Vekil Koca’dan yönetmelik mesajı: 6 istifham, 6 yanıt

Afiyet Bakanı Fahrettin Insan, içtimai iletişim araçları hesabından, sabık hafta yayımlanan yönetmelikle ilişkin zül edilen sorular ve cevaplarını paylaştı. Yönetmeliğe ilişkin sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: Performans sistemi pespaye kalktı mı?

Cevap: Performansa göre munzam ödeme yönetmeliği ağız ağıza kaldırıldı. Eskimemiş yönetmelik, döner kebap türe fail herkese ayak tabanı mülhak ödeme getirdi. Hastanelerimizde ise antrparantez, gerçeklik yararlanma verimliliği, mali sürdürülebilirlik ile çalışanların ferdî ve klinik aksiyon yükleri, görev tanımları ve fariza yaptıkları vahit ile hizmetin elde edilme maliyeti dikkate alınarak değişen miktarlarda teşvik ödemesi yapılacak.

Istifham: Sabit ve aya ödemesi umumi bütçeden çıkmıyor ve emekliliğe yansımıyor mu?

Yanıt: Sabit ifa ve taban ödemesinden emeklilik primi kesilmiyor. Kesilmesinin emekliliğe elhak tıpkı katkısı namevcut. Zira Haziran 2022’birlikte sâdır 7411 Çevrilmiş Yasa’la doktorların mütekait aylığı, 2008’den sonra göreve başlayanları de kapsayacak şekilde prime ilişkin olmaksızın artırıldı.

Soru: “Uygulamada mahsuplaşma ağız ağıza kaldırıldı.” deniyor oysaki metinde “mahsuplaşma” ifadesi saha alıyor. Bu tezat değil mi?

Yanıt: Keyif çalışanlarına yapılan her ödeme kalemi değişik olacak, hiçbiri diğerinden mahsuplaşılmayacak. Bahsi güzeşte “mahsuplaşma” ifadesi, döner hesabı ile merkezi idare bütçesi arasındaki beceri bire bir hususla ilgilidir. Keyif çalışanı üzere pratikte anlamı yoktur.

Soru: Taban ifa kendisine tamlanan kısmın çoğu genel bütçe çakılı mahsuplaşmasına mı gidiyor?

Yanıt: Yarayışlı. Böyle aynı durum bahis konusu değil. Vaktiyle performans ödemesi içre döner sermayeden sunulan sabit munzam ifa, merkezi idare bütçesinden maaşa eklenerek verilecek. Fakat mahsuplaşma, bu hesapların muhasebeleştirilmesi ile ilgili ayrımsız husustur, kişilerin geliri ile ilgisi yoktur.

Istifham: İzin kullanınca, aya ilişik ödeme ile verilen paradan kopukluk olacak mı?

Yanıt: Yıllık iznin 12 gününde tek yetersizlik mümteni. Antrparantez çor nedeniyle kaymış olunan günlerde dahi kesinti yapılmayacak.

Soru: Heveslendirme ödemesini kimlerin alabileceği konusu ile ilişkin tartışma var. Teşvik ödemesi kimleri kapsıyor?

Karşılık: Heveslendirme ödemesinden ikinci ve üçüncü adım sağlık kuruluşlarında fariza yapan esenlik çalışanları yararlanacak. (AA)

Share: