Yozgat’taki Meslek Liselerinde Depremzedeler İçin Soba Üretiliyor

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’taki ilkokul çığır lisesinde, zelzele bölgesinde evsiz mütezayit depremzedeler üzere kurulan çadırların ısıtılabilmesi için soba üretilmeye başlandı. Yozgat İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yusuf Muharrir, “Ilkokul okulumuzda, abuhava şartları dolayısıyla soba ihtiyacı olduğundan kontekst soba üretimi yapılmaktadır. Üretilen sobalar, depremzedelere ulaştırılmak için, valiliğimiz ve AFAD eş güdüm merkezi ile yan yana halinde bildirme bodur sürede tamamlayıp gönderilecektir” dedi.

Yozgat İl Milli Yetişek Müdürü Yusuf Kalem Erbabı, hareket bölgesine 62 hoşgörülü, sarıklı ve personel gönderdiklerini, mülk genelinde ise ilkokul çığır lisesinin atölyelerinde okul idarecileri, hoca ve personel vasıtasıyla fahri adına zelzele bölgesindeki çadırlarda kullanılmak amacıyla soba imalatının yapıldığını söyledi.

“BİRÇOK GIDA MALZEMESİ GÖNDERİLDİ”

Yusuf Kalem Erbabı, şöyle konuştu:

“Süreç içerisinde, geçmiş günden itibaren Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’müzde, farklı illerimizde olduğu kabilinden bakanlığımız yoluyla müesses olan arama-istirdat birimindeki ekiplerimizi yola çıkardık ve Hatay iline gönderdik. Fatih Mesleksel ve Ustalık Rum Lisemiz ve gayrı pansiyonlarımızda hazırlanmış olan kumanyalar ile ayrımsız şekilde Fatih Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisemizde müstahzar rol ekmekleri depremzedelerimize ulaştırdık. Hoca arkadaşlarımızın, yetişek camiamızın, depremde ihtiyaç mahsus, o bölgede gerekseme mahsus azık malzemesi olsun, zayıf azık olsun değişik malzeme ve ruba ihtiyaçlarını temin noktasında büyük çaba ve cansiparane çalıştık. Milli Eğitim Bakanı’mızdan bizlere ihtiyaca dayanarak gönderilen talimatlar doğrusunda temas çeşit gayreti gösterdik ve artık göstermeye bitmeme edeceğiz.”

“200 PARÇA SOBA HAREKET BÖLGESİNE ULAŞTIRILMIŞ OLACAK”

Sarsinti bölgesindeki vatandaşlar için otağ ve uyku tulumu ihtiyacının de bahis konusu olduğunu aktaran Kalem, bunun için üstelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Soba imalatı yapılan okulların atölyelerini gezip akıbet boyut hakkında bilgelik alan Muharrir, şöyle konuştu:

“Bugün zarfında bulunduğumuz okulumuzla beraber ilkokul okulumuzda ise iklim şartları nedeniyle soba ihtiyacı olduğundan ortalık soba üretimi yapılmaktadır. Üretilen sobalar, depremzedelere ulaştırılmak üzere, valiliğimiz ve AFAD koordinasyon merkezi ile bile halinde bildirme bodur sürede tamamlayıp gönderilecektir. Mesai veren, himmet eden birlik arkadaşlara, tamam milletimize, eğitim bilimi camiamıza teşekkürname ediyorum. Bitirilmek için, hafta başında inşallah bütünü masraf. Ilkokul tane okulumuzda üretiliyor, yer genelinde seçkin okulumuzda 40 sunum, hor fevk 200 sunum soba hareket bölgesine ulaştırılmış olacak. İhtiyaca dayanarak gene bakanlığımız ile eşgüdüm içerisinde çalıştığımız amacıyla gerekseme olduğu antlaşma yeniden üretime başlanıp bitmeme edilecektir.”

Share: