Zelzele bölgesine arkalama seferberliği sürüyor

Zonguldak, Bolu, Karabük, Kocaeli, Bartın ve Düzce’üstelik hazırlanan yardımlar, “asrın felaketi” Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen iki depremden etkilenen bölgelere gönderiliyor.

Bölgeye revan yardım ekiplerinin talebi üstüne Zonguldak’ta harekete sabık Alaplı Muhtarlar Derneğince, 52 karye ve mahallelerden gelen odun ve kömür, merbut aksata yeri önünde depolanarak iki tıra yüklendi.

Dernek başkanı Mithat Mandater, AA muhabirine, vatandaşların bölgenin yakıt ihtiyacının karşılanması amacıyla adeta seferberlik başlattığını söyledi.

“Talih namına büyük benzeri elem içerisindeyiz.” diyen Mandacı şunları kaydetti:

“Devletimiz tam imkanlarıyla teyakkuzda. İhtiyaçlar giderilmeye çalışılıyor, yaralar sarılmaya çalışılıyor. Bizim bölgede olan arkadaşlarımız var, madencilerimiz var. Onlarla görüşüyoruz, onlar bize alelhusus ivedi yakıt ihtiyacı olduğunu söylediler. Biz de bunu Kaymakam Eş ile paylaştıktan bilahare köy ve mahalle muhtarlarımızla ve halkımızla bile paylaştık. Odun ve kömür köylerimizden geliyor. Şu anne büyüklüğünde iki tır yükledik. İhtiyaç olan yerlere Kaymakam Komutan’in bilgisi dahilinde göndereceğiz. Tığ gelişigüzel Türkiye’yiz, bu yaraya deva olabilirsek ne bahtiyar bize.”

Mavera yandan Zonguldak Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesince zelzele bölgelerinde kullanılmak amacıyla odun sobası üretimine başlatıldı.

Öğretmen ve öğrenciler eliyle üretilen sobalar, depremlerden etkilenen illerdeki depremzedelere ulaştırılacak.

Bolu

Bolu’dan deprem bölgesine 5 günde 128 tır, 78 kamyon ve ayrımlı büyüklükte 32 araçla elan yardım malzemesi gönderildi.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, hareket bölgesine yardımlar sürüyor.

Sahadaki taharri ve istirdat çalışmalarına yüklenmek üzere bölgedeki anahtar ve personele eklenmiş namına 47 araç, 23 iş makinesi ve 85 personelin elan bölgeye irsal edildi.

Ayrıca vatandaşların yardımları 17 Temmuz Spor Salonu, AFAD’ın Civril Mahallesi’ndeki deposu ve Bolu Valiliği önündeki yardım çadırlarında toplanarak klasman edildikten sonra bölgeye gönderiliyor.

Seben Belediyesince başlatılan yardım kampanyası kapsamında de ilçeye bağlı ara sıra köylerin sakinlerince pişirilen 14 bin bazlamaç ve köy ekmeği Malatya’ya ulaştırıldı.

Bartın

Bartın’üstelik bağışlanan mont, bot, bertik, ellik kabilinden kışlık kıyafetlerin beraberinde battaniye, çocuk bezi ve maması, hijyenik materyal, gıda kolisi, tüplü katalitik sobalar tırlarla depremde etkilenen illere gönderiliyor.

Akçalı köyünde oluşturulan depoda toplanan müzaheret malzemeleri, burada görevlilerce sınıflama edilerek kolilere yerleştiriliyor.

Taşıma ve tertip çalışmalarına mektepli ve vatandaşların üstelik yardım sunduğu depodaki arkalama malzemeleri tırlara yüklenerek deprem bölgesine uğurlanıyor.

Mavera yandan Bartın OSB’dahi nesiç sektöründe hayatiyet gösteren hisse senedi insanı Asillik Görgülü, bölgeye Bartın ve İstanbul’daki fabrikalarında üretilen battaniye, kutup kadar mahsulat gönderdi.

Düzce

Düzce Üniversitesince (DÜ) sarsıntı bölgesi üzere hazırlanan ihtiyaç malzemeleri bölgeye ulaştı.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde arama kurtarma faaliyetlerine katılan ekibin yanlarında getirdikleri besin ilkin olmak üzere ana ihtiyaç malzemeleri depremden etkilenenlere dağıtıldı.

DÜ kampüsünde hazırlanan 1 tır akarsu bile afet bölgesi müracaat etmek üzere yola imdi.

Gölyaka ilçesinde ise Ilçe, Belediye, siyasal parti temsilcileri, STK üyeleri, öğretmenler ve Ilmek görevlilerinden oluşan kol, merbut ilişki yerinde oluşturulan yardım toplama merkezine getirilen gerekseme malzemelerini tırlara yükleyerek bölgeye gönderme ediyor.

AFAD, Gölyaka Kaymakamlığı ve Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü koordinasyonuyla orman köylülerince hazırlanan 200 ton odun ve 20 soba bölgeye gönderildi.

Mavera yandan Yığılca ilçesinde yaşayan Yağmur, Elif ve Derviş Iyi kardeşler kumbaralarında biriktirdikleri paralarını depremzedelere bağışladı.

İlçe Müftüsü Seyhan Özsoy’a biriktirdikleri parayı konfirmasyon eden torunlar, “Yaşananları görüyoruz. Kardeşlerimize biriktirdiğimiz paraları verdik.” dedi.

Özsoy ise çocuklara teşekkürname ederek Ilmek Yavru dergisi bağış etti.

İlçeye tutkun 39 karye ve 4 mahalleden ise depremzedelerin istinas ihtiyacı üzere bölgeye odun sevkiyatı yapıldı.

Karabük

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, Safranbolu Jandarma Komando Er Terbiye Suret Komutanlığı personeli, Hatay’bile güvenlik ve amme düzeninin sağlanması için önlemler alıyor.

Ayrıca askerler, depremden etkilenenlere arkalama malzemeleri de ulaştırıyor.

Karabük Kızılay kıran deposundan üstelik 1080 Kızılay çadırı kıran bölgesine ulaşmak üzere yola çıktı.

Kocaeli

Taşmak Halk Terbiye Merkezi Müdürlüğünde kursiyerlerce dikilen çocuk kıyafetleri, hareket bölgesine çıkmak üzere Taşmak Kaymakamlığı Toplumsal Teavün Müdürlüğüne konfirmasyon edildi.

İlçe Milli Yetişek Müdürü Caferi Uçucu Erkek, depremzedelere seçme türlü desteği vermeye çalıştıklarını belirterek “Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz, STK’lerimizle biricik yürek olarak yardımlar topluyoruz.” ifadesini kullandı.

Share: