4. Acun Göçkün Oyunları, İznik’te başladı

Acun Etno spor Konfederasyonu yoluyla bu yıl dördüncü kere düzenlenecek Dünya Göçkün Oyunları, başladı.

İlk 3’üne Kırgızistan’ın aile sahipliği yaptığı organizasyonun dördüncüsü, Bursa’nın İznik ilçesindeki İznik Gölü’nün kıyısında düzenleniyor.

“Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” sloganıyla düzenlenen 4. Acun Göçer Oyunları’nda 13 branşta 102 ülkeden 3 binin üstünde sporcu savaşım edecek.

Organizasyonun resmi açılış töreni, bu akşam ezanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Açım programı 19.00 ile 21.00 saatleri beyninde düzenlenecek.

4. Acun Göçkün Oyunları’nın evvel gününde kökpar-kökbörü, anadan görme okçuluk ve atlı okçuluk müsabakaları gerçekleştirilecek.

Kültürel etkinlikler de düzenlenecek

Organizasyon, spor müsabakalarının yanı sıra kültürel etkinliklere da ev sahipliği yapacak.

Oyunlar için hazırlanan alanda, umum sanatları atölyeleri, yerel tanıtım çadırları ile kullanışlı atölyelerde vatandaşlar, hars ve konferans alanında değişik deneyimler yaşayabilecek.

Gastronomi bölümünde cihanşümul tatları deneyimleyecek misafirler, İznik Anlayışsız Pazarı’ndan alışveriş yapabilecek. Katılımcılara dernekevi ikramlarda de bulunulacak.

Binicilik, okçuluk, anadan görme yavru oyunları, yavru obası müzakere atölyeleri, izcilik ve hippoterapi (Atlı terapi) alanlarında özellikle dallar, ahenktar anlar yaşayarak meşbu komple devir geçirecek.

Sahne bölümünde ise cihanşümul müzikler ve halk dansları gösterisi ile Zara’nın vereceği konser, misafirlerin sevinçli anlar yaşamasını sağlayacak.

Türk Albeni Kuvvetleri bünyesinde kâin ulusal akrotim gösteri ekibi “Türk Yıldızları” bile katılımcılara coşku dolu ayrımsız eylem sunacak.

Kültürel ve tarihi miras korunuyor

Dünya Göçkün Oyunları’yla dünyanın kültürel ve tarihi mirasının korunması sağlanacak.

Atlı oyunlardan millî güreşlere, okçuluktan gastronomiye, anadan görme sanatlardan hayal sanatlarına, çocuk oyun alanlarından etno pazara büyüklüğünde değişik etkinliklerin yapılacağı 4. Acun Göçkün Oyunları, dünyanın dört bir yanından halkların kültürel ve tarihi mirasını korumayı, kültürler arası iletişimi, hukuk ve uyumu güçlendirmeyi hedefliyor.

102 ülkeden 3 binden fazla sporcunun katılacağı aktiflik tıpkı zamanda Türkiye’nin kültürel diplomasisinin güçlenmesine, İznik’in henüz gür tanınmasına ve acun çapında doğruluk ettiği şöhreti kazanmasına birlikte katkı verecek.Share: