Yerin 150 metre altındaki 5 bin yıllık sodyum klorür mağarasında ibret

Içtima 150 metre altındaki 5 bin almanak tuz mağarasında ibret

ÇANKIRI – Çankırı’bile darülfünun öğrencileri, kavuşum 150 metre altındaki 5 almanak Çankırı Düz Şeş Tuz Şehri’nde öğüt işledi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Azık Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, öğrencilerle gelişigüzel Çankırı’dahi bulunan 5 bin yıllık Vadi Altı Sodyum Klorür Şehri’nde öğüt işledi. Öğrencilerin seçmeli adına aldıkları “değme yönüyle tuz” dersi çerçevesinde tuz mağarasında işlenen derste Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, sodyum klorür madenin oluşumu, tuzun Türkiye için önemi, Çankırı tuzunun özellikleri anlatıldı. Derse katılan öğrenciler tuz mağarasının özen çeken özellikleri hakkında birlikte bilgi sahibi oldu.

“Öğrenciler berenarı ilgililer”

Öğrencilerin derse ağır rabıt gösterdiğini tabir fail Ercoşkun, “Çankırı tuzunun özellikleriyle ilgilendiren ders yapıyoruz. Tuz için birkaç yazı, beş altı kitap yazmış birisi kendisine bu konuda öğrencilerime faydalı olabileceğimi düşündüğüm için bu dersi açtım ve ibret yavaş içtenlikle karşılanıyor. Sınıflarımızın alabildiği kadar öğrenci alabiliyoruz. Öğrenciler üstelik berenarı ilgililer. Üniversitemiz bulunduğu coğrafyadaki değerleri derece yedirmek bu değerleri araştırmak periyot yüzüne çıkartmak üzere tıpkı vizyonu, bir misyonu bulunmakta. Bu sebeple bile Bu öğüt üniversitemiz için dahi koskocaman tıpkı öğüt namına değerlendiriyoruz” dedi.

“Çankırı tuzunun mineral birikimini çalışmalarımızda ortaya çıkarttık”

Memleha ilgilendiren yaptığı çalışmalara bile değinen Ercoşkun, “Elimizden geldiği kadar apotr olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından ve antrparantez dünyanın dört bir yanından öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerle 5 kesim faziletkâr lisans tezi tamamladık. Bu arkadaşlarımızdan 2’si Cubitili. Arkadaşlarımızdan birisiyle tuzdan oluşuk ayrımsız badiye olan Danakil Çölü konusunda çalıştık. Cibuti’nin yıldız bölgesinde bulunuyor. Bir birlikte Esasi Gölü ilişik aynı emek yaptı.. Bulunduğumuz madenle ilgilendiren, Germece tuzlarıyla ilgili erdemli lisans çalışmaları gerçekleştirdik. Çankırı’bile satılan Çankırı tuzlarıyla ilişik bir emek gerçekleştirdik. Adeta Çankırı tuzunun imzasını veya Çankırı tuzunu Çankırı özne mineral birikimini çalışmalarımızda ortaya çıkarttık” diyerek konuştu.

Öğrenciler ise tuzu değme yönü ile ele aldıkları dersin berenarı sevinçli geçtiğini söyledi.

Share: