UZMANINDAN KARIŞIK HAYVANLARI İÇİN UYARI: DOĞAYA ATILAN ÇÖPLER AVCILIK KADAR TEHLİKELİ

TUNCELİ’de Munzur Vadisi Milli Parkı’nda piknikçiler vasıtasıyla doğaya atılan yararsız ve atık maddeler, kasaba kirliliğinin birlikte, otopark içerisindeki çandır hayvanları için ateş oluşturuyor. Bölgedeki melez keçilerinin plastik poşetleri yediği anlar kameraya yansırken, Dicle Üniversitesi Marifet Fakültesi Biyoloji Asıl Fen Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, ‘Çandır hayvanları, tuza olan ihtiyacından etraf bunları çiğniyor ve yiyor, lüzum istemez vücuduna plastik giriyor. Karışık keçilerinin biyoloji ve fizyolojisini bozuyor. Bu çöpler keçilerin neslinin tükenmesine sebebiyet verecektir. Avcılık hangi kadar bu canlılar amacıyla şişman bir tehditse doğaya atık bu çöpler üstelik o kadar şişman bire bir tehdittir’ dedi.

Tunceli ve Ovacık beyninde düz kayran Munzur Vadisi Milli Parkı, 42 bin hektarlık alanıyla vaşak, melez keçisi, tilki, aldanmaz, sansar, su samuru, pörsümüş, çekelez, tavşan, karışık domuzu, bağa kekliği, çengel troleybüs incitici keçisi ve ayı gibi birçok etken türüne da familya sahipliği yapıyor. Serencam yıllarda çok sayıda domestik ve ecnebi turistin ilgisini çeken Milli Parkı görmeye gelenlerin ayrımsız kısmı doğal güzelliğin keyfini çıkarırken tıpkısı kısmı bile piknik yaptıktan bilahare çöplerini çevreye ve yol kenarlarına bırakıyor. Atılmış yararsız ve atık maddeler, çevre kirliliğine nöbet açarken, parkta barınan hayvanlara de zarar veriyor. Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Yaban Hayatı ve Hayat Ortamlarının Korunması Sözleşmesi (BERN) ile masun ve Acun Doğa Koruma Birliği’nce (IUCN) yayımlanan ‘Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’ndeki melez keçileri, tuz ihtiyaçlarını karşılamak için Milli Park sınırları zarfında kayran düz Tunceli-Ovacık kişmiri için büyüklüğünde inerek kayaç ve asfaltı yalarken, çevreye atılmış yararsız ve özellikle plastik atıkları bile yiyor.

‘İNSANLAR BÜYÜKLÜĞÜNDE MELEZ HAYVANLARI İÇİN ÜSTELIK IRI TEHLİKE’

Dicle Üniversitesi Veri Fakültesi Dirim Bilimi Asıl Selen Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tığ, doğaya atık plastik poşetlerin çandır hayvanlarının neslinin tükenmesine illet olacağını tabir ederek, şunları söyledi:

‘İnsanların tabiata attığı çöpler çevreye engel verdiği gibi melez hayvanlarına dahi beis veriyor. Bu çöplerden özellikle plastik poşetler insanlarda olduğu kabilinden bundan sonra karışık hayvanları amacıyla da balaban tıpkısı tehlike. Biberli keçileri, Tunceli-Ovacık amacında gördükleri plastik poşetleri çiğniyorlar. Bu uzanım alışık olduğumuz tıpkı uzanım değil. Tuza olan ihtiyacından etraf bunları çiğniyor ve yiyor. Çünkü poşetlerdeki ketçap ve kalıntıları ilgisini çekiyor. Çiğnediği zaman lüzum istemez vücuduna plastik giriyor. Zahir plastik insanlara beis verirse melez hayvanlarına birlikte kötülük vermektedir. Aşılanmamış keçileri haddinden fazla nadirdir. Bu plastik çöpler melez keçilerinin dirim bilimi ve fizyolojisini bozuyor. Doğaya atık bu çöpler keçilerin neslinin tükenmesine sebebiyet verecektir. Avcılık ne büyüklüğünde bu canlılar amacıyla balaban bire bir tehditse doğaya atılan bu çöplerde o büyüklüğünde büyük bir tehdittir. Görüyorsunuz, Türkiye’de sayıları rastgele sabık dönem azalıyor. Akıbet zamanlarda suda, toprakta ensiz seviyede plastik var. O yüzden eksiksiz vatandaşlardan beklentimiz çöplerini doğaya atmamalarıdır. Bu konuda hassaslık bekliyoruz’ diye niteleyerek konuştu.

Share: