Prof. Dr. Necmi İlhan: Vakalar düşüşe geçebilir

Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı İlhan, yaptığı açıklamada, 25 Orak Ayı-1 Ağustos arasındaki haftalık olay sayılarındaki artışa bel ederek, günce yaklaşık 58 bin eskimemiş vaka görüldüğünü, 48 vatandaşın ise ahiret yolculuğu ettiğini belirtti.

Bu rakamların tıpkı önceki hafta günlük 52 bin civarında olduğunu aktaran İlhan, “Şu zaman tıpkı artışın devam ettiğini terennüm etmek benzer ama artım hızının tıpkı zerre azaldığını gözlemliyoruz. Bu dünyada bile böyle. Acun genelinde serencam ayrımsız hafta ortamında pik eden değerlerin aşağıya akilane yöneldiğini görüyoruz.” ifadesini kullandı.

İlhan, hikâye sayılarındaki tenakus beklentilerine ilgilendiren şu değerlendirmelerde bulundu:

*Fenomen sayılarındaki azalma belli tıpkısı maça seviyesini görüldükten sonra gerçekleşiyor. Bu nedenle eylül başına büyüklüğünde olan dönemde vakalar ayrımsız hacim henüz üst gidebileceği üzere sabitleşip dun yönlü seyre birlikte geçebilir.

*Dünyada, alelhusus yakınımızda olan Avrupa bölgesindeki düşüş eğilimini ve Türkiye’ye yansımalarının alelumum iki hafta bilahare olduğunu dikkate aldığımızda, hikâye sayılarının tıpkısı parça daha böyle gidip sonraları sabitleşip peşi sıra da aşağı akilane cephe alabileceğini düşünebiliriz.

bununla birlikte hadise sayılarındaki düşüşün birkaç faktöre bağlı olduğuna dikkati çekici İlhan, yıpranmamış varyantlardaki bulaştırıcılık düzeyi, insanların bireysel önlemlere uyması, telkih ve hastalığı geçirmeyle insanların covid-19’a cebin muafiyet kazanmasının olay sayılarını aracısız etkilediğini vurguladı.

Bu etkenlerde olumlu benzeri süreç olmadığı sürece vaka sayılarının benzer gidebilme ihtimalinin da bulunduğunu anlatan İlhan, “Ancak umumi yerine bakıldığında, bulaştırıcılığın imdi muhtemelen tıpkısı doygunluğa ulaştığını düşündüğümüzde önümüzdeki 15 devir-1 ay zarfında rakamlar adi makul de gidebilir.” görüşünü paylaştı.

AA

HATIRLATMA DOZU VE GRİP AŞISI UYARISI

Prof. Dr. İlhan, şu zaman için bireysel önlemler, maskeye uzlaşma üzerine toplumun umum namına gereken hassasiyeti göstermediğinin altını çizerek, bunun aşılamanın önemini henüz da artırdığını anlattı.

Herkese benzeri zaman ilk hatırlatma dozu ve natamam düze aşılarını yaptırmalarını öneren İlhan, “Antrparantez ilkgüz, teşrinievvel aylarında enflüanza mevsiminin birlikte başlayacağını dikkate almamız gerekiyor. Vatandaşlarımız şu dakika anımsatma dozlarını tamam, eylül-teşrinievvel kabilinden dahi enflüanza aşılarını olursa sürecin genişlik bir iki hasarla atlatılabileceğini anlatmak olabilir evet.” diye konuştu.

Yaz döneminin bitmesi, insanların tatil beldelerinden büyükşehirlere dönmesi ve okulların açılmasıyla birlikte riskin artması ihtimalinin bile bulunduğunu dile getiren İlhan, “Şu an yapılabilecek yeryüzü akıllıca molekül, neşeli, ilişkin alanlarda peçe nakletmek ve aşılarımızı ilhak etmek.” önerisinde bulundu. (AA)

Share: