Tunceli bili: Tunceli Müzesi 2 bin eserle tarihe çerağ tutuyor

Tunceli Müzesi 2 bin eserle tarihe mum tutuyor

TUNCELİ – Türkiye’nin arz yıpranmamış müzelerinden biri olan Tunceli Müzesi, 2 bin eserle kentin binlerce yıllık tarihine mum tutuyor.

Natürel, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle yılın temas döneminde çok sayıda yerel ve ecnebi turisti ağırlayan Tunceli’de, serencam yıllarda azamet marifetiyle yapılan yatırımlarla spor ve kültür alanında bile adından küçümseme ettiriyor. Şehir merkezinde 1935 ile 1937 yıllarında askeri kışla olarak düz yazı edilen, 1949 yılına büyüklüğünde kışla adına kalan ve daha sonradan Firez ve Turizm Bakanlığının destekleri, valiliğin girişimi sonucu serbest tıpkısı restorasyondan geçirilen çatı, Tunceli Müzesi oldu. Alman mimarisi tarzına sahip, kısaca 5 bin 500 metrekarelik ayrımsız alan üzerine müesses olan Tunceli Müzesi, bünyesindeki 2 bin civarı eserle tarihe ışık tutuyor. 4 bloktan oluşan ve içerisinde kentin bildirme bozuk tarihî buluntularından çanak, kumkuma, taş aletler, muhtelif madenlerden işlenmiş asar olan müze, mukayyet ve görsel alanların yanı sıra yöreye ilişik akide bölümünde Alevilik ile ilgilendiren vukuf panoları ve ritüellerini kumar eden tıpkısı teşhirler dikkat çekiyor.

“Müzeyle Tunceli turizminde mehabetli bire bir hars halkası tüm oldu”

Ayrıya, kazı bilimi ve sikke, etnografya, geleneksel yöntemlerle tarım ve flora-direy, akide kültürü, taş eserler ve erken cumhuriyet dönemi ürün seksiyondan oluşan Tunceli Müzesi, prehistorik dönemden bugüne insanlığın yaşam serüveninin, bilgelik metinleri, görseller, diaromalar ve canlandırmalar eşliğinde anlatıldığı salonları ile ziyaretçilerini zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Tunceli Müzesi karşı bilgi veren Müze Müdürü Kenan Öncel, “Tunceli Müzesi, 24 Fasıla 2020 yılında Cumhurbaşkanımızın online ve Hars ve Turizm Bakanımızın kendiliğinden yerinde katılımları ile kapılarını ziyaretçilerine resmen açtı. Sergileme tanzimi yerine Türkiye’nin yer yıpranmamış müzelerinden biri ve elan iki yaşımızı doldurmadık. Bu gelişmemiş müddet içerisinde müzede yapıla etkinlikler, yerey ve hafriyat çalışmalarıyla kendiliğinden kortej ettirmeye başladı. Tunceli, akıbet yıllarda alelhusus turizm anlamında yavaş atılımlar yaptı kim bu turizmin sunu hareketli halkalarından biri ekin ayağıydı. Bu müzenin açılmasıyla alay malay ilimiz turizminde önemli bire bir ekin halkasını tamamlamış oldu. Yaptığı çalışmalarla bunları desteklemekte ve herhangi bir güzeşte dönüş da çalışmalarını arttırmaktadır ” dedi.

‘Konkre miras beraberinde soyut mirası da ziyaretçilerin hizmetine sunduk”

Konkre mirasın yanında abstre mirası da ziyaretçilerin hizmetine sunduklarını tamlayan Öncel, “Müzemiz dört bloktan oluşuyor. Kazı Bilimi, etnografya, vejetasyon-fauna, akide, oyuntu taşları ve cumhuriyet dönemi kabilinden ayrımsız haddinden fazla sergileri var. Bir zamanda geçici sergiler üstelik yapıyoruz ve mihman yerine yaptığımız Tunceli Halk Masalları sergimiz birlikte var. Bire Bir anlamda yemeden içmeden somut kültürel mirasının değil soyut kültürel mirasının birlikte resmedildiği tıpkı müze. Bütün kentin yaşanmışlıklarını, hikayelerini seçme açıdan konkre olanın direkt gösterildiği, abstre olan firez mirasının üstelik anlatımlarla, ritüellerle, film gösterimleri ile halka izlettirildiği ayrımsız düzlük. Bu müze bu kentteki her şeyi anlatıyor. Çabucak kültürel varlıklarımızı değil, doğayı bile anlatıyoruz. Tığ günümüze tanıklık ediyoruz, geçmişteki kültürleri bugüne taşıyıp, bugünleri bile yarınlara zahir aktarabiliriz diye niteleyerek çalışıyoruz. Tıpkı anlamda, biz tarihe ışık tutuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: