Türk-Alman Soylu Erki Diyalog Toplantısında gündeş ekincilik değerlendirildi

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, üretimde çağdaş tarımın değerlendirildiği ve bu sene 4’üncüsü planlı ‘Türk-Alman Iktisadi Diyalog Toplantısı’ çerçevesinde Yunusemre ilçesinin Osmancalı Mahallesinde mevcut tıpkısı üretim çiftliğinde gerçekleştirilen programa katıldı.

İkili işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilecek çalışmaların değerlendirildiği toplantıya Ilbay Karadeniz’in birlikte Ekincilik ve Orman Bakanlığı Nebati Istihsal Umumi Müdürü Mehmet Hasdemir, Alman Mebus Albert Stegemann, İyi Ekincilik Uygulamaları ve Uzvi Tarım Ofis Başkanı Dr. Başak Egesel, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Kondrad Adenauer Vakfı Başkanı Andre Algermıen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreteri Özcan Türkoğlu, Alman Tecim Odası Başkanı Thomas Huber, Manisa Tecim Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Pek Öztürk ve ilgili alım temsilcileri katıldı.

Üretim tesisinin gezilmesi ve tesise ilişik bilgi alınmasıyla başlayan programda, modern ekincilik teknikleri ve uygulanması, bitkisel üretimde ferah ekincilik uygulamalarının benzin hayvancılığı üzerindeki etkilerine ilgilendiren konular görüşülerek Türkiye- Almanya arasında gerçekleştirilebilecek iş birliği çalışmaları ve yatırımlar meşveret edildi.

Toplantıda mütekellim Ilbay Karadeniz, Türk-Alman dostluğunun eskiye dayandığını tabir ederek, Türkiye’nin birçok yerinde olduğu kadar Alman şirketlerinin Manisa’dahi bile çok cesim yatırımları olduğuna değindi. Bu hareket birliğinin yıpranmamış yatırımlarla süslenmesinin değme iki talih açısından önemine dikkat çekti ve organizasyonun gerçekleşmesine yardım sağlayan herkese teşekkürname etti.

Program, Türk ve Alman katılımcılara onurluk verilmesi ve çekilen yadigâr fotoğrafı ile sona erdi. – MANİSA

Share: