Yozgat’ta 69 Yaşındaki Antrenör, Çocuklarının Ardından Şimdi de Torunlarını Müsabakalara Hazırlıyor

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’ta alelade yaşlarda başladığı Uzakdoğu sporlarını bıraktıktan sonraları kickboksta sporunda karar kılıp, ilk deminden kamu personeli olan 3 oğlunu çalıştıran 69 yaşındaki kickboks antrenörü Mustafa Zararsız, daha çok iki torununu da müsabakalara hazırlıyor. Dedesi nezdinde çalışmalarını sürdüren ve kickboks gençlerde 4 Türkiye, 2 Avrupa, benzeri acun şampiyonluğu kâin Betül Dokuncasız, büyüklerde baştan milli takıma seçilip, acun şampiyonu koyulmak için çalışıyor. Çoluk Çocuk kategorisinde savaş veren Mustafa Kaan Zararsız ise ablası kadar yeniden milli mızıka kadrosunda yer ahzetmek istiyor.

Şanlıurfa’üstelik 22-29 Eş 2023 tarihleri beyninde yapılan Türkiye şampiyonasından başarıyla dönen ve Yozgat Gönül Kayaalp Spor Salonu’nun bile çalışmalarını sürdüren çalıştırıcı Mustafa Dokuncasız ile iki torunu ve aynı gailesiz sportmen, yapılacak ayrıksı müsabakalar için hazırlanıyor. Spora 14-15 yaşlarında tekvando yaparak başladığını bildiren 69 yaşındaki kickboks antrenörü Mustafa Zararsız, “İlk başladığımda tekvando, karate, yumruk oyunu, demin dahi kickboksa geldik dayandık, bitmeme ediyoruz 50 yıldan beri. Geçmiş çocuklarımı yetiştirdim. 3 pare oğlum var, üçünü üstelik yetiştirdim, onları gönderdik, kamu personeli. Demin koridor torunlara geldi” dedi.

“2021 YILINDA MİLLİ TAKIMA GİRDİM, GENÇLERDE AKIBET YILIMDI”

Torunlarının seçme ikisinin da milli sportmen olduğunu bildiren Mustafa Zararsız, “Betül’ün 4 kat Türkiye şampiyonluğu var, 2 kıta üstelik Avrupa kupası şampiyonluğu var. Dünya Kupası şampiyonluğu var. Kaan üstelik 2 kere Türkiye Şampiyonu oldu. Milli sportmen o üstelik. İtalya’ya gittiler, 2022 yılında. en son Şanlıurfa’bile oldu, 22-29 Ev’ta. Betül Türkiye şampiyonu oldu. Kaan dahi Türkiye ikincisi oldu. Türkiye ikincisi oldu Salih Koçsoy üstelik” diye niteleyerek konuştu.

Kickboks Tendürüst Milli Mızıka kadrosunda yer alıp, 55 kilogramda ringe çıkan Betül Zararsız ise artık erkân kategorisinde savaş vereceğini, geçmiş hedefinin milli takıma baştan seçilebilmek olduğunu söyledi. Bu sene darülfünun eğitimine başlayan Betül Zararsız, şöyle konuştu:

“12 yıldır bu sporu yapıyorum, küçüklükten beri. Ahali Eğitim’le başladım, kurslara. Antrenörüm Mustafa Dokuncasız dedemle bitmeme ediyoruz. 2015 yılından beri müsabık yerine devam ediyorum. Şu zaman Yozgat Belediyesi’nde lisanslı sporcuyum. 2021 yılında milli takıma girdim, gençlerde son yılımdı. Avrupa Kupası şampiyonluğu aldım. 2022 yılında Acun Kupası şampiyonluğu aldım. Bu sene dolay kadem olan Şanlıurfa Türkiye şampiyonasında Türkiye birincisi oldum. Önümüzde 2 maç henüz var. Onları birlikte alırsam milli takıma gene gireceğim, yeniden olta edeceğim. Hedefim öncelikle bu yıl Acun Şampiyonası olacak, eğer milli takıma girebilirsem orada acun şampiyonluğu görünmek, sonrasında gine devam yol açmak.”

“HEDEFİM AVRUPA VE ACUN ŞAMPİYONU BAŞLAMAK”

Kickboks Zihayat Milli Takım kadrosunda düz kayran Mustafa Kaan Zararsız da 74 kg’birlikte ringe çıkıyor. Lise 3. dershane öğrencisi olan milli sporcu Dokuncasız, “Dedem Mustafa Dokuncasız ile alay malay gerçekten yaşlarımda başladım bu spora. 2016 yılından beri maçlara çıkıyorum ve dereceler almaktayım. Sabık sene ilk defa Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma girmeye hak kazandım. İtalya’ya acun şampiyonasına gittim, merhale alamadım fakat tıpkı maç aldım orada. Şu dakika Yozgat Belediyesi’nde lisanslı sporcuyum. Hedefim gene milli takıma girip Avrupa ve dünya şampiyonu görünmek” diye konuştu.

Salih Koçsoy dahi “2015 yılında arkadaşım sayesinde başladım. Sabık yıl Türkiye şampiyonu olmuştum bu yıl Şanlıurfa’bile yapılan turnuvada ikinci oldum. Bu sene milli takıma kaplamak üzere çabalayacağım” diye niteleyerek konuştu.

Share: