360 basamak pervaz simülatörü TEKNOFEST ziyaretçilerinin ayaklarını yerden kesti

TEKNOFEST KARADENİZ’dahi ilk kez sergilenen “360 aşama uçuş deneyimi simülatörü” katılımcıların albeni ara bulucu kullanma deneyimi yaşamasını sağladı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Uran ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde planlı, Rum Ajansının medya paydaşı olduğu TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Türk Havacılık ve Gök Sanayii Kurumsal Lansman Müdürü Aşure Ayı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iştirak kendisine eski yıllarda olduğu kabilinden TEKNOFEST’e mahmul meşbu katıldıklarını söyledi.

TEKNOFEST KARADENİZ’in şirket açısından Helikopter Tasarım Yarışması ile başladığını tamlayan Yılmayan, Trabzon’da başlayan faaliyetlerin bitiş bölümünde Samsun’a taşındığını tabir etti. Yılmayan, Samsun’da füru ve gençler özellikle oluşmak üzere herhangi bir yaştan katılımcının sargı duyabileceği içerikler hazırladıklarını bildirdi.

TUSAŞ standında aksiyon atölyeleri bulunduğunu, çocukların, gençlerin bu atölyelerde kodlama çalışmaları yaptıklarını dile getiren Yılmayan, şöyle konuştu:

“Çoluk Çocuk ve profesyonellere yönelik birçok kariyer standımız var. Arkadaşlarımız kendilerine apotr oluyorlar. Birikim alanlarımızda TEKNOFEST Azerbaycan’da Milli Muharip Uçak’ın VR simülatörü vardı. Bu sene ilk kez TEKNOFEST KARADENİZ’e 360 basamak pervaz deneyimi simülatörümüzü getirdik. Bu simülatörümüz kişinin uçaktaki hareketlerine göre 360 kademe dönerek ayrımsız birikim yaşatabiliyor. Gençlerimiz haddinden fazla eğleniyorlar, sevinçli mesafe geçiriyorlar. Burada etraflı kuyruklar oluşuyor. Temas TEKNOFEST’te benzeri yeniliği, ayrımlı benzeri deneyimi kardeşlerimize, 7’den 70’e değme yaştan ziyaretçiye ulaştırmaya çalışıyoruz. Ayrıca alanda platformlarımızı sergiliyoruz, pervaz gösterilerimiz var. Hürkuş ve Gökbey müzikalimiz 21 ili gezdikten sonradan TEKNOFEST’te bile sahnelendi. Sene sonuna büyüklüğünde 81 ile ulaşmayı amaçlıyoruz. Müzikalimiz asıl sahnede temas zaman katılımcılarla buluşuyor.”

360 aşama uçuş deneyimi simülatörünün bundan sonraki etkinliklerin kesme parçalarından biri olacağını vurgulayan Yılmayan, ahir TEKNOFEST için bile değişik benzeri şaşırtı hazırladıklarını kaydetti.

Share: