3 Açıklık Acun Engelliler Günü Burdur’da kutlandı

3 Mabeyin Dünya Engelliler Haset Burdur’dahi kutlandı

BURDUR – 3 Antrakt Acun Engelliler Günü Burdur’da kutlandı.

3 Çatlak Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konuşma ve Sergi Salonunda kutlama programı düzenlendi. Programa Burdur Valisi Yüce Arslantaş, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Osman Karaca, Uray Başbuğ Yardımcısı Hasan Duyarlı, İl Milli Yetişek Müdürü Nesrin Kakırman, İl Güven Müdürü Beklenti Bitirik, İl Güllabi Komutanı Albay Mustafa Güder ile özürlü öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende müracaat yapan Vali Arslantaş; “İç alemimizin hayatla kesişim çizgisinde sözcük dağarcığımız bulunur. Kelimelerin özgül ağırlıkları vardır ve kullandığımız sözcükler dış dünyaya bakışımızı belirler. Kavramları tanımlama biçimimiz vaziyetler karşısında göstereceğimiz tepkinin özüdür.

Bu anlayışın güne tetabuku sebebiyle sakat sözcüğü yerine “yetersizliği olan duygusal” ifadesinin kullanımının elan apiko olacağı kanaatindeyim.

Zira engellik organların zedelenmesine merbut adına işlevlerinde oluşan kayıpların kez açtığı kesinti zımnında, bireyin çevreyle canlı ve tam etkileşim kurma sürecinde karşılaştığı problem durumu olarak tanımlanır ve meselenin özünde ara kavramı meydan almaktadır.

Yetersizlik yaş, cinsiyet, içtimai ve kültürel faktörlere sınırlı adına bireyden beklenilen içtimai rolün gerekliliklerini karşılayamama durumudur kim bu nakız kişinin kendi tasarrufunda değildir.” Dedi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Canan Yüksel ise konuşmasında; ” medeniyetimizin tarihsel seyri içinde mânialı olgusunun, engelliye bakışın, özürlü anlamının iri değişimler geçirdiği hepimizin malumudur. Bu resim ortamında en büyük iş ise engelliye verilen değerin sonsuz artması, onlara sunulan bakım standardının sürekli yükselmesidir. Engellilik alanındaki içtimai dönüşümü ölçün haline getirebilmek üzere birlikte Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımız yoluyla, 2030 Celi Anlayış Belgesi hazırlanmıştır. Bu doküman, engellilerin değer vatandaşlar yerine potansiyellerini gerçekleştirebildikleri aynı topluluk olma amacında, günümüzden 2030’a büyüklüğünde engellilik alanındaki ulusal vizyonumuzu ve öğün haritamızı ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, hem Önsezi Belgesi hem kurumsal hafızamızdan hareketle; açık aynı cemiyet tekvin önünde üzerimize düşen sorumluluğu adına getirmeye mecmu gayretimizle devam edeceğiz. ” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların arkası sıra Burdur Şehit Melik Aktürk Özel Terbiye Merkezi öğrencileri aracılığıyla şiirler okundu, işaret dili ile haz seslendirildi. Martir Melik Aktürk Hususi Terbiye Iz Okulu öğrencileri marifetiyle Kurdele Gösterisi ve Burdur Sunturlu Sanatlar Lisesi ve 15 Orak Ayı Şehitler Küçük Asya Lisesi öğrencileri eliyle çalgı dinletisi sunuldu. Konser esnasında sakat öğrenciler oynayarak doyasıya eğlendi.

Programın akıbet bulmasının ardından işporta salonunda bulunan ve sakat öğrenciler yoluyla yapılan kılık, ahali işleri, tablolar ve hediyelik eşyalar sergisi etkinliğe katılan misafirler aracılığıyla mülakat edildi.

Share: