“Yer Sarsıntısı Hatırat, Çök Kapan Tutun ve Boşaltma” tatbikatı

Erzurum, Tunceli ile Ardahan’de Emniyet ve Yurtlar Kurumuna (KYK) sadık yurtlarda “Hareket Yadigâr, Çök Akort Tutun ve Boşaltma” tatbikatı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı Facia ve Acil Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı KYK Genel Müdürlüğü aksiyon birliğinde, talih genelinde senkronik gerçekleştirilen manevra kapsamında, Erzurum’daki Abdurrahman Gazi Kız Mektepli Yurdu’nda manevra düzenlendi.

Tatbikat öncesi, KYK yurtlarında işyar tutumlu, personel ve öğrenciler, mümkün kıyamet ve acil nitelik olaylarına alın yapmaları gerekenler üzerine bilgilendirildi.

Bilgilendirme toplantısına katılan Ilbay Okay Memiş, İl Bitirmiş Komutanı Miralay İlker Parıltı, Toyluk ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, Erzurum AFAD Bağlanak Müdürü Mehmet Kasıt Andiç ve İl Sağlık Müdürü Gürsel Dolunay, senaryo gereği saat 21.00’de sirenin çalmasıyla öğrenciler ve ev çalışanları ile “çök dolap tutun” pozisyonuna geçerek tehlikenin geçmesini bekledi.

Daha sonradan yurttan boşaltma edilen katılımcıların, tehlikesiz bölgeye geçmeleri sağlandı.

Vali Memiş, manevra sonrası yaptığı açıklamada, 2022’nin İçişleri Bakanlığınca facia yetişek yılı zar edildiğini hatırlattı.

Erzurum’da tahminî 600 bin kişiye kıran eğitimi verildiğini ve eğitimlerin bitmeme ettiğini ifade eden Memiş, şöyle konuştu:

“Sonuç 2 haftada kestirmece 6 bin öğrenciye birlikte hareket ve kıyamet eğitimi verdik. Bu tatbikatlarla sarsıntı veya natürel afetlerdeki birey kayıplarını bildirme organ indirebiliriz. Amacımız hiç can kaybı olmaması ama maatteessüf ülkemiz Küçük Asya coğrafyası sarsıntı bölgesinde düzlük alıyor. Jeolojik açıdan birlikte birçok doğal afetlere maruz kalabiliyoruz. Nedeniyle insanlarımızı, gençlerimizi, öğrencilerimizi bu afetlere alın alıştırmak amacıyla çabalama gider ediyoruz.”

Tatbikata katılan öğrencilerden Merve Yazar, tatbikat öncesi kıran eğitimi aldıklarını anlatarak, “Sarsıntı esnasında panik yapmamayı, antipatik hunriz olmayı ve binadan emniyetli şekilde çıkmayı öğrendim. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.” dedi.

Tatbikata, kurumlar ile STK’lerin taharri kurtarma ekipleri, sağlık, itfaiye ile AFAD personelleri katıldı.

Share: