Rize’de “Sayısal Obeziteden Dijital Diyete” projesinin tanıtımı yapıldı

Rize Valiliği öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan, “Dijital Obeziteden Dijital Diyete” projesi tanıtıldı.

Vali Eksiksizlik Çeber, Halas İlkokulu’nda gerçekleştirilen toplantıda, sunu kebir sorunlardan birinin birlikte sayısal bağımlılık olduğunu söyledi.

Projeyi önemsediğini belirten Çeber, “Hemen seçkin ortamda daha çok çocuklarımızın, ergenlerimizin ayrıca kendimizin katmerli ayrımsız akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve baziçe konsolları kabilinden bağımlılığımız olduğundan bahsediyoruz. Gençlerimizin aynı araya geldiklerinde birbirleriyle sohbet etmek adına telefonlarıyla haşır tefviz olduğunu konuşuyoruz.” dedi.

Çeber, elden bilim insanlarının, doktorların değil, herkesin bunun bire bir sorun olduğunu düşündüğünü ve akseptans ettiğini vurgulayarak, “Bu dünyadan kaçamayız. Çağdaş dünyanın gerekliliği adına dijital materyalleri arz iyi ve efektif şekilde kullanmalıyız. Amma abra burada haddinden fazla kebir. O dengenin kaçtığı efrat, gençler ve ortamlar üzere dijital obeziteden, dijital diyete girmemiz lazım gerektiğini düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Proje ile sayısal dünyadan, temel dünyaya dikkatleri çekmeyi amaçladıklarının altını çizen Çeber, şunları kaydetti:

“Bu projeyle, öğrencilerimizin günün çoğu zamanını geçirdiği okulların kânunuevvel ve bahçelerinde onları harekete geçirecek ve kültürümüzün geleneksel oyunlarını unutturmayıp, dikkatlerini çekecek baziçe alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Zira bilindiği amacıyla oyun ayrımsız çocuğun sağlıklı şekilde gelişimi amacıyla yeryüzü faal araçlardandır. Bunun amacıyla form kaymakamlık dahil 12 ilçemizde 90 okulumuzda 20 ayrı baziçe formatı ile 300’e yakın oyun uygulaması gerçekleştireceğiz.”

Çeber, cevizin iki yanından açılan deliklerden çökelge geçirilerek ve ucuna iplik bağlanarak yapılan “çağatara” adı verilen oyuncağı göstererek, “Benim da üç aydır kullandığım ayrımsız oyuncak. Masamda duruyor, koyuverme zamanlarımda akıllı telefon namına bununla uğraştığım ahit rahatlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında okulun bahçesinde oluşturulan baziçe alanını inceleyici Çeber, çocuklarla aynı süre bu alanı boyadı.

Toplantıya, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Açık Deniz Emen, İzmir El Erki Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Spor Bilimleri Kürsü Başkanı Prof. Dr. Fatma Polat Kayapınar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Kenan Demir, Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Göksoy, İzmir El Erki Üniversitesi Eğitim Bilimi Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Behsat Çarpışma ve öğretmenler katıldı.

Share: