Vekil Alım: Sosyal basamak projesindeki taksit artışı yüzdelik 25’i geçmemelidir

Vekil Gurur, katılığı tıpkı göstergeç programında toplumsal hane projesine yönelik kocaman detaylar verdi. Kurum, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki ilk temellerin17 ilde atılacağını anlattı. Hava ” Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Entelektüel, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” sözlerini kullandı.

5 MİLYON BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERE AİT

Çekicilik, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu koskocaman bir miktar.” sözlerini kullandı.Vekil Gelgel “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz aile alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 teklik, 1200 teklik taksitle 10 yıl faizsiz arsa taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 yıl tıpkı taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, özlük gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER YÜZDELIK 25’İ GEÇMEYECEK

Bir süredir projedeki taksitlerin artışlarında yaşanacak olan yükselmeler hakkındaki endişeler dile getiriliyordu. Alım, konuyla ait yaptığı açıklamada, “Bunun cevabı yaptıklarımızda esasta. Güzeşte yıl görevli maaşına yaklaşık yüzdelik 80 artım geldi. Biz TOKİ’den aile almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Biz kirada bir aranjman yaptık, icar artışı yüzdelik 25’i geçemez. Zımnında hane icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma birlikte yüzde 25’i geçmemelidir ve tıpkısı yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzde 25 artım yaptık.” dedi.Share: