Yılın önceki 8 ayında genişlik çok izlenen 10 filmden dördü yerel

Yılın önceki 8 ayında sunma çok izlenen 10 filmden dördü evcil yapımlar oldu.

Box Office Türkiye’den derlenen bilgilere göre, 251’i eskimemiş, mecmu 375 filmin vizyona girdiği önceki 8 ayda, toplam seyirci sayısı 26 milyon 360 bin 740’a ulaştı.

Cinayet sonucu hayatını kaybeden hanende Sarih Sarılmışer’in hayatını ele düz “Bergen” filmi, 5 milyon 478 bin 944 izleyiciyle yılın evvel 8 ayında yeryüzü çok izlenen film oldu.

Farah Zeynep Abdullah ile Erdal Beşikçioğlu’nun başrollerini paylaştığı filmde, çalgı aleti tarihine geçen yorumu ve konservatuvardan başlayan nağme irat tutkusunun beraberinde “acıların kadını” olarak tanınan hanende Bergen’in yaşamının tıpkısı bölümü beyaz zehir perdeye aktarıldı.

“Kesişme-İyi ki Varsın Aziz”

Genişlik çok izlenen filmler arasında 2. tam yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, TRT Kuma Yapımı, “Kesişme-İyi kim Varsın Ermiş” saha aldı.

Trabzon’un Maçka ilçesinde 11 Ağustos 2017’üstelik teröristlerle kahraman Mehmetçiğin girdiği çatışmada şehit olan Eren Bülbül ve Gedikli Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in öyküsünün anlatıldığı TRT Ortak Yapımı film, vizyonda kaldığı müddet zarfında 2 milyon 326 bin 506 güç eliyle izlendi.

Yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlendiği filmde, İsmail Hacıoğlu, Rahman Beşel, Alayça Öztürk, Mutlunur Kovcu ve Buyuru Çiçek başrolleri paylaştı. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu yaptı.

“Hekim Strange Çoklu Âlem Çılgınlığında”

Macera ve gelişim sevenleri beyaz perde salonlarına calip “Hekim Strange Çoklu Evren Çılgınlığında” filmi listeye 3. bayağı girdi.

Yönetmenliğini Sam Raimi’nin üstlendiği filmi, tıpkısı milyon 549 bin 492 yaşama izledi.

Filmde başarılı oyuncular Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Rachel McAdams, Benedict Wong ve Chiwetel Ejiofor başrolleri paylaştı.

“Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü”

Listenin 4. sırasında benzeri milyon 182 bin 305 kişiyle “Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü” filmi düzlük aldı.

Macera ve gelişim tutkunlarının yürekten izlediği yapımda Hollywood’un adlı oyuncuları Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Natalie Portman, Christian Bale ve Russell Crowe racon aldı.

“Arslan Hürkuş Zayi Elmas”

Kağan Artağan ile Sinan Güngor’ün yönetmenliğini üstlendiği canlandırma film “Aslan Hürkuş Kaybolma Cevahir” sunma çok izlenen 5. film oldu.

Filmi tutulmak amacıyla benzeri milyon 164 bin sevimli sinema salonlarına gitti.

“The Batman”

Acıklı ve iş türündeki “The Batman” filmi vizyonda kaldığı 10 haftada tıpkısı milyon 81 bin 473 can tarafından izlendi. Muvaffakiyetli oyuncular Robert Pattinson, Zoe Kravitz, Paul Dano, Colin Farrell ve Andy Serkis’in tumturak aldığı yapım, sunu çok izlenen filmler arasına 6. sıradan girdi.

Film, Gotham’daki ucu özlük ailesine dahi uzanan yolsuzlukları temizleye çalışan Batman’in, aynı yandan Riddler isimli benzeri sekans katille mücadelesini işliyor.

“Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi”

BENDE yapımı canlandırma film “Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi”ni, izleyiciyle buluştuğu 1 Temmuz’dan itibaren tıpkısı milyon 57 bin 677 dirilik vasıtasıyla izlenerek, yeryüzü çokça izlenen 7. film oldu.

Film, 1970’li yıllarda tarihin sunu şişman kötülerinden biri olma hayali kuran gailesiz Gru ile yolları kesişen Minyonlar’ın, kötülükleriyle nam salan Vicious 6 ekibine girmeye çalışan Gru’ya müzaheret etmelerini bahis ediniyor.

“Örümcek-Kayırıcı: Eve Aktarılma Bulunmayan”

Avantür, haber-komütatör ve hisse senedi sevenlerin ilgilyle izlediği “Örümcek-Koca: Eve Dolaşma Namevcut” filmi, 17 Mesafe 2021’da vizyona girdi. Bu sene 961 bin 470 izleyiciye ulaşarak yılın yeryüzü çok izlenen 8. filmi olan yapımı, ilk kavrayış tarihinden itibaren 2 milyon 811 bin 424 kişi seyretti.

“Kirpi Sonic 2”

Jim Carrey, James Marsden, Tika Sumpter, Natasha Rothwell ve Shemar Moore’un rol aldığı “Kirpi Sonic 2” yılın yer çokça izlenen 9. filmi oldu.

Avantür ve iş türündeki filmi 686 bin 524 hayat izledi.

“Dilberay”

Türk halk müziği ve arabesk müzik yorumcusu Dilber Ay’ın yaşamını sinemaya aktaran “Dilberay”, yılın sunma çokça izlenen 10. filmi oldu.

Büşra Pekin, Ayberk Pekcan, Nursel Köse, Zeliha Kendirci, Bahir Hamzaoğlu ve Vukuf Uçar’ın başrolleri paylaştığı imal 686 bin 495 can marifetiyle izlendi.

Share: