Vatandaşların kışlık patates stoku başladı

Erzincan’ın Tercan ilçesinde ayrıntılı süren ve antipatik geçen kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, vatandaşlar kışın çetin yerine tükettikleri kumpir, soğan ve gözleme alımlarına şimdiden başladı.

İlçe merkezinde ve beldelerde hasadına başlanan patates, soğan ve gözleme gibi kışlık ürünler Tercan merkezde Kervansaray caddesinde kurulan münasebet tezgahlarında ve römorklarda satışa sunuldu. Vatandaşlar şita mevsiminde yaşanacak eşit yükselişlerinden etkilenmemek amacıyla, kışın tüketecekleri gıda ürünlerini şimdiden alıyor.

“Getirdiğimiz ürünlerin fiyatları sabık seneki fiyatlarla benzeri”

Kış mevsiminin Tercan’da ince sürdüğünü ve bu yüzden vatandaşların kışlık besin ürünlerine heves gösterdiğini belirten kumpir üreticisi Özcan Velioğlu, vatandaşlara bu ürünleri oldukça akıllıca fiyata sattıklarını söyledi. Kamera kesiminin alelumum rustik kesimde kıvrak kişiler olduğunu kaydeden Velioğlu, patatesi kendimiz yetiştiriyoruz. Agriyan cinsi kışlık patatestir. Ürünlerin fiyatları güzeşte seneki fiyatlarla bire bir tarlada 7-8 liralık pazarda 9 ile 10 liradan satıyoruz. Akıllıca kıymak için elimizden geleni yapıyoruz. Tercan bölgemizde kestirmece 30 bin ton kumpir hasadı yapıldı. Giderimiz namına işçi, matbua, süt, yavru, kira ve sulama giderleri faziletkâr buna karşın aldığımız üründen çok memnunuz. Allaha şükür kış mevsimi ayrıntılı sürdüğü üzere vatandaşların alacağı kışlık ürünlerin miktarı sekmen sayısına göre değişiyor” diye niteleyerek konuştu.

“Vatandaşlar genellikle ihtiyacı kadar kumpir ve soğan alıyor”

Tercan ‘da şita mevsiminin yaklaşmasıyla alay malay patates ve soğan satmanın gelenek haline geldiğini dile getiren Özcan Velioğlu, “Kış geliyor. Kışın mufassal sürdüğü ayrımsız bölgede yaşıyoruz. Koşullar haddinden fazla tahakküm. Allah herkesin yardımcısı olsun” dedi. – ERZİNCAN

Share: