Yavru görüşme merkezleri 60 ilçede elan hizmete giriyor

Adalet Bakanlığınca, 60 ilçede henüz sulta altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî aksata kurulması işlemlerinin yapılacağı bala musahabe merkezlerinin erte hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki format sayısı 198’e yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakarak, İcra ve İflas Kanunu ile Kâh Kanunlarda Mübayenet Yapılması Hakkında Kanun kapsamında “çocuk teslimi ve çocukla şahsi ilişki kurulması”na ilişkin yıpranmamış düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Adalet Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle evvel yerine 11 ilde çocuk ülfet merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara da neden olan “icra vasıtasıyla yavru teslimi”hangi serencam veren yıpranmamış aplikasyon, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın bala mülakat merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı üstüne ülke ve ilçelerde merkezlerin kurulması amacıyla çalışma başlatıldı. Bu kapsamda, çocuk müzakere merkezlerinin bulunduğu iklim sayısı 44, kaza sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylece bugüne büyüklüğünde 138 toprak ve ilçede bala ülfet merkezi kullanıma sunuldu.

Merkezlerde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 395 çocuk teslimi ve çocukla zatî münasebet işlemi yapıldı.

Çocuk müzakere merkezi, yarından itibaren 60 ilçede daha kullanıma sunulacak. Böylece, büyüklük genelinde biçim sayısı 198’e yükselecek. Merkezlerin 2023’ün ağustos ayına kadar yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Yavru teslimi ve çocukla kişisel pazar kurulması işlemlerinde fariza takanak uzmanlara süreçle ilişkin yüz yüze ve devre içi eğitimlerin verilmesine bile bitmeme ediliyor.

Teslim işlemleri ücretsiz

Bala teyit işlemi, henüz önceki yürütme müdürlükleri marifetiyle belli tıpkısı harç ve ecir yatırılarak icra memurları ve manşet kuvvetleri aracılığıyla yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle yavru ziyaret merkezlerindeki işlemler, bundan sonra adli bindi ve kıygın hizmetleri müdürlükleri yoluyla yerine getiriliyor. Bala teslimine ilişik işlemlerde, masraf ve harcama evet dahi bambaşka rastgele ücret alınmıyor. Masarif, Adalet Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve hareket düzeyleri gözetilerek hazırlanan ziyaret merkezlerindeki amal, uzmanlar eliyle zorla değil, çocukla ve taraflarla bildirişim kurularak, kuşkusuz davranmaları gerektiği üstüne kılavuzluk edilerek ve rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Görüşme merkezlerinin talih genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih icraat sürüyor.

Share: