Ulama çalmayı öğrenmeden bağlama yapmayı öğrendi

Ulama çalmayı öğrenmeden putrel yapmayı öğrendi

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’da izlediği tıpkı göstergeç programıyla saz yapımına iptila salan 63 yaşındaki Hisse Senedi Patal, saz çalmayı öğrenmeden öz bağlamalarını üretmeye başladı.

Merkeze tutkun Aktutan köyünde dinç Denizköpüğü, 2004 yılında Köy Hizmetlerinden zor oldu. Mütekait olmasının arkası sıra boşluğa düşen Denizköpüğü tıpkı göstergeç kanalında putrel yapım programını izledikten sonra kişi bağlamalarını yapmaya değişmeyen verdi.

Bağlama yapımına bundan sonra fasıla düzenlemek üzere site merkezindeki evinden Aktutan köyüne yerleşen Lüle Taşı, tamamen zat ürettiği aletlerle bağlama imal etmeye başladı.

Bağlama çalmayı bilmeyen fakat 18 yılda bağlama yapımında büyük kez intaç fail Patal, akşam aklına bağlama geldiğinde eşini bırakıp imalathanesine gittiğini söyledi.

“Saz çalabilseydim akarsu içmeye birlikte gitmezdim”

Bağlamaları anadan görme yöntemlerle yapım ettiğini tabir eden Hisse Senedi Denizköpüğü, “Zor olunca bire bir boşluğa düştüm, duramadım. Sağa gittim sola gittim, gezdim, dolandım benzeri dönüş şaşkın kudretsiz eve gelince ayrımsız televizyonda ilhak yapımı ile ilişik tıpkı program izledim. Ben birlikte bunu yapacağım dedim ve bu şekilde başladım. 21 günde benzeri rende, zımpara ve tıpkısı mermer parçası üzerinde egzersiz yaparak teknesinden bitimine büyüklüğünde yapım etmeye başladım. Sonra baktım ki Gümüşhane’üstelik abat edemeyeceğim geldim köyüme yerleştim. Elan sonraları bağlamayla elan da haşır neşir olmaya başladım. Ticari tıpkısı erek gütmüyorum bu işe istek verenlerle birlikte bu sektöre tıpkısı katkım tamam mu diyerek ulama yapmaya başladım. Bu konuda bana eşimin de çok şişman destekleri var. 21 dönem sürmesinin asıl etkeni de kullandığımız her bir parçayı yapıştırıyoruz birbirine kurumasını bekliyoruz. Bugünkü gibi yunak boncuk tutkal olayı bulunmayan anında yap hemencek ısıtarak istediğin kadar yanaştır biz onları bilmiyorduk. Bağımlı bunlar elan sonradan gelişen vaziyetler. Bağlamayı yaptım tek ölçü yok ayrımsız ayaklık bulunmayan. Ayrımsız meni lastiği aldım elime tıpkısı müzik mağazasına gittim. Orada bağlamanın üstüne tuttum ve oradan ölçüler aldım. Sonradan gelip özlük yaptığım bağlamanın üzerine uzattım bu şekilde imal ettim. Ama demincek baya geliştirdim. O benim üzere hayatımın sunu büyük handikapı yani bunu yapıp çalamamak. Bunu zaten çalabilseydim su içmeye de dahi gitmezdim oturur bununla beraber hasbihal olurdum. Tarifi imkansız ayrımsız önsezi o duyguyu tanımlamak ancak yaşanılarak görülen benzeri husus. Gece yatarken eşinin yanında ulama aklıma geliyor bırakıyorum onu geliyorum” dedi.

“Değerli oranında sazlar çıkarıyor”

Denizköpüğü’ın yaptığı bağlamaları deneyen sanatçılardan Gökhan Bozkır ise haddinden fazla beribenzer yaşlarda ilhak çalmaya başladıklarını ve o zamanlar Gümüşhane’de bu imkanlar olmadığı amacıyla sazları İstanbul ve mekân illerde tedbir ettiklerini hatırlatarak “Bizim sazlarımızın bakımı, onarımı, tamiri kendimizin yapamayacağı türden. İleri seviyelerdeki tamirlerinin yapılması gerekiyor. Bunların de bir ustanın elinden çıkması lazım. Ego hep İstanbul’a gönderiyordum çok ongun ustalarımız vardı orada amma imdi son yıllarda sazımızın tamirleri Senet abiden geçiyor. Bizim isteklerimizin doğrultusunda yapılması gerekenleri yapıyor Senet abimiz. Kendisini aşkla strateji ediyorum. Haddinden Fazla muvaffakiyetli, haddinden fazla azimli aynı abimiz. Özlük beklentilerinin haddinden fazla çok üstünde imalatlar yapıyor. İnanın altın oranında sazlar çıkarıyor. Kendisinin elan liyakatli olabileceğini söylüyorum. Yaptığı sazları hızla anında hepsini elimizden geçiyor test ediyoruz, bakıyoruz. Hüccet abi aradığı antlaşma bakir bire bir sazın imal olduğunu anlıyorum ve buluşup ya köyde evet merkezde sazımızı sınav ediyoruz. Ulama üzerinde çalıştığı birçok aleti kendisi üretti. İlerleyen dönemlerde tıpkısı sazını Erdal Erzincan üstadımıza göndermeyi düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: