTSEL TAHAVVÜL”

Fuarda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatifleşmeye ve yüzde yüz uzlaşıya dayalı özgün kentsel inkılap modelini kapsamlı ayrımsız şekilde anlatacaklarını tabir fail Komutan Tunç Soyer, göreve dirimlik gelmez İzmir’üstelik kentsel dönüşüme yordam verdiklerini söyledi. Komutan Soyer, “İzmir’in şeş bölgesinde, hep 248 hektarlık alanda adeta benzeri seferberlik ruhuyla kentsel transformasyon çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. İzmir’in yapı stokunu yenilemekle ilişkin ince vadeli hedefimiz ise bu şehrin rastgele çeşit afete cebin dirençliliğini artırmak. İzmir’i, içinde yaşamın sakince aktığı bire bir uyum coğrafyası haline değirmek. İşte bu yüzden şehrimizin, dünyanın geçmiş Citta Slow Metropolü ilan edilmesini sağladık. İzmir’in şehirleşme biçimi ve hedeflerinde doğru tıpkı revizyon anlamına mevrut Citta Slow Ana Kent, tıpkı zamanda geleceğin şehirlerinin dahi aynı tarifi” dedi.

“DÖNGÜSEL BİR SITE YAŞAMI NASIL TÜRLÜ OLACAK”

İlerleyen yıllarda kentleşmenin artacağını belirten Komutan Tunç Soyer, şöyle bitmeme etti:

“Kentsel nüfusumuzun rustik alanlara idraksiz dönmesi üzere en yoz ayrımsız olasılık üstelik bulunmayan. Mavera yandan, milyarlarca insanın şehirlerde yoğunlaşması, abuhava krizi, müstevli, göç ve kıtlık kabil toptan krizleri yanında getiriyor. Bu sorunu çözmenin yegâne bire bir yolu var. Şehirlerimizi saf ekosistemlerin benzeri parçası adına yükseltmek. Şu alıcı soruya acilen ayrımsız cevap bulmamız gerekiyor: Döngüsel ayrımsız site yaşamı zahir olanakli olacak? 4 milyondan çok nüfusa erbap İzmir’in belediye reisi kendisine, bunun kolay tıpkı istifham olmadığını biliyorum. Yine dahi kentlerdeki varlığımızı daim olmak istiyorsak yumruk olanı tercih etmek mecburiyetindeyiz. Heybetli şehirlerimizin kaderi, bu alışılmamış pir yerkürenin amansız hastalık hücreleri gibi ırgamak olanaksız. Şehirlerimizi hayat ağının ayrılmaz ayrımsız parçası yerine cereyan eden alanlar adına yükseltmek amacıyla çok elan bıçkın olmalıyız. Biz, buna ‘döngüsel şehircilik’ diyoruz.”

“DÖNÜŞÜMÜ BİRLİKTE BAŞARMAK ZORUNDAYIZ”

Başkan Soyer, İzmir’deki Avrupa- Akdeniz Lehçe ve Domestik Meclisi toplantısında Döngüsel Firez Kentleri İttifakı kurmak amacıyla çağrıda bulunduğunu hatırlatarak, “Dünyanın önceki Citta Slow Metropolü olan İzmir, Akdeniz’in değişik önde gelen kentleriyle gelişigüzel bu konudaki mücadelesini artırarak sürdürecek. Bu çalışmalarımızı hele vurgulamamın sebebi şu; bu fuarımızı var fail paydaşlarımız, burada mevcut firmalar, tamlık zer temsilciler ve lacerem bu sektörün değerli çalışanları elini taşın altında koymadan bu konuda yegâne bire bir girişim dahi atamayız. Bu yumruk amma mukteza dönüşümü gelişigüzel muvaffak olmak zorundayız. Gayrimenkul, inşaat ve kentsel tahavvül sektörlerinin kendini bitmeme ettirebilmesinin tıpkısı tek şansı var. Doğayla uyum zarfında büyüyen şehirlerin oluşumuna gitmek” dedi.

BÜTÇEYE AKLA YATKIN YATIRIM İMKANI

Gayrimenkul sektörünün gelişimi amacıyla çözüm peyda etmek ve sektörün yerinde dönüşüme desteğini çurlatmak için planlı fuarda ziyaretçiler, tam projeleri bir tane çatı altında deneyimleme fırsatı bulacak. Kat Sayı daireler ile projeleri görecek. Şehirleşme sürecinde çağcıl ve sivilize site unsurlarının oluşmasına katkıda bulunacak fuarda birçok teceddüt kayran matlup. Rescon Expo’birlikte, kurumsal alıcıların yanında serencam kullanıcılar da bütçelerine akillica yatırımlara eş olma fırsatını görebilecek.

Share: