İzmir’deki depremde yıkılan binanın sanıklarına verilen ceza istinafta arttı

İzmir depreminde yıkılan ve 11 kişinin hayatını kaybettiği Yağcıoğlu Apartmanı B Blok’a ilgili davada domestik mahkemece 2 sanığa sunulan 12 yıl 6’şar ay delik cezası, istinafta 13 sene 4’er aya çıkarıldı.

İzmir Nahiye Adalet Mahkemesi 14. Ceza Dairesinin duruşmalı yerine ele aldığı davada, mevkuf sanık yüklenici Şerafettin A’nın savunması, Curcunalı ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla alındı. Binanın fenni mesulü olan farklı sanık Orhan A. ise duruşmaya gelmedi.

Müşteki ve maznun avukatlarının savunmalarının arkası sıra cumhuriyet altını savcısı geçen celse verdiği, sanıkların TCK’nin 85/2 ve 22/3 maddeleri layıkıyla ayrı ayrı cezalandırılmaları yönündeki mütalaasını yineledi.

Son sözleri sorulan müteahhit Şerafettin A, ayrımsız arsaya 2 blok yaptığını, A bloğun yıkılmadığını fakat B bloğun yıkıldığını belirterek, “Ayrımsız malzeme ve işçilerle binalar yapıldı. Çökme nedeni sütun kesilmesi. Bence depremden kıran yıkılmadı.” dedi.

Şerafettin A’nın avukatı ise yeniden bilirkişi raporu alınması gerektiğini fakat duruşma heyetinin buna damarı bozuk karşılık verdiğini öne sürerek, mahkeme başkanı ve 1 yargıç hakkında “reddi hakim” talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti ise sunulan aranın peşi sıra bahis konusu talebi, davayı uzatmaya müteveccih olduğu gerekçesiyle oybirliğiyle reddetti.

Her iki sanığa 13 sene 4 ay dam cezası

Heyet, maznun avukatlarının savunmalarının alınması sonrası sunulan aranın peşi sıra kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti başkanı, kararlarında İzmir 11. Kırıcı Ukubet Mahkemesinin hükmünün kaldırıldığını belirterek, gelişigüzel 2 sanığa evvel “taksirle pattadak çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme” suçundan 12 yıl cezaevi cezası verildiğini kaydetti.

Suçun “şuurlu taksirle” işlenmesi zımnında sunulan cezanın 16’şar yıla çıkarıldığını anlatan başkan, duruşmalardaki bereketli halleri cihetiyle cezalarında indirime gidilen sanıklara 13 sene 4’er ay hapis cezası verildiğini açıkladı.

Ayrıca müteahhit Orhan A’nın tutukluluğunun devamı kararlaştırıldı.

Dava süreci

İzmir’de 30 Ilk Teşrin 2020’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Yağcıoğlu Apartmanı B Blok’ta 11 sevimli hayatını kaybetmiş, 7 dirilik yaralanmıştı.

Davanın iddianamesinde, yüklenici Şerafettin A. ile binanın fenni mesulü Orhan A’nın “şuurlu taksirle anide çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme” suçundan cezalandırılmaları istenmişti.

İzmir 11. Tehlikeli Ceza Mahkemesinde yapılan müdrike sonucu sanıklara söz konusu suçtan 12 yıl 6’şar kamer mahpushane cezası verilmişti.

Taraf avukatlarının itirazı konusunda dosya İzmir Toprak Adalet Mahkemesi 14. Ukubet Dairesine gönderilmişti.

Share: