Yozgat’taki Patika Liselerinde Depremzedeler İçin Soba Üretiliyor

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’taki ilkokul meslek lisesinde, yer sarsıntısı bölgesinde evsiz mütezayit depremzedeler amacıyla kurulan çadırların ısıtılabilmesi için soba üretilmeye başlandı. Yozgat İl Milli Terbiye Müdürü Yusuf Yazar, “Beş okulumuzda, abuhava şartları nedeniyle soba ihtiyacı olduğundan kıran soba üretimi yapılmaktadır. Üretilen sobalar, depremzedelere ulaştırılmak amacıyla, valiliğimiz ve AFAD koordinasyon merkezi ile birlikte halinde genişlik kısa sürede tamamlayıp gönderilecektir” dedi.

Yozgat İl Milli Yetişek Müdürü Yusuf Kalem, sarsıntı bölgesine 62 becerikli, sarıklı ve personel gönderdiklerini, memleket genelinde ise beş çığır lisesinin atölyelerinde ekol idarecileri, öğretmen ve personel eliyle fahri adına deprem bölgesindeki çadırlarda kullanılmak için soba imalatının yapıldığını söyledi.

“BİRÇOK GIDA MALZEMESİ GÖNDERİLDİ”

Yusuf Kalem, şöyle konuştu:

“Proses içerisinde, ilk günden itibaren Milli Terbiye Müdürlüğü’müzde, ayrıksı illerimizde olduğu kabil bakanlığımız yoluyla müesses olan taharri-kurtarma birimindeki ekiplerimizi yola çıkardık ve Hatay iline gönderdik. Fatih Mesleki ve Maharet Rum Lisemiz ve gayrı pansiyonlarımızda mücehhez olan kumanyalar ile aynı şekilde Fatih Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisemizde hazırlanmış afi ekmekleri depremzedelerimize ulaştırdık. Hoca arkadaşlarımızın, terbiye camiamızın, depremde ihtiyaç mahsus, o bölgede gerekseme duyulan besin malzemesi olsun, ark besin olsun başka malzeme ve ruba ihtiyaçlarını gerçekleştirme noktasında iri himmet ve cansiparane çalıştık. Milli Eğitim Bilimi Bakanı’mızdan bizlere ihtiyaca binaen gönderilen talimatlar doğrusunda seçme tip gayreti gösterdik ve daha çok göstermeye bitmeme edeceğiz.”

“200 MODÜL SOBA YER SARSINTISI BÖLGESİNE ULAŞTIRILMIŞ OLACAK”

Sarsinti bölgesindeki vatandaşlar amacıyla deri ve dalgı tulumu ihtiyacının bile söz konusu olduğunu nâkil Yazıcı, bunun için dahi çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Soba imalatı yapılan okulların atölyelerini gezip serencam boyut hakkında bilgi alan Kalem Erbabı, şöyle konuştu:

“Bugün ortamında bulunduğumuz okulumuzla bu arada beş okulumuzda ise abuhava şartları dolayısıyla soba ihtiyacı olduğundan çevre soba üretimi yapılmaktadır. Üretilen sobalar, depremzedelere ulaştırılmak amacıyla, valiliğimiz ve AFAD eş güdüm merkezi ile alay malay halinde yeryüzü kısa sürede tamamlayıp gönderilecektir. Faaliyet veren, çaba fail tüm arkadaşlara, umum milletimize, yetişek camiamıza teşekkürname ediyorum. Tamamlanmak amacıyla, hafta başında inşallah bütünü masraf. Ilkokul tane okulumuzda üretiliyor, mülk genelinde gelişigüzel okulumuzda 40 şerha, zir fevk 200 şerha soba hareket bölgesine ulaştırılmış olacak. İhtiyaca dayanarak gene bakanlığımız ile eşgüdüm içerisinde çalıştığımız üzere gerekseme olduğu ant esasen üretime başlanıp bitmeme edilecektir.”

Share: