Yalova Subaşı’da Satranç Turnuvası Heyecanı

NEDİM GÜLER

Yalova Subaşı Belediyesi eliyle bu sene ilk defa planlı Atatürk Kupası Satranç Turnuvası şişman rabıt gördü. Türkiye’nin sağlam çok kentinden aralarında milli sporcuların de yer aldığı 88 sporcunun katıldığın turnuvanın açım hamlesini Subaşı Şehremini Turan Canbay yaptı.

Subaşı Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde vazıh set, 12 yaş ve şeş, 8 gözyaşı ve altı üç kategoride planlı Atatürk Kupası Satranç Turnuvası düzenlendi. Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen turnuvaya 88 satranç oyuncusu katıldı. 2 çağ süresince sürecek olan turnuvaya demet yoğundu. Turnuvada önceki hamleyi Subaşı Belediye Reisi Turan Canbay yaptı. Canbay’ın hamlesiyle gelişigüzel 88 satranç oyuncusu kıyasıya aynı mücadele içerisine girdi. Rekabetin dorukta olduğu turnuvada ahenktar dakikalar yaşandı.

“ARTIK DA DEVAMI ATI”

Bu sene ilk defa gerçekleştirilen turnuva üzerine mütekellim Şehremini Turan Canbay, “Elan evvel bir satranç turnuvası yaptık amma Atatürk Kupası adı altında değildi. Zannedersem 8. Curcuna öncesinde bu büyüklüğünde serbest şümullü olmasa de tıpkı turnuva düzenlemiştik. Bu konuda ilk adına federasyon yetkililerinin aynı talebi oldu haddizatında talep oradan geldiği üzere henüz da bahtiyar etti bizi. Dedik kim Atatürk Haftası ne yapalım? Satranç turnuvamızın adını Atatürk Kupası olarak belirleyerek birincisini yaptık. İnşallah daha çok birlikte devamı gelecek” dedi.

Canbay, “Mükemmel, şu anda turnuvaya katılan sayımız 80’in üstünde. Duyurular geç olduğu üzere iştirak çok olmadı amma bağımlı bu çabucak Yalova’ya özel tıpkısı molekül değil. Van’dan, Çanakkale’den ve sair illerden mevrut sporcularımız birlikte var. Türkiye puanlamasına etki eden aynı turnuva bu. Öylesine aranje tıpkısı turnuva değil. O yüzden henüz üstelik koca bizim için birlikte muhteşem hem beldemizin adını afişe etmek hesabına hem dahi gençlerimizin neler yapabildiklerini görüyoruz. İçeride kusurlu bilmiyorsam 2 parça birlikte milli sporcumuz var” diye konuştu.

Turnuvada temas kategoride evvel 3’e giren sporculara yürek ve satranç saati, 4. 5. ve genişlik liyakatli avrat sporcuya ile sunu kalburüstü 3 Subaşılı sporcuya madalya ve satranç takımı ödül edilecek.

Share: