Elazığlı Ensaf: “Çökertme Telefonlarında Ötv İndirimi Gelse Dahi Kendimiz Üretim Yapmadığımız İçin Seçkin Onomatope Olmayacaktır”

Elazığ Elektronikçiler ve Fotoğrafçılar Odası Başkanı Mehmet Havabulut, çökertme telefonlarında ÖTV indirimi yapılmasının hem esnafı hem üstelik vatandaşı rahatlatacağını belirterek, “el telefonu satın alırken devlete ödediğimiz 4 pasaj asıl başlıktan oluşan vergiler var, bu idrak dilimleri yüzdelik 1’e büyüklüğünde çekilirse hem fiyatlar ucuzlar, hem hava gücü oluşur, ayrımsız zamanda dahi mütemmim ihtiyaçlarını karşılamış olur, satıcı birlikte satışını gerçekleştirip dünyalık nail olur” dedi. Elazığlı esnaf ise kazanç indiriminin yapılsa birlikte ülkede üretim olmadığı amacıyla fiyatlara tıpkısı yansımasının olmayacağını dile getirdi.

Benzeri süredir elektronik ürünlerde ÖTV indirimi yapılacağı beklentisi dile getiriliyor. Elazığlı esnaflar, indirim konusunda umutsuz olduklarını dile getirirken; iskonto yapılsa bile telefon fiyatlarında etken benzeri düşüşe illet olmayacağı kanaatini anlatım ediyor.

“ELEKTRONİKTE VERGİ DİLİMİ YÜZDELIK 1’E ÇEKİLMELİDİR”

Konuyla ilişik izah işleyen Elazığ Elektronikçiler ve Fotoğrafçılar Delik Başkanı Mehmet Havabulut, şöyle konuştu:

“Yaklaşık iki hafta ilk öyle ayrımsız söylenti imdi, teknoloji indirimi adı altında gençlere müteveccih hakeza benzeri tenzilat kampanyasını devletin sunacağı söylendi. Gerçekleşirse oldukça birlikte hem esnaf üzere hem bile mütemmim üzere haddinden fazla bereketli olacaktır. İyi olacağının sebebini dahi şöyle açıklayayım: şu dakika kim telefon maliyetleri siktirici faziletli, faziletkâr olduğu üzere tüketici alamıyor, vandöz bile satamıyor. Hakeza tıpkısı uygulayım bilimi indirimi geldiği ahit dahi yaklaşık 5 bin 500 TL benzeri telefonun maliyeti nereden bakarsanız bin 500- 2 bin TL düşecektir. Sonuçta el telefonu satın alırken devlete ödediğimiz 4 pasaj anne başlıktan oluşan rüsum var, bu idrak dilimleri yüzdelik 1’e büyüklüğünde çekilirse hem fiyatlar ucuzlar hem alım gücü oluşur, tıpkı zamanda da tüketici ihtiyacını karşılamış tamam, vandöz bile satışını gerçekleştirip mülk nail olur.”

“FİYATLAR ÇIKAR, ÇIKAN FİYATLARIN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRMEDİM”

Elazığlı esnaf Yunus Emre, ÖTV indiriminin geleceğine inanmadığını, gelse dahi çokça muhteşem bire bir iskonto olmayacağı görüşünü dile getirdi. Emre, şöyle konuştu:

“Bence deminden şu şekilde ÖTV indirimi gelmeyecektir. ÖTV indirimi gelse dahi kendimiz üretim yapmadığımız üzere GSM için konuşuyorum, kendimiz bire bir istihsal yapmadığımız için herhangi bir onomatope olmayacaktır. Hiçbir şekilde birlikte inandırıcı gelmiyor, bağımlı ki bile bütün kadar biz birlikte mağduruz. Biz de isteriz ki müşterilerimiz akıllıca fiyatlarla GSM tedbir edebilsin alsın. Şu dakika mesela henüz öncelerde haddinden fazla henüz uygun fiyatlara alıp müşterilere satabildiğimiz ürünleri şu enstantane satamıyoruz, bu bizi dahi sıkıntıya düşürüyor. Biz da kısık ayrımsız dönemden geçiyoruz. Bence şu dakika nakdi ve güven kartını varsayarak değme bütçesi olanlar bağımlı kim de alışverişini yapsınlar. Çünkü dolar git gide yükseliyor şimdiye büyüklüğünde tek geriye düştüğünü görmedim, düşeceğini birlikte düşünmüyorum.”

“DOLARIN EUROYU GEÇMESİ ELAN ZORLU BİR SÜRECİN HABERCİSİ”

Doların Türk lirasının yanında euro karşısında bile ayar kazanmasının ekonomik veriler açısından dayanabilen tıpkısı sürece girileceğinin habercisi olduğunu kaydeden Yunus Emre, yılbaşından sonraları fiyatların imdi artacağını müstakbel sürdü.

“BİR TELEFON MAAŞININ KAÇ KATI OLMUŞ. AKSESUAR BİLE ALAMIYOR”

Cep telefon hava satımı ve tamiratı ile uğraşan Erkut Korkmaz dahi ÖTV indirimi söylentisinin piyasaları durgunlaştırdığını belirterek, insanların cihaz almayarak beklediklerini söyledi. Korkmaz, ÖTV indiriminin tek başına ehliyetli olmayacağını, cihazlardaki yüksek fiyatların sebebinin dolardaki yükselişle da ilgili olduğunu kaydetti. Korkmaz şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yaz aylarında işlerimiz iyiydi. Alelumum haziran, orak ayı, ağustos ayları süresince yoğundu. Münasebet yoğundu? Çalışkan mal dediğimiz molekül vardı servet sıkıntısı yoktu. Çünkü yurtdışından mevrut gurbetçilerden kontekst servet sirkülasyonu çoktu. Haddinden Fazla olduğu üzere elden elektronik değil, bilcümle sektörlere; çul olsun, yemek olsun, lokanta olsun, elektronik olsun herhangi bir tarafta çoğalma vardı. Çünkü para sirkülasyonu çokça girdi Türkiye’ye. Şu an ağustosun bitmesiyle mal sirkülasyonu bitti ve cirolar sıfıra büyüklüğünde düştü. Domestik üstelik genellikle imdi eskisi kabilinden aksesuar alımı olsun ekstra mülk masraf olsun çıktı yapmıyor. Yani yerliler yapmıyor çünkü soylu erki kriz var. Namevcut değil yetmiyor. Demin yurtdışından gelen ona bakmıyor filhakika onun parası eşsiz diye niteleyerek geldiği ahit temas husus ona sakametli geldiği üzere alıp götürüyor buradan. Demin senin yerlin yapamıyor, telefon alamıyor, telefon maaşın birçok intaç üstü olduğu için harcamıyor, aksesuar birlikte alamıyor. Yani ekstradan para harcamıyor. Bu dahi bana yansıyor, ben kazanamadığım antlaşma ben de bu defa harcayamıyorum. Yani bu müteselsil, ego kazanacağım, ego harcayacağım, benim harcadığım saha kazanacak o kazandığı ant o da harcayacak. Senin yerlin servet harcamadığı amacıyla çıkmaza giriyor. Çıkmaza girdiği amacıyla birlikte şu zaman teşrinievvel kocaoğlan, ilkgüz ayı hisse senedi muvaffakiyetsiz.

“YAKINDA TÜRKİYE ELEKTRONİK ÇÖPLÜĞÜ OLACAK”

Şimdi 20 sene evvel bile aldığımız eser emsal veriyorum, tıpkı batarya diyelim. 20 sene geçmiş dahi 5 dolardı şimdi dahi 5 dolar. Amma baktığımız zaman 20 yıl geçmiş 5 dolara vurduğumuz antlaşma 100 TL yapıyordu. O ant 20 sene geçmiş 5 TL’yi bunu taktığımız telefon şu zaman 200 TL, o devir 1000 teklik olmasına karşın demincek pil telefon büyüklüğünde bulunmaz oldu. Yakında Türkiye elektronik çöplüğü olacak. Şu dakika bakir sâdır telefonların fiyatları çokça faziletli olduğu için, ekonomiden kontekst alamayanlar üzere bu telefonlar bulunmaz ayla geldi. Yani bozuk piyasadan kalkmış telefonlar halen daha kullanımda, bataryası olsun, tamiri olsun halen henüz onları yaptırıp da idareten kullananlar haddinden fazla. Sıfırını alamıyorlar fiyatlardan dünya. ÖTV indirimini söyleyeyim. Yani muntazır çokça, gelgel yapmıyorlar. Hani ne kadar ÖTV’birlikte iskonto yapacaklar? Şu an şöyle söyleyeyim güzeşte sene 7 bin lira olan aynı telefon şu dakika 18 bin TL, sen bundan ÖTV’sini almasan dahi hani ÖTV’bile tenzilat yapsan de hangi kadar yapabileceksin? Aynı bir tane ÖTV değil ÖTV’nin yanında bire bir sürü idrak var. Senin onlardan de iskonto yapman geçişsiz. Tıpkı bir tane ÖTV’den yaptığın zaman yüzdelik 10 yaptın, yüzde 20 yaptın, yüzdelik 50 yapsan üstelik tekrar bir veriyorum 18 binlik aynı telefondan ölçüsüz aynı iskonto olamaz.

“DOLARIN ARTIŞI BILCÜMLE FİYATLARA YANSIYOR”

Doların artışı aksesuara çıktı yansıyor. Şu an hep elektronik malzemeleri, aksesuarı, çöz aksanları, aut aksanları seçme molekül yurtdışından dolar bazlı geliyor. Önceleri dolarla geldiği antlaşma fazla bire bir denk farkı olmadığı için fazla ruzname değildi. Dolar düşüktü zira. Ama demin dolar haddinden fazla faziletkâr olduğu üzere, fahiş fiyatlar olduğu üzere şu dakika göze batıyor. Sebep? Zira değeri sıfır benzeri zerre dolara vurduğun ahit 18,5 lira şu dakika. 10 dolarlık materyal şu an 180 lira oluyor. Yani tıpkı tek dolar değil. En basiti motorin de pahalı taşımalık bile bir anda üzerine zam geldi, yani benzeri sürü nev var sayabileceğimiz.”

Share: